Muudatused õigusaktides

Ann Tarkin
Jurist Ann Tarkin käsitleb õigusaktide muudatusi

Artiklis käsitletakse jaanuari lõpus ja veebruari alguses Riigi Teatajas avaldatud õigusaktide muudatusi.

11. jaanuaril 2018 avaldati uus autoveoseadus, mis jõustus tänavu 21. jaanuaril
Seadus reguleerib autovedude korraldamist ning kehtestab nõuded autovedu korraldavatele ja sellega seotud isikutele. Seadusega kaob autojuhil kohustus kanda riigisisestel veosevedudel kaasas veoõigust tõendavaid dokumente (nt juhiluba, autojuhi ametitunnistus). Autojuhil peab kaasas olema vaid isikut tõendav dokument, et andmeid saaks andmebaasist kontrollida, veose saatedokumendid võivad edaspidi olla elektroonilised. Samuti suurendatakse vedaja vastutust. Kuna vedaja korraldab oma veotegevust autojuhtide kaudu, on autoveoalased rikkumised, mille eest on karistatud autojuhti, käsitletavad vedaja rikkumistena.

1. veebruaril 2018 jõustus alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning teiste seaduste muutmise seadus
Seadusega vähendatakse poole võrra õlle, muu alkoholi ning kuni 6-protsendise etanoolisisaldusega veini ja kääritatud joogi 2018. aastaks plaanitud aktsiisitõusu. Aktsiisimäärade muutmise tulemusel kasvab toodete keskmine hind 6 protsendi asemel 3 protsenti. Alkoholiaktsiisi tõusud aastateks 2019 ja 2020 säilivad samas ulatuses, mis on 10 protsenti ning etanoolisisaldusega üle 6 mahuprotsendi veini ja kääritatud joogi puhul 20 protsenti.

30. jaanuaril 2018 avaldati asjaõigusseaduse rakendamise seaduse ja teiste seaduste muutmise seadus, millega muudetakse tehnovõrgu talumise tasu
Muudatustega määratakse maaomanikele tehnovõrkude talumistasuks 7,5 protsenti rajatise aluse maa maksustamishinnast. Seadus sätestab koefitsiendid maa kasutamise kitsenduse ulatuse määramiseks, millest sõltub tehnovõrgu talumistasu lõplik suurus. Kui tegemist on maaga, mille sihtotstarbeline kasutamine on tehnovõrgu talumise kohustuse tõttu oluliselt kitsendatud, siis on kitsenduse sisuline ulatus 100 protsenti, ja kui maa kasutamine on osaliselt võimalik, on kitsenduse sisuline ulatus 50 protsenti. Kui maa kasutamine ei ole oluliselt takistatud ja tehnovõrk on selle maa kasutamiseks vajalik, siis kitsenduse eest talumistasu ei maksta. Seadus jõustub 1. jaanuaril 2019.

1. veebruaril 2018 jõustus erakooliseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus
Seaduse kohaselt saavad nõuetele vastavad erakoolid alates seaduse jõustumisest taotleda riigieelarvest toetust tegevuskulude katmiseks. Toetuse arvutamise aluseks on õpilaste arv 10. novembri seisuga ja erakooli asukohajärgse kohaliku omavalitsuse üldhariduskooli õppekoha keskmine tegevuskulu.

3. veebruaril 2018 avaldati kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse muutmise seadus
Seaduse eesmärk on tagada, et haldusreformi järel teeksid vandeaudiitorid tõhusamalt koostööd omavalitsustega, selleks et kohaliku omavalitsuse volikogu saaks parema ülevaate liitunud omavalitsuste probleemidest. Seadus sätestab täiendavad reeglid kohaliku omavalitsuse üksuse majandusaasta aruande täitmisel, mille kohaselt tuleb audiitoril kohaliku omavalitsuse majandusaasta auditi aruande koostamisel lähtuda avaliku huvi üksusele kehtestatud aruandevormist. Seadus jõustub 1. jaanuaril 2019.

Osale arutelus

  • Ann Tarkin, IURING õigusbüroo jurist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

Uudised

Tööriistad