Raha põleb! Kuidas lepingulistes suhetes tulekahjusid ennetada?

Raha põleb! Kuidas lepingulistes suhetes tulekahju
Advokaadibüroo Eversheds Sutherland Ots&Co Eesti vandeadvokaat Anet Kaasik

Advokaadibüroo Eversheds Sutherland Ots&Co Eesti vandeadvokaat Anet Kaasik juhib tähelepanu, et mõnes valdkonnas võib lepingu rikkumine olla juba ette planeeritud. Mistahes lepingu rikkumine taandub aga tavaliselt rahale. Nutikas on selgeks teha see, kus ja kuidas oma kasumit ja raha juba lepingu sõlmimisel kaitsta.

Ideaalses maailmas saavad lepingupooled kokkulepitud tingimustest ühtemoodi aru ning täidavad oma kohustusi korrektselt, õigeaegselt. Reaalsus on aga kahjuks teistsugune. Lepingu rikkumine võib mõnes valdkonnas (näiteks ehitus) olla juba ette planeeritud ning sellele vastavalt ka lepingus sisalduvaid sanktsioone enda kasuks kallutatud. Mistahes lepingu rikkumine taandub tavaliselt rahale. Seda raha ei anna aga keegi hõbekandikul üle. Vastupidi, selleks, et raha mitte maksta, asutakse üldjuhul positsioonile, et lepingu rikkumist ei ole aset leidnud. Vabatahtlik rikkumise omaksvõtmine ja põhjustatud kahju hüvitamine leiab aset vaid siis, kui probleemi lahendamisest saadav kasu ületab väljamakstava hüvitise. Tavaliselt sõltub nõude maksmapaneku keerukusest see, kas teine pool üldse kaalub nõude vabatahtlikku täitmist. Negatiivne tagajärg oleks see, kui vahekohus või kohus mõistaks nõutava summa välja ning lisaks kohustaks hüvitama teise poole menetluskulud. Kui lepingupartner teab ette, et Eesti ettevõtja kaugele kohtusse ei hakka minema ja kohalik kohus tema kahjuks otsust ei tee, on viidatud negatiivse tagajärje saabumise tõenäosus olematu.

Vastaspoole kohus ei pruugi olla neutraalne

Kui pooled ei lepi kokku, kus nad soovivad vaidlust lahendada, tuleb üldjuhul pöörduda sinna kohtusse, kus teine lepingupool resideerub. Sellega tekib aga kohe rida probleeme. Kui teine lepingupool asub võõra keele ja õiguskultuuriga piirkonnas, on kohtusse pöördumine tavapärasest kordades kulukam ja stressirohkem. Näiteks oletame, et vaidlust on pädev lahendama India kohus. Esmalt tuleb leida kohalikku õigust ja kohtumenetlust hästi tundev, usaldusväärne esindaja ning seejärel tuleb arvestada, et kohtumenetlus võib kesta kauem kui huvitatud isikute eluiga. Mis aga veelgi olulisem, praktikas on leidnud küll ja veel tõestust see, et vastaspoole kohus ei ole alati neutraalne. Eelnevast tuleb ilmekalt välja see, et kui lepingupartner teab, et sunnimehhanismide kasutamine saab olla võimalik ainult tema „kodus“, on tal keeruline leida nõude vabatahtlikuks täitmiseks motivatsiooni.

Just teise poole kohtu neutraalsuse küsitavus on põhjus, miks rahvusvahelised tehingud allutatakse vahekohtu jurisdiktsioonile. Lisaks neutraalsusele eelistatakse vahekohut seetõttu, et tänu konkurentsitingimustele on tagatud vaidluse lahendamine kiirelt ja professionaalselt. Kuna enamus kommertsvaidlusi on avalikkuse tähelepanu suhtes tundlikud - vaidluse sisu ja isegi vaidluse olemasolu võivad mõjutada ettevõtte käivet ja väärtust, on vahekohtumenetluse vaieldamatuks plussiks ka konfidentsiaalsus.

Lepinguliste nõuete maksmapaneku oluline aspekt on kohtualluvus

Seega sõltub lepinguliste nõuete maksmapanek vaieldamatult kohtualluvusest. Jättes kohtualluvuse märkimata, tuleb lepingu pinnalt tekkivate nõuete maksmapanekuks teha tõenäoliselt pikaajaline investeering, mille perspektiiv on isegi enne vaidluse sisusse süüvimist küsitav.

Lähtudes eeldusest, et ka lepingupartner on piisavalt kogenud, et vastaspoole kohtualluvusega mitte nõustuda, on lahenduseks vahekohtumenetlus. Ka vahekohtumenetluses on paremaid ja halvemaid valikuid, mistõttu tuleks vahekohtukokkulepe hoolikalt läbi mõelda ja vajadusel õigusnõustaja abi kasutada.

Eelnev puudutab mistahes teenuste ja kaupade ostmist või müümist rahvusvahelisel tasandil. Niipea kui Eestis tegutsev ettevõtja soovib sõlmida riigipiire ületavaid tehinguid, sealhulgas kui ka teine pool on Eesti äriühing, kuid tehingu iseloomust tulenevalt on tehing seotud võõra jurisdiktsiooniga, tuleks kohtualluvuse küsimusele tähelepanu pöörata ja läbirääkimiste faasis rõhku panna.

Osale arutelus

  • Anet Kaasik, Advokaadibüroo Eversheds Sutherland Ots&Co Eesti vandeadvokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad