Meeskonnarollide välimääraja raamatupidajale

Meeskonnarollide välimääraja raamatupidajale
Tiimitööoskust käsitlevad Tuuli Seinberg ja Mats Soomre

Kutsekoja mõni aasta tagasi tehtud arvestusala tulevikutrendide uuringust selgus muu hulgas, et raamatupidaja töös muutub üha olulisemaks meeskonnatöö oskus. Millised tegurid aga meeskonnana õnnestumist mõjutavad? Kuidas meeskond võimalikult tõhusalt tööle panna? Ja kas on võimalik, et mõni inimene ei sobigi üldse meeskonnamängijaks?

Kui meeskonnas – või raamatupidajate puhul pigem naiskonnas – töö ei suju, saadetakse tiim tavaliselt mõnele koolitusele, kus ühiste mängude ja tegevuste abil loodetakse erimeelsused ära siluda ja kolleegid imeväel igavese sõbraliku koostöö teele suunata. Paraku võib selliste koolituste mõju olla üsna lühiajaline, sest isiksuseomadused on ikka samad ning rühma ja selle liikmete tegelikud tugevused, võimalused, riskid ja nõrkused on jäänud sisuliselt analüüsimata. Mõni kolleeg võib tunduda tööl ikka laisk või kiuslik, teine liiga põhjalik, kolmas tuulepea ja tulemus on nagu Oskar Lutsu „Nukitsamehes“ – üks on loll ja teine laisk ja sina pead üksi rabama.

Tõhusa tiimitöö eeldus on tugevuste ja nõrkuste tundmine
Üks võimalus meeskonnale süsteemsemalt läheneda, tiimi kohe alguses sobivaid inimesi valida või senist koostöökultuuri „remontida”, on kasutada Belbini meeskonnarollide mudelit. Meetodi töötas välja dr Meredith Belbin, 1926. aastal sündinud briti teadlane ja juhtimisteoreetik. Laiemalt said Belbini meeskonnarollid tuntuks 1981. aastal, kui ilmus raamat „Meeskondade juhtimine: miks mõned meeskonnad on edukad, teised aga mitte”. Kui Belbini meetodi plussid ühe lausega kokku võtta, aitab see mõista inimeste käitumiseelistusi, nende tugevusi ja nõrkusi, et leida sobivaim keskkond ning tingimused, et inimesed ja meeskond tervikuna saaksid anda endast parima.

Meredith Belbin kirjutab oma raamatu sissejuhatuses nõnda: „Et organisatsioonis edasi liikuda, on vaja väga selgelt mõista, kuhu sobitakse ja kuidas kõige paremini oma panus anda. See arusaam pole sugugi ühekordne, Selle üle mõtlemine peab jätkuma kogu tööelu vältel.

Eestis on Belbini meeskonnarollide maaletoojaks Mats Soomre, Koostöökunstikool Belbin Eesti asutaja, juht ja koolitaja. Belbin ise defineerib meeskonnarolli kui soodumust meeskonnas mingil kindlal kombel käituda, meeskonnatöös osaleda ja kaasliikmetega suhelda.

Soomre selgitab, et kui isiksuse korral räägitakse sellest, kes me oleme, siis Belbini ja meeskonnarollide vaates räägime sellest, mida ja kuidas me kõige paremini teeme, millised on meie käitumuslikud tugevused. „Oluline on ka oma lubatud nõrkuste mõistmine, et mitte langeda kurvastusse, kui avastatakse, et me polegi ideaalsed ja kõiges kõige paremad. Igas inimeses on piisavalt tugevusi ja ka nõrkusi. Nõrkused omakorda tuleb kontrolli all hoida, samas ei tohi keskenduda nende arendamisele, sest siis võime saada inimese, kes ongi keskmiste tugevuste ja keskmiste nõrkustega ehk liiga tavaline.”

Soomre täiendab, et kuigi meeskonnarolli nimetus viitab suuresti meeskonna vaatele, on Belbin täpselt sama kasulik ka inimese eneseteadlikkuse tõstmisel isiklikus vaates.

Meeskonnarolle on kokku üheksa, ning uurimistöödest nähtub, et kõige edukamad on need meeskonnad, kus olid esindatud võimalikult lai rollideskaala, ehk kus on teisisõnu võimalikult palju erinevaid inimesi. Allpool on ära toodud rollide lühikirjeldused ja nende suurimad tugevused ja nõrkused.

Kui end nende rollide ja kolleegide tagasiside põhjal analüüsime, mõistame paremini oma käitumist ja oskame seda ka juhtida, suudame seda vastavalt olukorrale muuta ja tajume sedagi, kuidas ise teistega suhtleme. Põhiline eesmärk on see, et iga inimene saaks töötada sellisel ametikohal ja täita just selliseid ülesandeid, mis sobivad tema annetega.

Arvestusala valdkonda süvenedes räägib Mats Soomre, et klassikalise raamatupidaja töö vaates on ideaalselt sobiv Teostaja-Viimistleja tugevustega inimene, kellel on lisaks Hindaja ja Asjatundja rollid. Praeguse seisuga jääb aga sellest väheks, sest olulisel määral on suurenenud ja suureneb veelgi vajadus teistega koostööd teha. Meeskond, meeskonnatöö ja suhtlemine eeldavad oluliselt teistsuguseid tugevusi.

Kas me peaksime nüüd enamiku raamatupidajaid kuulutama ebasobivateks? Oh ei, kindlasti mitte. Meie suur ülesanne on üles leida iga raamatupidaja varjatud tugevused ja õppida neid targalt kasutama. Belbini vaates on just keskmise tugevusega meeskonnarollid need huvipakkuvad arengukohad, mis toovad tavapärasesse raamatupidaja töösse uut valgust.
„Kujutage ette näiteks raamatupidajat, kes on väga tugev Innovaator ja Võimaluste otsija, kellel puuduvad Teostaja-Viimistleja rollid? Aga ärge unustage, et ka raamatupidajate meeskonnas on vaja uusi ideid ja algatusi,” toonitab Soomre.

Toimetulek teistega on suuresti tahte ja oskuste küsimus
Mats Soomre tõdeb, et „rasked” inimesed tekitavad erinevaid emotsioone, mis lõpevad tihtipeale arusaamatuste või lausa konfliktiga. „Süvenedes konkreetsetesse juhtumitesse, võib aga julgelt väita, et enamasti pole olemas inimesi, kelle kohta me võiksime öelda „rasked inimesed”. Küll aga on palju inimesi, keda me ei mõista, kellega me ei oska sobivalt käituda või veelgi hullem ? kellega me ei tahagi koos töötada,” selgitab Soomre.

Elu muutub oluliselt lihtsamaks, kui teame, millised on teiste inimeste domineerivad meeskonnarollid, sest siis oskame valida sobiva käitumise, et nendega hea kontakt luua. Raske iseloomuga inimestel on meeskonnas kindel kasulik roll, kui nendega sobivalt käituda ja neilt mitte oodata seda, mida nad niikuinii ei tee.

Sageli kerkivad probleemid esile ka sellepärast, et inimesed on liiga sarnased. Neil on ühesugused huvid, sarnased anded ja nende lähenemisviis on samuti ühesugune. Nii on neil keeruline oma identiteeti kehtestada ning neil ei õnnestu saavutada töösuhetes potentsiaalseid eeliseid.
Kuigi üldiselt on hea koostöö eeldus tarkusetera, et tee teistele seda, mida nemad soovivad, et sa neile teeksid, on siingi omad piirid. Soomre toob näite, et kui kolleeg on ikka visalt enesekeskne, laisk, ebakompetentne, virisev või keerab lausa „käru”, ei tasu toimiva töösuhte tekitamisse panustada liiga palju aega ega energiat, vaid pigem kaaluda juriidiliselt ja inimlikult võimalikke ning arukaid lahendusi. „Selliste töötajate huvisid ei tohi kunagi asetada kõrgemale ülejäänud ettevõtte ja kolleegide huvidest. Nii kiuslik töötaja kui ka ümbritsevad kolleegid tuleb piinadest võimalikult kiiresti vabastada,” soovitab Soomre.

Lõpetuseks aga mõttetera raamatust „Belbini teejuht”: „Elus ei ole oluline mitte üksnes otsustada, kas tahate olla lammas või hunt, vaid ka see, millal kumbagi rolli kasutada.”

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad