Kuidas tulusid deklareerides võimalikult vähe kaotada?

Ranno Tingas
Ernst & Young Balticu partner, maksuekspert Ranno Tingas

Tänases Äripäevas juhivad nii maksuamet, investorid kui ka analüütikud tähelepanu mitmele ohukohale, mis võivad tuua suurema maksukoormuse.

Seejuures on oluline, kas investeerida ettevõtja või füüsilise isikuna.

„Kõik tulud tuleb õigeaegselt deklareerida, sest kui tulud hiljem välja tulevad ja juurdemaksmise tähtaeg möödas, tuleb maksta ka intresse,“ rõhutas Eesti maksu- ja tolliameti pressiesindaja Uku Tampere kõige olulisemat.

Aktsiainvestoritel soovitab ta aga väärtpaberite deklareerimisel kindlasti üle vaadata instrumentide soetushinna. „Kahjuks ei ole soetusmaksumus deklaratsioonis eeltäidetud, on ainult müügihind, ja siin peab ise tähelepanelik olema ning vaatama, et need saaks täidetud – vastasel juhul tuleb tasuda liiga palju tulumaksu,“ lisas ta.

Füüsiline isik võidab investeerimiskontost
Seejuures on investeerimiseks mitu viisi, millest levinumad on rahapaigutamine kas füüsilise isikuna või äriühingu alt. „Füüsilise isikuna on hea investeerida, kui seda tehakse passiivselt pikema ajahorisondi jooksul ning eelistatakse klassikalist finantsvara,“ soovitas Ernst & Young Balticu partner, maksuekspert Ranno Tingas. Ta lisas, et sel juhul on võimalik kasutada investeerimiskonto eeliseid ning hoida maksuarvestust üsna lihtsana.
 
Täpsemalt saab investeerimiskonto abil raha mitte välja võttes maksustamist edasi lükata ning kahjumid maksustamisel arvesse võtta. Nii läheb maksustamisele investeerimiskontolt väljavõtmise hetkel ainult see osa väljamaksest, mis ületab investeerimiskontole kantud vahendeid.

Lisaks saab füüsiline isik eelise dividendiaktsiate maksustamisel. „Dividendiaktsiate korral tekib portfelliinvesteeringutelt äriühingu puhul topeltmaksustamine, kuid füüsilise isiku puhul seda muret ei ole,“ sõnas Tingas.

Ta tõi välja, et kuigi investeerimiskonto süsteem on Eestis kasutusel 2011. aastast, juhtub ikka, et selle eelistest saadakse aru alles siis, kui päevakorda tekib finantsvara müük. „Seekord tasuks olla targem ning eelmisel aastal ostetud finantsvara puhul teha kohe otsus, kas see on soetatud läbi investeerimiskonto, ning selle valiku korral korrekteselt deklareerida ka oma pangakonto investeerimiskontona,“ soovitas Tingas.

Lisaks ei tasu unustada, et ehkki enamasti on välismaa dividenditulu maksuvaba, siis tuleb piiride tagant saadud omanikutulu ikkagi deklareerida. „Euroopa Liidus toimib maksuametite vahel infovahetus hästi ning seetõttu otsivad maksuametnikud taga deklareerimata tulu – sealhulgas ka maksuvaba,“ selgitas Tingas.

Veel rõhutas Tingas, et kuna Eestis on üleüldine tulumaksukohustus, siis kuulub ka uudsetest finantstoodetest saadud tulu maksustamisele. „Näiteks realiseeritud kasum krüptovaluutast, tulu ühisrahastusplatvormidel jne,“ loetles ekspert.

Pikemalt loe Äripäevast.

Osale arutelus

  • Indrek Mäe, Äripäeva ajakirjanik

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Valdkonna tööpakkumised

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad