21. sajandi tehnoloogia- andmete automaatne edastamine

Tõnis Tähe
Statistikaameti Aruandlus 3.0 projektijuht Tõnis Tähe

2015. aasta oktoobris kutsusid neli ministrit (majandus- ja taristuminister, ettevõtlusminister, rahandusminister ja riigihaldusminister) ühispöördumisega ettevõtlusorganisatsioone tegema ettepanekuid, kuidas riik saaks vähendada halduskoormust.

Üleskutsele reageerinud ettevõtlusorganisatsioonide esitatud ettepanekud väljendasid järgmisi ootusi:

  • ettevõtjate koormust riigile andmete esitamisel tuleb väheneda;
  • ettevõtjatelt kogutakse vaid minimaalsel hulgal andmeid;
  • kord riigile esitatud andmeid ei või riik uuesti küsida;
  • andmete esitamine olgu lihtne ja mugav.

Nullbürokraatia algatusest kasvas välja projekt „Aruandlus 3.0“ (AA3.0), et viia andmete kogumine uutele alustele nii tehnoloogiliselt kui ka olemuslikult – tehingupõhiste andmete automaatne hõive.

Millest selline nimetus? Projekti loojate vaates toimus andmeedastus esimeses põlvkonnas paberkandjal ja teises põlvkonnas elektroonilisi kanaleid pidi valmisgenereeritud aruandeid esitades. Näitlikult võib öelda, et e-kirja teel edastatud PDF-vormingus arve ei ole veel e-arve. E-arve keskkonnas esitatud arve võimaldab aga selle automaatset eeltöötlemist infosüsteemides. Sama eesmärk kehtib ka andmeedastusel AA3.0 raames loodavate uute kanalite kaudu.

Projekti juhtrühm kogunes esimest korda 2016. aasta jaanuaris. Eesmärk oli luua ettevõtjatele tänapäeva võimalustele vastav automatiseeritud andmeedastuskanal, kus statistilisi ja raamatupidamisandmeid saaks asjaomastele ametkondadele edastada otse ettevõtte infosüsteemi erinevatest osadest.

Andmekogujatena on süsteemi AA3.0 kaasatud Eesti Pank (EP), Maksu- ja Tolliamet (MTA) ja Statistikaamet (SA). AA3.0 on plaanitud uue, täiendava võimalusena andmeid edastada ja selle käivitumisel ei kao ükski senistest võimalustest. Kindlasti ei ole plaanis kohustuslikku üleminekut uuele standardile. Kui senises kommunikatsioonis on aegajalt kõlanud väljaütlemised, et maksudeklaratsioonid kaovad ja maksuamet hakkab vajalikke andmeid ise koguma, on see tõde veidi moonutanud. Nagu juba öeldud, ükski olemasolev kanal ei kao ja ükski andmekoguja ei saa ligipääsu andmekogujate infosüsteemidele.

Millist konkreetset kasu toob AA3.0 ettevõtjale – andmeesitajale? Esmalt töötavad andmete kogujad (projekti praeguses faasis EP, MTA ja SA) välja ühtse kogutavate andmete liigituse. Seejärel avalikustatakse see taksonoomia nimetatud asutuste kodulehtedel ja majandustarkvara arendajad saavad selle liidendada oma tarkvaraga. Pärast uuenduste installeerimist ettevõtte raamatupidamissüsteemi avaneb nende kasutajal võimalus oma süsteemis määrata, milliseid algandmeid, millal ja kellele edastatakse. Nende funktsioonide aktiveerimise järel hakkab andmeedastus määratud mahus toimuma automaatselt. Vajalike aruannete genereerimine esitatud algandmete põhjal hakkab toimuma andmekogujate infosüsteemides. Teisisõnu, kui veebikeskkonnas aruannet sisestades tuli andmeesitajal kõik küsitavad muutujad ise arvutada, siis andmete automaatse esitamisega teeb vajalikud arvutused andmete koguja (SA, EP, MTA).

Just siin näevad andmekogujad ettevõtete halduskoormuse olulist vähenemist. Tekib võimalus edastada kogutavaid andmeid automaatselt, n-ö taustal toimuva tegevusena.

Hetkeseis

Praeguseks on MTA ja SA koostöös valminud tarkvaraarendajatele mõeldud palga- ja tööjõuandmeid puudutav taksonoomia, lähteandmete ja XBRL GL protokolli näidis, mis on kättesaadav mõlema ameti kodulehelt. Esimesed tarkarafirmad on juba asunud uuendust välja töötama ja esimesi tulemusi ootame märtsis. Siit ka soovitus ettevõtjatele: küsige oma tarkvaraarendajalt andmete automaatseks edastuseks vajalikke liideseid ja võtke need kasutusele, teie elu muutub muretumaks!

Mida toob tulevik

Kogu AA3.0 raames hõlmatav andmehulk on jagatud kümneks grupiks, millest praeguseks valminud palga- ja tööjõuandmestik on üks grupp. Töös olevate andmegruppide loetelu on järgmine: tulud-kulud, kaupade väliskaubandus, teenuste väliskaubandus, finantsvara, mittefinantsvara, finantskohustused, mittefinantskohustused, omakapital ja hinnad.

Mis toimub mujal?

Üle Euroopa on nii riigiti kui ka piiriüleselt toimumas hulk reaalaja majanduse projekte. Meie projektiga tehnoloogiliselt kõige sarnasem on käsil Soomes, kuid seal on kaks olulist erinevust. Kasutades küll sarnast tehnoloogilist platvormi, arendatakse seda eelkõige maksuinfo kogumiseks ja sinna ei kavandata statistiliste algandmete kogumist. Teiseks erinevad projektide tähtajad: tänu Eesti väiksusele on meie projektil need märksa lühemad. Taaskord on Eestil võimalus olla innovatiivne teenäitaja, seekord ettevõtjatele automaatse andmeedastuse võimaluse loomisel.

Osale arutelus

  • Tõnis Tähe, Statistikaameti Aruandlus 3.0 projektijuht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad