Rahulolu lisatasu teenimise võimalustega

Kadri Seeder
Palgainfo Agentuuri juht ja analüütik Kadri Seeder

Palgainfo Agentuuri varasemad töötajate küsitlused on näidanud, et kui võrrelda erinevaid tööga rahulolu tegureid, näiteks läbisaamist kolleegidega, töökeskkonda vm, on töötajad rahulolematumad lisatasu teenimise võimalustega.

Töötajate töötasude uuringus paluti vastajatel märkida, kas nende põhiametikohal on viimasel kuuel kuul (maist oktoobrini 2017) makstud lisatasusid. Tööga seotud tasudest oli töötajatele viimase kuue kuu jooksul kõige sagedamini makstud ületunnitöö tasu, järgnesid öösel või riiklikel pühadel töötamise lisatasu, aasta, poolaasta või muu perioodi preemia ning iga kuu arvestatav individuaalne tulemustasu. Harvem oli makstud staažitasu ja kvaliteeditasu. 1% vastanutest märkis, et nad olid saanud ka mitteametlikku lisatasu.

47% töötajatest ei ole rahul lisatasu teenimise võimalustega

Sügisel 2017 korraldatud küsitluses osalenutest ei olnud lisatasu teenimise võimalustega rahul 47%, sama paljud ei olnud rahul ka 2016. aasta sügisel. Lisatasu teenimise võimalustega olid rahul eelmisel sügisel 29%, 2017. aasta sügisel 25% uuringus osalenutest.

Joonisel 1 on esitatud kõigi vastanute hinnang lisatasu teenimise võimalustele – nii nende, kellele maksti lisatasusid, kui ka nende, kellele ei makstud.

Rahulolu lisatasu teenimise võimalustega on vähenenud

Rahulolu lisatasu teenimise võimalustega mõjutab see, kas töötajal on võimalus lisa teenida.

Sügisel 2017 uuringus osalenud töötajatest, kellele oli viimase kuue kuu jooksul makstud tööga seotud lisatasusid, oli lisatasu teenimise võimalustega rahul kolmandik (34%). Aasta varem, sügisel 2016 oli see 43%.

Lisatasu teenimise võimalustega ei olnud sügisel 2017 rahul 34%, aasta varem sügisel 30% lisatasu saanutest. Seega on rahulolu lisatasu teenimise võimalustega langenud, mis võib olla seotud ka lisatasu osatähtsuse vähenemisega töötasus.

Sügisel 2017 uuringus osalenutest töötajatest, kellele ei olnud viimase kuue kuu jooksul tööga seotud lisatasusid makstud, ei olnud lisatasu teenimise võimalustega rahul rohkem kui pooled (59%). Aasta varem oli see näitaja 61%.

Ligi pooltel töötajatel ei ole piisavalt võimalusi lisatasu teenimiseks

Viimasel kuuel kuul lisatasusid saanud töötajatel paluti hinnata, kuivõrd nad nõustuvad väidetega lisatasu maksmise kohta nende põhiametikohal (joonis 2).

Ligi pooled (49%) vastanutest ei nõustunud väitega, et neil on piisavad võimalused lisatasu teenimiseks. 44% uuringus osalenutest märkis, et nad ei saa vahetut tagasisidet töö tulemuste kohta, mille alusel lisatasu arvestatakse.

Üle kolmandiku (39%) leidis, et lisatasu ei ole piisavalt suur, et motiveerida pingutama, ning pea sama paljud (38%), et lisatasu ei sõltu nende tööpanusest. 37% vastajatest nõustus, et lisatasude maksmine sõltub juhi subjektiivsest otsusest, lisatasu maksmist ei pidanud õiglaseks 24% vastajatest. Lisatasu maksmise põhimõtteid pidasid arusaadavaks rohkem kui pooled vastajad (57%).

Üle poole (57%) lisatasusid saanud töötajaist nõustusid väitega, et neid motiveerib tulemusi saavutama eelkõige võimalus lisaraha teenida. Samas märkis 40%, et lisatasu ei mõjuta nende tööpanust. Rohkem kui kaks kolmandikku (71%) lisatasu saanutest eelistaks lisatasu asemel suuremat põhipalka. Selle väitega ei nõustunud ainult 8% vastanutest.

Neid, kes eelistaksid lisatasude asemel suuremat põhipalka, oli rohkem madalama palgaga töötajate seas (joonis 3).

Madalama palgaga töötajatel oli väiksem ka keskmine lisatasu osatähtsus töötasus. 300–659 eurot kätte teeninud töötajatel moodustas lisatasu töötasust keskmiselt 16%, 660–1200 eurot teeninud töötajatel keskmiselt 18% ja üle 1201 euro teeninud vastanutel keskmiselt 25%.

Lisatasu teenimise võimalustega rahulolu mõjutab kõige enam lisatasude suurus

Kui võrrelda nõustumist lisatasu maksmise kohta käinud väidetega ja keskmist rahulolu lisatasu teenimise võimalustega, näeme, millised tegurid suurendavad ja millised vähendavad rahulolu lisatasu teenimise võimalustega (joonis 4).

Lisatasu teenimise võimalustega on keskmiselt kõige rohkem rahul töötajad, kes nõustusid täielikult väitega, et lisatasu on piisavalt suur, et motiveerida pingutama. Rohkem rahul olid ka vastanud, kes hindasid oma võimalusi lisatasu teenida piisavaks ja lisatasu maksmise põhimõtteid õiglaseks.

Lisatasu teenimise võimalustega olid keskmiselt vähem rahul töötajad, kelle jaoks ei olnud lisatasude maksmise põhimõtted arusaadavad ega õiglased ja kes ei pidanud lisatasu suurust piisavaks, et see motiveeriks pingutama.

Töötajad, kes eelistaksid lisatasu asemel suuremat põhipalka, on lisatasu teenimise võimalustega natuke vähem rahul kui töötajad, kes selle väitega ei nõustunud.

Suurt erinevust ei ole ka nende töötajate keskmises rahulolus, kes nõustusid või ei nõustunud väitega, et lisatasu maksmine sõltub juhi subjektiivsest otsusest, kuigi mõnevõrra rohkem olid lisatasuga rahul töötajad, kes selle väitega ei nõustunud.

Motiveeriv lisatasu moodustab üle 20% töötasust

Töötajad, kes pigem nõustusid väitega, et lisatasu on piisavalt suur, et motiveerida pingutama, teenisid oktoobris 2017 lisatasusid, mis moodustasid keskmiselt 24% töötasust (joonis 5). Selle väitega täiesti nõustunud töötajate lisatasu moodustas siis keskmiselt 30% töötasust. Samuti olid lisatasu teenimise võimalustega rahul töötajad, kelle töötasust moodustas lisatasu üle 20%. Lisatasu teenimise võimalustega pigem rahul olnud töötajate töötasust moodustas lisatasu 22% ja täiesti rahul olnud töötajate töötasust 26%.

Osale arutelus

  • Kadri Seeder, Palgainfo Agentuuri juht ja analüütik

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad