Tehingud seotud isikutega

Verner Silm
Rödl & Partner Advokaadibüroo, advokaat Verner Silm

Tööandjad pakuvad lisaks boonussüsteemidele (majandustulemuste pealt) ka teenuseid ja tooteid töötajatele ja juhtkonnale soodsamalt. Siinkohal aga kiputakse unustama võimalikku maksuriski, mis kaasneb, kui teha tehinguid seotud isikutega, kelleks ei ole ainult äriühinguga ühte kontserni kuuluvad äriühingud, vaid ka töötajad ja juhtkond ning nende lähikondlased.

Vastavalt tulumaksuseaduse (TuMS) § 8 lg 1 p-dele 8 ja 9 käsitletakse seotud isikutena tööandja töötajat ja juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liiget. Siirdehinna turuväärtus määratakse võimalusel iga tehingu kohta eraldi. Siirdehind vastab turuväärtusele, kui see jääb võrdlusandmete põhjal määratud hinnavahemiku piiridesse. Kui siirdehind jääb väljapoole hinnavahemiku piire, on maksuhalduril õigus korrigeerida tehingu hinda nii, et tulemus jääks hinnavahemiku piiridesse. Seotud isikute vahelise tehingu hinna erinevus omavahel mitteseotud isikute vaheliste sarnaste tehingute väärtusest maksustatakse ettevõtlustulu, dividendi või muu kasumieraldisena, kui tegemist ei ole erisoodustusega (§ 48).

Mis on erisoodustus?
Vastavalt Riigikohtu kriminaalkolleegiumi otsuse 1-15-9051 p-le 29 on TuMS § 48 lg 4 kohaselt erisoodustus igasugune kaup, teenus, loonustasu või rahaliselt hinnatav soodustus, mida antakse sama paragrahvi lõikes 3 nimetatud isikule (töötajale) seoses töö- või teenistussuhtega, juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmeks olekuga või pikaajalise lepingulise suhtega, olenemata erisoodustuse andmise ajast. Riigikohus on selgitanud, et erisoodustus on tööandja poolt töötajale antav rahaliselt hinnatav hüve, millest viimane saab otseselt isiklikku kasu. Erisoodustusena tuleb vaadelda sellist hüve, mis antakse töötaja isiklikes huvides ja mida saaks põhimõtteliselt käsitada ka loonuspalgana. Erisoodustus on seega määratlemata õigusmõiste, mille sisustamisel tuleb arvestada iga juhtumi eripära.

Erisoodustus seondub töö- või teenistussuhtega ja on oma olemuselt palgatulu erivorm. Välisriigis töötamisega seonduvate erisoodustuste maksustamisel tuleb silmas pidada, et sõltuvalt sellest, millises riigis ja millist maksu (tulumaks, sotsiaalmaks) rahas makstud palgatulu suhtes kohaldatakse, tuleb sama reeglit kohaldada ka erisoodustuse maksustamisel (nt kui palgatulult tasutakse ainult tulumaks, siis tasutakse ka erisoodustuselt ainult tulumaks).

Erisoodustuse hinna määramine
TuMS § 48 lg 7 sätestab, et erisoodustuse hinna määramisel lähtutakse üldjuhul erisoodustusena antud kauba või teenuse turuhinnast. Vastavalt rahandusministri määrusele nr 2 „Erisoodustuse hinna määramise kord” on erisoodustuseks tööandja omandis või valduses oleva vara tasuta või soodushinnaga kasutada andmine, samuti teenuse osutamine tasuta või soodushinnaga ettevõtlusega mitteseotud tegevuseks, ning erisoodustuse hinnaks loetakse selle vara või teenuse (rahaliselt mõõdetava hüve) ja soodushinna vahe.

Lisaks peab tööandja arvestama, et kui töötajale või juhtkonna liikmele pakutakse võimalust saada soodsamalt kaupa või teenust, siis „suurkliendi soodustuse” pakkumine kuulub samuti maksustamisele. Eraisikule ühe artikli müümine või teenuse osutamine ei ole võrreldav „suurkliendiga” ja seetõttu tuleb maksustamisel arvesse võtta turuväärtust, mida pakutakse kõigile teistele isikutele. Kliendikaardi soodustuse pakkumine on kohaldatav juhul, kui ka teistel isikutel väljaspool äriühingut on võimalik sellist soodustust saada.

Siinkohal tuleb loomulikult arvestada, et juhatuse liikmele tehtud väljamakse või muu hüve andmise puhul võib eeldada, et see on antud tasuna juhtorgani liikme ülesannete täitmise eest. Seega juhatuse liikmele muude väljamaksete puhul eeldatakse juba, et tegemist on ülesannete eest saadud väljamaksega.

Erisoodustuse hüvitamine
Tuleb järgida ka teisi põhimõtteid, mida Riigikohus oma lahendis 3-3-1-73-09 on lahti kirjutanud: kui töötaja saadud soodustuse tööandjale hüvitab, ei ole tegemist erisoodustusega. Tehingu puhul, millega äriühing võõrandab oma töötajale asja, mille äriühing on varem omandanud samalt isikult, tuleb võimaliku erisoodustuse tuvastamiseks vaadelda mitte ainult viimast tehingut eraldi, vaid mõlemat tehingut koos. Kui töötaja ostab varem tööandjale müüdud asja tööandjalt tagasi sama hinnaga, millega ta varem sama asja tööandjale müüs, ning lisaks hüvitab tööandjale kõik kulutused, mida tööandja tegi kahe tehingu vahelisel ajal asja parendamiseks, siis ei ole töötaja saanud rahaliselt hinnatavat soodustust, sest ta ei ole tööandja arvel oma varalist olukorda parandanud.

Maksustatav väärtus
Tuleb arvestada ka seda, et maksustamine ei piirdu ainult töötajatele ja juhtkonnale tehtud soodustustega. Abikaasad, elukaaslased või otsevõi külgjoones sugulased kuuluvad samuti seotud isikute nimekirja ning ka nendele tehtud soodustused kuuluvad maksustamisele.

Vastavalt käibemaksuseaduse § 12 lg 14 p-le 1 on juhul, kui kaupa võõrandatakse või teenust osutatakse seotud isikule tulumaksuseaduse mõistes, maksustatavaks väärtuseks turuväärtus, kui kauba võõrandamise või teenuse osutamise eest makstav tasu on turuväärtusest väiksem ning kauba soetajal või teenuse saajal ei ole sisendkäibemaksu täieliku mahaarvamise õigust. Seaduses on sätestatud juhtumid, mil maksustatavaks väärtuseks seotud isikute vaheliste tehingute puhul on turuhind. Turuhinda rakendatakse näiteks siis, kui müügihind on turuväärtusest väiksem ning kauba või teenuse saajal puudub sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus.

Seega tuleb töötaja ja juhtkonna liikmetega tehtud tehingute raames alati arvestada erisoodustuse ja sisendkäibemaksu mahaarvamise õiguse piiranguga ning lähtuda laiendatud seotud isikute mõistest.

Osale arutelus

  • Verner Silm, Rödl & Partner Advokaadibüroo, advokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad