Uue riigihangete seaduse probleemkohad

Kristina Laarmaa
TGS Baltic vandeadvokaat Kristina Laarmaa

TGS Baltic vandeadvokaat Kristina Laarmaa kirjutab riigihangete pakkuja kogemusest ja pädevusest eelnevate lepingute täitmisel ning sellest, mida ja kuidas hankija kontrollima peab.

Riigihangetel on tavapärane nõuda esiteks seda, et pakkujal peab olema eelnev vajalik kogemus referentslepingute näol ja teiseks, et referentslepingud peavad olema ka nõuetekohaselt täidetud. Viimase tõendamiseks nõuetakse enamasti referentslepingu teise poole kinnitust selle kohta, et leping on täidetud nõuetekohaselt ja heale tavale vastavalt. Eesmärgiks on valida välja hankelepingu täitmiseks pädev partner, kellel oleks piisav eelnev kogemus ja kinnitust leidnud pädevus ja võimekus lepinguid korrektselt täita.

Kõik on korras, kui referentslepingu partner ühemõtteliselt kinnitab, et pakkuja on eelnevat lepingut täitnud nõuetekohaselt – tänase praktika järgi kipub kõik korras olema isegi siis, kui tegelikkuses on pakkuja suhtes ikkagi sanktsioone rakendatud, ent partner hindab sellele vaatamata referentslepingu kui terviku täitmist nõuetekohaseks ja esitab kinnituse, et referentslepingut on kohaselt täidetud. Arusaadavalt tundub see konkurentidele ebaõiglase ja ebaloogilisena. Kas ja kuivõrd sellises olukorras on võimalik konkurendil oma huve kaitsta ja vaidlustada referentslepingu nõuetekohast täitmist, vajab praktikas veel täpsemat läbivaidlemist.

Kuidas peaks hankija reageerima aga olukorras, kus referentslepingu partner kinnitab küll referentslepingu olemasolu ja täitmist, ent märgib ühtlasi, et pakkuja suhtes on rakendatud sanktsioone, andmata seejuures hinnangut sellele, kas lepingut on tervikuna nõuetekohaselt täidetud või mitte? Kas pakkuja kvalifitseerimisel oleks endiselt võimalik sellisele referentslepingule tugineda? Vaidlustuspraktikas on selles küsimuses positsioon ebaselge – esineb lahendeid, kus vaatamata sellele, et referentslepingu partner viitab sanktsioonide rakendamisele, on leitud, et hankija ei tohiks sellest järeldada referentslepingu mittenõuetekohast täitmist ja pakkuja tuleks kvalifitseerida. See omakorda tõstatab keeruka küsimuse sellest, kas ja kuivõrd peab hankija hakkama ise hindama, kas pakkuja suhtes referentslepingu täitmisel rakendatud sanktsioonid või pakkuja poolt esinenud lepingurikkumised on olulised, õigustamaks kvalifitseerimata jätmist.

Lisaks eelnevale tuleb arvestada ka uues riigihangete seaduses sätestatud võimalust kõrvaldada hankest selline pakkuja, kes on eelnevalt oluliselt või pidevalt hankelepingut rikkunud ning kelle suhtes on seetõttu sanktsioone rakendatud – ning seda sõltumata sellest, kas pakkuja on sellisele hankelepingule üldse referentsina tuginenud.

Kokkuvõtvalt on pakkuja eelneva kogemuse hindamisel eelnevate lepingute täitmisel mitmeid küsitavusi, millest hetkel vaid mõned on vaidlustuspraktikas lahenduse leidnud.

Osale arutelus

  • Kristina Laarmaa, TGS Baltic vandeadvokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

EUROAPTEEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

04. juuli 2018

VOLVO ESTONIA OÜ otsib RAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. juuni 2018

Uudised

Tööriistad