Abitabel: aastatulu arvestus

Abitabel: aastatulu arvestus
Praktiline abitabel maksuvaba tulu lihtsaks ja korrektseks arvestamiseks

Themis Õigusbüroo koostatud praktiline abitabel aitab silma peal hoida oma igakuistel tuludel ja aastatulu seisul, et korrektselt arvestada õigust maksuvabale tulule kas kuu või aasta lõikes. Lisaks tabelile leiate olulisemate mõistete lihtsa selgituse ning juhendi, kuidas tabelit kasutada.

Tulu: igasugune sissetulek. Tulu jagatakse tululiikideks ja neid on palju.            
Tulumaks: tulumaksu määr on 20%.                    
Aastatulu: ühed tululiigid arvestatakse aastatulu sisse, teised mitte. Sõltub sellest, kas tululiik on tulumaksuga maksustatav või mitte (st juba maksuvaba).                

Lapsed: kui abikaasad kasvatavad koos lapsi eelmisest kooselust (kärgpere), siis on võimalik deklareerida kõik pere lapsed ühe abikaasa nimel.                    
Maksuvaba tulu: residendist füüsilise isiku ühe aasta tulust arvatakse maha maksuvaba tulu kuni 6000 eurot. Kui tulu on suurem kui 14 400 eurot, arvutatakse maksuvaba tulu summa valemi järgi. Alati võetakse arvesse väiksem summa, st kui avalduses on väiksem summa, siis võetaksegi arvesse see. Kui väiksem summa tuleb valemi järgi, siis valemijärgne summa.                  
Lõplik maksuvaba tulu: lõplik maksuvaba tulu suurus selgub tuludeklaratsiooni esitades. Kui maksuvaba tulu on igakuiselt rakendatud suuremas summas kui tulud kokku võimaldavad, tuleb tuludeklaratsiooni alusel tulumaksu juurde maksta. Kui tulumaksu kinnipidamisel ei ole maksuvaba tulu arvesse võetud või ei ole seda kogu ulatuses ära kasutatud, saab tuludeklaratsiooni alusel enammakstud tulumaksu tagasi.                            

Maksuvaba tulu avaldus: kirjalik avaldus tulumaksu kinnipidajale, kas märkides, et tööandja arvestaks maksuvaba summaga ja mis suuruses või ei arvestaks maksuvaba tulu. Avaldust võib muuta iga kuu. Maksuvaba avalduse võib esitada ainult ühele väljamaksja tegijale (v.a. töötavad pensionärid, kes saavad esitada avalduse nii SKA-le kui tööandjale)! Kui avaldust esitatud ei ole, hakatakse automaatselt tulumaksu kinni pidama 1 eurost. Kui avaldus esitatud aga ilma maksuvaba numbrita, siis sõltub valemist. Maksuvaba avaldust võib esitada iga kuu (see on raamatupidajale väga suur koormus ehk avalduse esitamine võiks olla pigem erand kui reegel).                
Maksukoormus: liida kokku aastatulu ja arvestada sellest maha maksuvaba tulu (teatud juhtudel ka lubatud kulud). Järelejäänud osa on maksustatav tulumaksuga.                 
Maksuvaba tulu jälgimine: maksuvaba tulu piirmäära saab jälgida e-maksuametis (sisene emta.ee a´ töötamine ja väljamaksed -> minu sissetulekud -> eeldatav tulumaksukohustus hetkeseisuga). Kui maksuvaba tulu piirmäär on täitunud, tuleb vastav teavitus. Teavitused saadetakse emta.ee või eesti.ee märgitud e-kirja aadressidele.                                
NB! Oluline on jälgida, et maksuvaba tulu arvestamisega ei kaotaks ravikindlustust, st kui miinimum sotsiaalmaks summas 155,10 eurot on maksmata (nt juhatuse liikmed).                
Plaan B: liida kokku prognoositavad aasta tulud ja jaga 12 kuuga ning vaata, kuhu vahemikku satud. Kui on õigus maksuvabastust rakendada, siis selle järgi teegi maksuvaba avaldus.    

TABELI JUHEND                                                
1. Sisesta tabelisse prognoositavate tulude suurused kuude lõikes lahtritesse B3 - M14. Lahtrisse B16 ilmub aastatulu kokku.  Lahtrisse B17 ilmub keskmine tulu ühes kuus.                                                        
2. Lahtrites B20 kuni B22 saad teada oma maksuvaba tulu suuruse ühes kuus. St, et tabel arvutab välja, millisesse vahemikku sattusid.
3. Kui oled vähemalt kahe kuni 17.a lapse vanem, sisesta lahtrisse B26 laste arv. See annab lisa maksuvabastuse.                                                        
4. Lahtrisse B30 ilmub keskmine maksuvaba tulu ühes kuus, st arvestades tulusid ja lapsi. See ongi Sinu keskmine maksuvaba tulu summa ühes kuus.                           

Saadud numbri järgi võid teha tulumaksu kinnipidajale maksuvaba tulu avalduse.

Osale arutelus

  • Liina Karlson, Themis Õigusbüroo jurist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad