Optsiooniprogrammid

Optsiooniprogrammid
KPMG Baltic OÜ maksunõustaja Ave Rego

KPMG maksunõustajad Ave Rego ja Einar Rosin annavad ülevaate optsiooniprogrammidest koos asjakohaste näidetega.

Eri variatsioonides, valdavalt rahvusvaheliste kontsernide, aga ka iduettevõtjate seas levinud optsiooniprogrammide eesmärk on ettevõtte võtmetöötajate motiveerimine, võimaldades neil osa saada ettevõtte väärtuse kasvust ja kasumist. Kuna optsiooniprogrammid on üldjuhul mitmeaastased, võimaldab see ka ettevõtjate ja võtmetöötajate vahelise sideme tugevdamist. Optsiooniprogrammid võivad erineda oma ülesehituselt. Näiteks võib programmi üles ehitada sellisel viisil, et töötajatele antakse võimalus osta tööandja aktsiaid koos lubadusega, et mõne aja pärast annab tööandja aktsiaid ostnud töötajatele ise aktsiaid juurde. Teine võimalus on, et töötajatel võimaldatakse osta aktsiaid turuhinnast madalama hinnaga. Kolmas, samuti levinud võimalus on, et töötajaga sõlmitakse kokkulepe, mille kohaselt annab tööandja talle varem kokku lepitud tingimuste täitumisel enda aktsiaid tasuta.

Optsiooniprogrammide olulised aspektid
Optsiooniprogrammide puhul tuleb eristada kaht olulist aspekti. Esimene neist on optsiooni andmine, mis tavaliselt tähendab tööandja ja töötaja vahelist kokkulepet. Teine on optsiooni realiseerimine, mis tähendab optsiooni alusvaraks oleva tööandja aktsiate omandamist varasema kokkuleppe järgi. Eestis kehtiva tulumaksuseaduse kohaselt võib tööandjal maksukohustus tekkida vaid optsiooni realiseerimise, s.o aktsiate töötajale üleandmise hetkel1. Maksuobjektiks on aktsia turuhinna ja müügihinna vahe, mis maksustatakse erisoodustusena. Sealjuures kehtib tulumaksuseaduses erisäte, mille kohaselt tuleb aktsiate üleandmisel töötajale antud erisoodustus maksustada ainult juhul, kui töötaja omandas optsiooni alusvara enne kolme aasta möödumist osalusoptsiooni andmisest alates. Selline kord viidi tulumaksuseadusesse sisse 2011. aastal. Hilisemas praktikas on aga tekkinud olukordi, kus senine regulatsioon on osutunud liialt jäigaks.

Seetõttu loodi 2017. aasta suvel seadusemuudatusega võimalus, et teatud juhtudel on võimalik optsioone maksuvabalt realiseerida ka kolme aasta jooksul.

Alates 2017. aasta 1. juulist on seega vähemalt osaliselt võimalik kohaldada maksuvabastust olukordades, kus optsioonilepingu kehtivuse ajal võõrandatakse kogu osalus tööandjas või temaga samasse kontserni kuuluvas äriühingus, samuti kui töötajal tuvastatakse täielik töövõimetus või töötaja sureb. Erisoodustuseks ei loeta neil juhtudel optsiooni alusvaraks oleva osaluse omandamist ulatuses, mis vastab proportsionaalselt optsiooni hoidmise ajale enne nimetatud sündmust. Maksuvabastuse kohaldamise eeldus on, et optsioonileping on sõlmitud vähemalt kolmeaastase tähtajaga.

Oluline on tähele panna ka seda, et võimalike kuritarvituste vältimiseks on seadusesse toodud nõue, et kui optsioonileping ei ole allkirjastatud digitaalselt ega notariaalselt kinnitatud, on tööandja kohustatud esitama nimetatud lepingu Maksuja Tolliametile viie tööpäeva jooksul selle sõlmimisest arvates.

Näide 1
Töötaja ja tema tööandja SmallCo AS sõlmivad 01.12.2017 kolmeaastase tähtajaga optsioonilepingu, mille alusel saab töötaja iga ettevõttes töötatud aasta eest 500 aktsiat. Aktsiate üleandmine toimub optsioonilepingu järgi lepingu lõpus, s.o 01.12.2020. Kahe aasta möödumisel optsioonilepingu sõlmimisest äriühing müüakse ning 01.12.2019 omandab selle 100% osaluse välisinvestor LargeCo. Uus omanik optsiooniprogrammiga jätkata ei soovi. Osaluse suurus, mille töötaja on SmallCo müügi hetkeks (kahe aastaga) välja teeninud, on 1000 aktsiat (2 × 500). Vahetult enne tehingu lõpetamist omandab töötaja optsiooni lepingus kokku lepitud tingimuste kohaselt 1000 SmallCo aktsiat ja võõrandab need hiljem uuele investorile. Kuna optsioonilepingu perioodist on möödunud 2/3 ja töötajale anti samuti 2/3 aktsiatest, mida ta optsioonilepingu lõppedes oleks võinud saada, vastab omandatud osalus proportsionaalselt optsiooni hoidmise ajale enne ettevõtte müüki. Seega ei teki tööandjal erisoodustuse tulu- ja sotsiaalmaksukohustust, kuigi töötaja omandas aktsiad enne kolmeaastase optsiooniperioodi lõppu.

Peale eespool kirjeldatu viidi tulumaksuseadusesse sisse täiendus, et optsiooni alusvara muutumise korral arvestatakse nimetatud tähtaega esialgse optsiooni andmisest arvates.

Näide 2
Töötaja ja tema tööandja SmallCo AS sõlmivad 01.12.2017 kolmeaastase tähtajaga optsioonilepingu, mille alusel saab töötaja iga ettevõttes töötatud aasta eest 500 aktsiat. Aktsiate üleandmine toimub optsioonilepingu järgi lepingu lõpus, s.o 01.12.2020. Kahe aasta möödumisel optsioonilepingu sõlmimisest äriühing müüakse ning 01.12.2019 omandab selle 100% osaluse välisinvestor LargeCo. Tehingu käigus lepitakse kokku, et SmallCo töötajatega sõlmitud optsioonilepingud kehtivad edasi, kuid optsiooni alusvaraks on uue emaettevõtja LargeCo aktsiad. Tehingu hetkel hinnatakse SmallCo ettevõtja aktsia turuväärtuseks 10 eurot. LargeCo aktsia börsihind on samal ajal 5 eurot. Seega lepitakse kokku, et aktsiate asendussuhte alusel saab töötaja optsioonilepingu lõpus 3000 LargeCo aktsiat. Töötaja realiseerib optsiooni 01.12.2020 ja omandab 3000 LargeCo aktsiat. Töötaja tööandja on ikka SmallCo. Tööandjal erisoodustuse tulu- ja sotsiaalmaksukohustust ei teki, kuna esialgne optsioonileping sõlmiti kolm aastat tagasi ning optsiooni alusvara muutumise korral arvestatakse nimetatud tähtaega esialgse optsiooni andmisest arvates.

1 Tulumaksuseaduse kohaselt maksustatakse erisoodustusena ka osalusoptsiooni võõrandamisest saadud tulu, kuid praktikas on see pigem teoreetiline võimalus, sest üldjuhul ei ole osalusoptsioonide võõrandamine optsioonilepingu tingimustest tulenevalt võimalik.

Osale arutelus

  • Ave Rego, KPMG Baltic OÜ maksunõustaja
    Einar Rosin, KPMG Baltic OÜ maksunõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad