Kavandatavad muudatused miinimumelatise arvestamisel

Justiitsministeerium valmistab miinimumelatise osas ette väljatöötamiskavatsust, mis peaks valmis saama suve alguseks. Väljatöötamiskavatsuse koostamise käigus analüüsitakse erinevate riikide mudeleid ja püütakse leida Eesti olusid arvestades kõige sobivam lahenduse.

Miinimumpalga kiire tõusu tõttu on elatise vähendamine alla miinimumi muutunud erandist reegliks ning elatisvaidluste lahendamine toob pooltele kaasa suured õigusabikulud ja ajakulu.

Seni on elatise määramisel lähtutud üksnes lapse vajadustest, kuid soovitud tulemuse saavutamiseks on lisaks vajalik arvesse võtta ka kohustatud vanema sissetulekut ning ülalpeetavate laste arvu ja vanust. Kaaluda võiks ka lapsetoetuse arvesse võtmist, kuna toetused on viimastel aastatel märkimisväärselt suurenenud. Arvestades kehtiva elatise miinimummäära ebaproportsionaalsust Eesti elatustaseme suhtes, on elatise summa vähendamine väiksema sissetuleku puhul vältimatu. Seevastu suurema sissetuleku puhul peaksid ka elatise summad märkimisväärselt suurenema. Praegune elatismiinimum ei arvesta perede vajaduste ja võimaluste suurte erinevustega. Osa laste jaoks on miinimumelatis nende varasemat elustandardit arvestades täiesti ebapiisav. Suurema summa nõudmine eeldab aga rohket tõendamist. Samas teistel peredel ei kulu laste peale sugugi nii palju raha ja neile elatist maksva miinimumpalgaga vanema jaoks on miinimumelatis selgelt liiga suur koormus.

Olles kaalunud erinevaid võimalusi nende probleemide lahendamiseks, soovitab eraõiguse talitus Saksamaa eeskujul välja töötada nn elatiskalkulaatori, mis võtaks elatise summa kindlaksmääramisel arvesse kõiki olulisi asjaolusid (kohustatud vanema sissetulek, elatist saavate laste arv ja vanus ning olemasolevate lapsetoetuste summa). Selle tulemusel väheneks kehtiva õigusliku olukorraga võrreldes elatise summa, mida peaks maksma miinimumpalka saav vanem, kuid suureneks oluliselt elatise summad, mida peaks maksma kõrgema sissetulekuga vanem. Nii paraneks elatise maksmisel sotsiaalne õiglus ja seeläbi suureneks ehk ka elatise vabatahtlik maksmine.

Mis puudutab neid elatise maksjaid, kellelt on praeguse süsteemi alusel elatis välja mõistetud, siis justiitsministeeriumi ettepanek nö maksuamnestiat ei sisalda ja neid elatisi tulevikus ignoreerida ei saa. Õigustatud inimestele on kohtuotsuste alusel see kohustus määratud ja ka täna on neil inimestel vajadusel võimalik taotleda summa vähendamist. Kui süsteem muutuks ja näiteks soovituslik kalkulaator kehtima hakkaks, siis automaatselt elatiste summad ei muutu ega asendu, vaid seda peaksid inimesed kohtult eraldi taotlema, sest õiguslikult ei ole võimalik tühistada ega ümber vaadata neid otsuseid, mille kohus on langetanud.

Allikas: Justiitsministeerium

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad