Kuidas tulusid deklareerides võimalikult vähe kaotada?

Ranno Tingas
Ernst & Young Balticu partner, maksuekspert Ranno Tingas

Tänases Äripäevas juhivad nii maksuamet, investorid kui ka analüütikud tähelepanu mitmele ohukohale, mis võivad tuua suurema maksukoormuse.

Seejuures on oluline, kas investeerida ettevõtja või füüsilise isikuna.

„Kõik tulud tuleb õigeaegselt deklareerida, sest kui tulud hiljem välja tulevad ja juurdemaksmise tähtaeg möödas, tuleb maksta ka intresse,“ rõhutas Eesti maksu- ja tolliameti pressiesindaja Uku Tampere kõige olulisemat.

Aktsiainvestoritel soovitab ta aga väärtpaberite deklareerimisel kindlasti üle vaadata instrumentide soetushinna. „Kahjuks ei ole soetusmaksumus deklaratsioonis eeltäidetud, on ainult müügihind, ja siin peab ise tähelepanelik olema ning vaatama, et need saaks täidetud – vastasel juhul tuleb tasuda liiga palju tulumaksu,“ lisas ta.

Füüsiline isik võidab investeerimiskontost
Seejuures on investeerimiseks mitu viisi, millest levinumad on rahapaigutamine kas füüsilise isikuna või äriühingu alt. „Füüsilise isikuna on hea investeerida, kui seda tehakse passiivselt pikema ajahorisondi jooksul ning eelistatakse klassikalist finantsvara,“ soovitas Ernst & Young Balticu partner, maksuekspert Ranno Tingas. Ta lisas, et sel juhul on võimalik kasutada investeerimiskonto eeliseid ning hoida maksuarvestust üsna lihtsana.
 
Täpsemalt saab investeerimiskonto abil raha mitte välja võttes maksustamist edasi lükata ning kahjumid maksustamisel arvesse võtta. Nii läheb maksustamisele investeerimiskontolt väljavõtmise hetkel ainult see osa väljamaksest, mis ületab investeerimiskontole kantud vahendeid.

Lisaks saab füüsiline isik eelise dividendiaktsiate maksustamisel. „Dividendiaktsiate korral tekib portfelliinvesteeringutelt äriühingu puhul topeltmaksustamine, kuid füüsilise isiku puhul seda muret ei ole,“ sõnas Tingas.

Ta tõi välja, et kuigi investeerimiskonto süsteem on Eestis kasutusel 2011. aastast, juhtub ikka, et selle eelistest saadakse aru alles siis, kui päevakorda tekib finantsvara müük. „Seekord tasuks olla targem ning eelmisel aastal ostetud finantsvara puhul teha kohe otsus, kas see on soetatud läbi investeerimiskonto, ning selle valiku korral korrekteselt deklareerida ka oma pangakonto investeerimiskontona,“ soovitas Tingas.

Lisaks ei tasu unustada, et ehkki enamasti on välismaa dividenditulu maksuvaba, siis tuleb piiride tagant saadud omanikutulu ikkagi deklareerida. „Euroopa Liidus toimib maksuametite vahel infovahetus hästi ning seetõttu otsivad maksuametnikud taga deklareerimata tulu – sealhulgas ka maksuvaba,“ selgitas Tingas.

Veel rõhutas Tingas, et kuna Eestis on üleüldine tulumaksukohustus, siis kuulub ka uudsetest finantstoodetest saadud tulu maksustamisele. „Näiteks realiseeritud kasum krüptovaluutast, tulu ühisrahastusplatvormidel jne,“ loetles ekspert.

Pikemalt loe Äripäevast.

Osale arutelus

  • Indrek Mäe, Äripäeva ajakirjanik

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad