Ületunnitöö arvestus kaugtöö puhul

Anni Raigna
Anni Raigna käsitleb ületunnitöö arvestust kaugtöö puhul

Paindlik tööaeg ja kaugtöö on üha enam levinud, samas toovad need kaasa mitmeid probleeme, mis tuleks läbi mõelda enne töötaja kaugtööle lubamist.

Kuidas arvestada, tõendada ja tasustada ületunnitööd, kui töötaja on kodukontoris, ent töötab tavalise töölepinguga? Mil viisil oleks sellises olukorras mõistlikum töösuhe vormistada ja mismoodi tööandja tohib kontrollida, kas töötaja ikka tõesti teeb ületunde?

Töölepingu seaduse (TLS) § 6 lg 4 sätestab, et kui tööandja ja töötaja lepivad kokku, et töötaja teeb tööd, mida tavapäraselt tehakse tööandja ettevõttes, väljaspool töö tegemise kohta, sealhulgas töötaja elukohas (kaugtöö), peab tööandja teatama töötajale, et töökohustusi täidetakse kaugtööna. Kokkulepet eeldatakse kirjalikus vormis.

Tööandja on kohustatud pidama tööajaarvestust

Kuigi kokkulepitud töötamise koht erineb kaugtöö puhul tavapärasest, allub siiski ka kaugtöövormi korral töötaja tööandja juhtimisele ja kontrollile ning tööandja on kohustatud TLS § 28 lg 2 p 4 alusel pidama tööajaarvestust. Sealhulgas peab tööandja ka kaugtöö puhul arvestama töötaja töö- ja puhkeaega ning töötaja peab kinni pidama kokkulepitud tööajast, puhkepausidest ja -ajast.

Mis puudutab ületunde, siis ületunnitööks on üle kokkulepitud aja töötamine, mida tehakse kas poolte kokkuleppel või tööandja ühepoolsel nõudmisel, kui see on põhjendatud erakorralise ja ajutise olukorraga, millest tulenevalt on vajalik töötaja viivitamatu panus.

Ületunnitöö on kokkulepitud tööaega ületav töö olenemata sellest, kas töötaja töötab täistööajaga või osalise tööajaga.

Seega ületunnitöö tegemine nõuab üldjuhul pooltevahelist kokkulepet. Seadus ei näe ette kokkuleppe vormi, mistõttu jääb see poolte otsustada, kas soovitakse ületunnitööga nõustumine fikseerida kirjalikult või suuliselt. Hilisemate vaidluste vältimiseks oleks mõistlik kokkulepe vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis sõlmida (nt e-kirja teel).

Ületunnitöö olemusest tulenevalt on tööandjal ja töötajal vaja ületunnitöö tegemises iga kord eraldi kokkulepe saavutada. Kui kokkulepet ei ole ja töötaja omaalgatuslikult töötab kauem, ei saa sellist töötamist töölepingu seaduse mõistes ületunnitööks lugeda.

Ületunnitöö hüvitatakse tasulise vaba ajaga või kokkuleppel 1,5-kordselt rahas.

Seega oleks mõistlik inimesega, kes kaugtööd teeb, iga päev suhelda. Kui töötaja soovib teha ületunnitööd, siis oleks tööandjal mõistlik välja selgitada, miks ületunnitöö tegemise vajadus tekib ja kas ületunnitöö tegemine on üldse (häda)vajalik. Kuna paljusid töid ei ole võimalik füüsiliselt kontrollida, siis saab ületunnitöö kokkuleppe puhul nagu ka kaugtöö kokkuleppe puhul eeldada eelkõige usalduslikku suhet. Tööandja peab leidma mooduse, kuidas töötaja tööd kontrollida (tööaja pildistamine, tööülesannete ajaline kirjapanek vms).

Osale arutelus

  • Anni Raigna, Tööinspektsiooni nõustamistalituse juhataja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad