Lugejad küsivad, asjatundjad vastavad

Lugejad küsivad, asjatundjad vastavad
Lugejate küsimustele vastavad Leinonen OÜ eksperdid

Raamatupidamise Praktiku lugejate küsimustele vastavad Leinonen OÜ eksperdid.

? Ettevõtte juriidiline aadress on kodune aadress ja ka tootmine toimub samal aadressil. Kuidas saaks elektri, interneti jm kommunaalkulude arve kanda osaliselt ettevõtte kulusse, kui arvete peal on kas ettevõtte omaniku kui eraisiku või tema abikaasa nimi? Kas piisab sellest, kui selliste arvete kajastamiseks vormistada koonddokument, mis vastab alusdokumendi nõuetele?

VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:

Kui on kodukontor ja arved tulevad eraisikute nimele, siis saab teha kuludokumendi ja kõik kulutused kajastada firma raamatupidamises teatud proportsiooni alusel. Firma juhatuse otsuse alusel tuleb kindlaks määrata igale kululiigile kindel proportsioon, kui palju ja mis põhjusel eraisiku kuludest firma hüvitab. See peab olema loogiliselt põhjendatud kas ruutmeetrite, mahu, ajalise kasutuse vms alusel. Samuti peab see olema järgitav ja kontrollitav. Kui proportsioon on kindlaks määratud, siis ei ole enam vaja iga kuu eraldi dokumenti koostada. Kui aga on soov ka sisendkäibemaksu osaliselt maha arvata, siis tuleb lasta arved firma nimele saata. Muul tingimusel sisendkäibemaksu osaliselt maha arvata ei saa.

? Ettevõte võtab rendile äriruumid viieks aastaks. Tegevusala spetsiifika tõttu tuleb ruumid eelnevalt nõuetega vastavusse viia, mis tähendab ruumidesse lisaruumi tekitamist, vastava valgustuse paigaldamist kogu rendipinnal jne. Ehitustööde maksumus on 20 000 eurot. Ehitustööd tellib ja maksab rendilevõtja ettevõte. Kas kulutused ehitustöödele on võimalik kapitaliseerida? Ja kas sel juhul on kasulik eluiga võrdne rendiperioodiga?

VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:

Jah, kulutused ehitustöödele saab kapitaliseerida ning kasulik eluiga on võrdne rendiperioodiga.

? Kas suvel esitatud arve võin sisestada 1. septembri kuupäevaga? Tegemist on õppeasutusega, kus õppematerjalid tellitakse suvel järgnevaks õppeaastaks, seetõttu on sisuliselt õigem kulu kajastada alates septembrist.

VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:

Arve tuleb kajastada õiges perioodis ehk vastavalt arve kuupäevale ning kajastada tulevaste perioodide kuluna bilansis.

? Ettevõtte tootmishoonel vahetatakse katust. Ehitaja esitab arve, kus on märgitud ka vana katuse lammutustööd. Kas need kulud võib põhivarana arvele võtta? Hoone on amortiseerunud, kas peaksin maja soetusmaksumusest vana kasutuse osa maha arvestama?

VASTAB LEINONEN OÜ SISEKONTROLÖR KRISTIIN TAEL:

Lammutustöid ei ole korrektne kajastada varana ning amortiseerunud katus tuleb maha kanda. Asendatav katus kantakse bilansist maha isegi juhul, kui see ei olnud eelnevalt eraldi komponendina arvel. Juhul kui asendatava katuse algne soetusmaksumus (ja sellest tulenevalt tänane bilansiline jääkmaksumus) ei ole teada, võib seda hinnata lähtudes praegusest soetusmaksumusest, arvestades maha hinnangulise kulumi.

? Kui asutus kingib oma töötajatele karikad pingpongi võistluse eest, siis kuidas seda maksustada? Pingpongi mängitakse küll töö ajal, aga puhkehetkedel. Töötajad on projekteerijad ja pingpong pole põhitegevus. Karikad on lihtsalt motiveerimise mõttes. Kas see on erisoodustus või ettevõtlusega mitteseotud kulu?

VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:

Kui tööandja kingib töötajatele karikad, siis see ei ole erisoodustus, sest töötajad ei ole saanud mingit rahaliselt hinnatavat hüve. Pigem on see ettevõtlusega mitteseotud kulu, kui just ettevõtja ei suuda tõestada, et selline motiveerimine aitab kaasa tööviljakuse tõusule.

? Töötaja lähetuse kestus on pühapäevast teisipäevani. Töötajal on kuupalk ja tööaeg esmaspäevast reedeni. Kas pühapäevase päeva eest tuleb maksta töötasu ja kas see on siis ületunnitariifiga? Pühapäeval toimub ainult lend Eestist Soome.

VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:

Töötaja läheb lähetusse pühapäeval, aga tööd ta tegelikult pühapäeval ei tee. Seega töötasu pühapäeva eest ei arvestata, mis sellest, et ta lähetusraha saab ka pühapäeva eest – olenevalt sellest, mis kell ta pühepäeval minema hakkab, makstakse päevaraha või mitte.

? Töötaja lisab toitlustuskulud lähetusaruandesse ja on tööandjaga leppinud kokku, et toitlustuskulud hüvitatakse päevaraha arvelt ja toitlustuskulud on võrdsed lähetuse päevarahaga. Kas tööandja võib kajastada toitlustuskulud (dokumentide alusel) päevarahadena (kontol – lähetuskulude päevaraha), kuigi päevarahade maksmist reaalselt töötajale polnud?

VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:

Päevarahad on ette nähtud just selleks, et töötaja saaks lähetuses olles kõhu täis süüa. Sellepärast ei hüvitata toitlustuskulusid lisaks. Kui seda tehakse, siis on see erisoodustus. Topelt ei saa maksta ilma maksukohustuseta. Seega tuleb maksta 150 eurot lähetusraha välja ja toidutšekke pole vaja.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad