Lugejad küsivad, asjatundjad vastavad

Lugejad küsivad, asjatundjad vastavad
Lugejate küsimustele vastavad eksperdid

Raamatupidamise Praktiku lugejate küsimustele vastavad Tööinspektsiooni ja Leinonen OÜ nõustamisüksuse eksperdid.

? Ettevõte võttis 15.12.2017 pangalaenu. Kui kogusummast on 2017. aastal välja makstud 20%, siis kas laenu all peab kajastama vaid laekunud summat või kogu laenu ja nõuet panga vastu?
VASTAB LEINONEN OÜ SISEKONTROLÖR KRISTIIN TAEL:
Laenukohustuste all kajastatakse 2017. aastal reaalselt saadud laenu summat. Soovitav on aastaaruandes laenude lisas märkida lisainfosse, et 2017. aastal saadi 20% kogu saadaolevast laenust ning ülejäänud 80% laenust saadakse 2018. aastal.

? Kas lapse sünnitoetus võetakse arvesse ka töötaja keskmise töötasu arvestamisel ehk siis puhkuse ja töövõimetuse arvestamisel? Sotsiaalmaksuga on see maksustatav, kuigi ei ole töine tulu.
VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:
Töölepinguseaduse 29 lg 8 alusel kehtestatud keskmise töötasu maksmise tingimused ja kord § 2 lg 1 alusel võetakse keskmise töötasu arvestamisel arvesse töötasuna teenitud summad. Lapsetoetus ei ole töötasuna teenitud summa.

? Kui töötaja kuupalk on määratud nii tunnitasuga kui ka tükitööl põhineva lisatasuga, siis kas peab maksma tunni eest seadusega määratud miinimumi, kui tunnitasu pluss lisatasu annavad kokku seaduses ettenähtud 2,97 eurot?
VASTAB TÖÖINSPEKTSIOONI NÕUSTAMISTALITUSE JUHATAJA ANNI RAIGNA:
Töölepingu seaduse (TLS) kohaselt on töötasu tasu, mida makstakse töö tegemise eest. TLS ei näe ette töötasu kohustuslikke osasid ega määratle nende sisu. Pooled saavad vabalt otsustada selle üle, millistest osadest töötasu koosneb, missuguse arvutusliku mehhanismi kaudu töötasu kujuneb ja millised on selle võimalikud lisatasud. Tähtis on, et töötasu kujunemine ei viiks selleni, et töötajale makstakse vähem, kui on kehtestatud töötasu alammäär.
Tulenevalt TLS-i § 29 lg 5 kehtestab Vabariigi Valitsus määrusega kindlale ajaühikule vastava töötasu alammäära, mis on 01.01.2018 alates 2,97 eurost tunnis ja kuutasu täistööajaga töötamise korral 500 eurot. Sama paragrahvi lõikest 6 lähtuvalt ei või Vabariigi Valitsuse kehtestatud alammäärast madalamat töötasu töötajale maksta.
Seega võib töötaja töölepingu järgne tunnitasu (n-ö põhipalk) olla väiksem kui Vabariigi Valitsuse kehtestatud alammäär, kuid kogu töötajale välja makstav töötasu (nt põhipalk pluss lisatasu, põhipalk pluss tasu tükkide eest jne) ei tohi olla väiksem kui tunnitasu alammäär 2,97 eurot.

? Ettevõttel on sõiduauto, mille liising lõppes juba aastaid tagasi. Pärast liisingu lõppu autot põhivarana arvele ei võetud, kuid auto jäi firma kasutusse. Nüüd soovitakse seda autot müüa. Kas auto müüki tuleb kajastada põhivara müügina või läheb see muu müügitulu alla?
VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:
Kui auto ei ole põhivarana arvele võetud ja müüdi, siis on see muu äritulu.

? 2015. aasta juunis osteti sõiduauto, millelt tasuti käibemaks ja küsiti tagasi 50%. Kuni 2017. aasta detsembrini arvati autole tehtud kulutustest maha 50%. Alates detsembrist otsustati kasutada sõiduautot ainult ettevõtluses. Kas edaspidi on lubatud sõiduauto kuludelt maha arvata 100% käibemaksu? Kas ja millal toimub tagasi küsimata käibemaksu ümberarvestus?
VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:
Kui auto osteti 2015. aasta juunis, siis auto viieaastane sisendkäibemaksu ümberarvestamise periood algas sellest ajast. Kui nüüd otsustatakse, et selle autoga enam erasõite ei tehta ja sisendkäibemaksu hakatakse 100% maha arvama, siis tuleb liiklusregistris selle kohta märge teha ja sellisel juhul kaob erisoodustuse maksmise kohustus ning ka sisendi saab 100% maha arvata. Loomulikult ei tähenda ainult registrikanne, et see nii ka on. Auto tegelik kasutus peaks samuti muutuma. Sõiduauto kasutusotstarbe muutumisel 50% pealt 100% peale ei toimu eelneva perioodi ümberarvestust. Ümberarvestus võib toimuda auto müügil.

? Ettevõte tegeleb autorendiga ja peame Maanteeametis tegema märked juhul, kui autot kasutatakse ainult tööalaselt. Küsimus tekkis aga lühirendi kohta: kuidas peab ettevõte kajastama/märgistama/maksustama näiteks viieks päevaks või kuuks ajaks renditud autot?
VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:
Kui jutt on autorendi firmast, siis siin ei ole vahet, kui pikaajalised on rendiperioodid. Märge liiklusregistris näitab, kuidas rendileandja seda autot kasutab, kas ettevõtluse tarbeks või on ka vahepeal erasõite. Nii pikaajaline kui ka lühiajaline auto välja rentimine on ühtemoodi ettevõtlus. Probleemid tekivad siis, kui rendiautodega sõidavad ringi ettevõtte enda töötajad.

? MTÜ on asutatud 02.06.2017. Kas aastaaruande peab esitama 31.12.2017 seisuga või võib seda teha ka 31.12.2018 seisuga?
VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:
Kui juriidiline isik on asutatud pärast esimest juulit, siis võib esimese majandusaasta aruande koostada ülejärgmise kalendriaasta lõpu seisuga. Majandusaasta võib sellisel juhul olla pikem kui üks kalendriaasta.

? Kui maksta juhatuse liikmele juhatuse liikme tasu, kas tal hakkab siis kehtima ka haigekassa?
VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:
Jah, juhatuse liikme tasuga kaasneb ka sotsiaalmaksukohustus ja sellega seoses tekib ka ravikindlustus.

? Kas jõuludeks tehtud kingitustelt klientidele võib käibemaksu tagasi küsida?
VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:
Jah, võib küll. Kui kingitused on alla 10 euro väärtuses, siis lähevad need mittekäibe alla vastavalt KMS §-le 4 lg 2 p 6. Kui aga kingitused on kallimad kui 10 eurot, siis tuleb kingituste puhul käibemaks ikkagi ära maksta. Tasuta kauba võõrandamine on ka käive ja siis on maksustatav väärtus soetusmaksumus või selle puudumisel omahind. Sisend arvatakse maha, aga kui ära kingitakse, makstakse müügikäive riigile tagasi. Kui jääb alla 10 euro, siis ei maksa, aga sisendi võib ikka maha arvata.

? Esitasin Soome tellijale arve 20. detsembril. Samal päeval saadeti ka kaup, aga raha laekus meile jaanuari alguses. KMS-i järgi saan selle käibes näidata jaanuaris. Kas raamatupidamisarvestuses võin selle käibesse panna detsembris?
VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:
Kui arve esitati Soome 20. detsembril ja ka kaup lähetati samal päeval, siis käive tekkis arve väljastamise päeval ehk detsembris ning deklareerida tuleb 20. jaanuaril.
Eeldusel, et tegemist on tekkepõhise raamatupidamisega, on käibe tekkimise aluseks tehingu toimumine (kauba müük) ehk tulu tuleb kajastada detsembris.

? Käibemaksukohustuslasest ettevõte soetas sõiduauto enne 1. detsembrit 2014. Nüüd soovitakse sõiduk eraisikule müüa. Kas tuleb maksta veel eraldi makse? Kas lähtuma peab auto turuhinnast? Mis juhtub siis, kui auto müüakse alla turuhinna?
VASTAB LEINONEN OÜ JUHTIV MAKSUNÕUSTAJA TÕNIS ELLING:
Kui auto on ostetud enne 1. detsembrit 2014, siis on 100% sisendkäibemaksu maha arvatud. Kui see auto nüüd maha müüakse, tuleb müügile tavakorras käibemaks lisada.
Käibemaksukohustuslane ei saa midagi müüa ilma käibemaksuta, kui see ei ole maksuvaba käive. Auto ei ole maksuvaba käive. Turuhinna küsimuse puhul eeldan, et auto tahetakse müüa oma töötajale, muidu sellist küsimust ei tekiks. Äriühingu eesmärk on ikka kasumit teenida, mitte oma vara tasuta laiali jagada. Kui müüakse seotud isikule, siis peaks tehing toimuma ikka turuhinnaga. Auto puhul on see tunnetuse küsimus, sest ega tänapäeval palju kasutatud autosid osteta. Samas on piisav, kui sõiduk müüakse jääkväärtusega.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad