Töölepingu kirjalikult vormistamata jätmise õiguslikud tagajärjed

Marit Savi
Vandeadvokaat Marit Savi käsitleb töölepingu kirjalikult vormistamata jätmise...

Riigikohus selgitas 19. jaanuaril 2018 tehtud otsuses nr 2-16-5811 töölepingu kirjalikult sõlmimata jätmise õiguslikke tagajärgi. See oli töövaidlus, mille raames soovis töötaja pärast töösuhte lõppemist seadusjärgset hüvitist.

Poolte vahel ei olnud sõlmitud kirjalikku töölepingut, aga pooled olid tingimustes e-kirjade teel kokku leppinud ja töötaja oli tööandja juures jõudnud käia ka proovipäeval, mille käigus talle tööülesandeid ei usaldatud. Vaidlus seisneski selles, kas poolte vahel oli töötaja tööle ilmumisega tekkinud kehtiv töösuhe.

Riigikohus selgitas oma otsuses, et töölepingu seaduse kohaselt arvestatakse tööleping sõlmituks ka juhul, kui töötaja asub tegema tööd, mille tegemist võib asjaolude järgi eeldada üksnes tasu eest.

Kirjalik tööleping või kaudne tahteavaldus

Töölepingut saab pidada sõlmituks kas kirjalikult sõlmides või poolte kaudsete tahteavaldustega, mis väljenduvad tegudes, millest võib järeldada tahet tuua kaasa õiguslik tagajärg. Kaudseteks tahteavaldusteks saab üldjuhul pidada ka töötaja tööle asumist. Siiski leidis Riigikohus, et tahteavalduste esitamiseks ei piisa pelgalt sellest, et töötaja ilmub tööle, vaid tööandja ei tohi ka töötaja tööle asumisele vastu vaielda. Sellega väljendab tööandja enda tahet töösuhte tekkimiseks.

Veel toonitas Riigikohus, et töölepingu puhul ei saa lähtuda üldisest võlaõiguslikust seisukohast, mille kohaselt ei peeta lepingut sõlmituks enne, kui lepingule on antud ettenähtud vorm. Töösuhe võib tekkida sõltumata lepingule omistatud vormist ka näiteks ainult poolte tegevusega või muu tahteavalduste vahetamise viisiga. Seega ei saa tööandja taotleda, et leping sõlmitaks teatud vormis, kuid ta saab töötajal keelata töö tegemist. Töötajal on aga tööle asumisel õigus töölepingu seaduse § 5 lõike 3 alusel nõuda töölepingu kirjalikku vormistamist.

Artikkel ilmus veebruari Õigusuudistes, mida koostab advokaadibüroo TARK.

Osale arutelus

  • Marit Savi, advokaadibüroo TARK partner, vandeadvokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad