TESTI OMA TEADMISI

Tõnis Elling
Tervikpilt käibemaksust ja selle erisustest

Leinonen OÜ juhtiv maksunõustaja Tõnis Elling aitab testida teadmisi teenuste ja kaupade käibemaksustamises.

Kellel ja millises riigis tekib käive ning kellel lasub käibemaksukohustus?

1. Eesti maksukohustuslane osutab toitlustusteenust Prantsusmaa firmale kuuluvas rongis, mis sõidab Londonist Pariisi.

2. Läti maksukohustuslane osutab Eesti maksukohustuslasele riidehoiu teenust spordiüritusel, mis toimub Lätis.

3. Eesti maksukohustuslane osutab Leedu eraisikule maja projekteerimise teenust. Maja on planeeritud ehitada Tartusse.
 
4. Leedu käibemaksukohustuslane väljastab Eesti maksukohustuslasele hotelli arve Vilniuses ööbimise eest.

5. Eesti maksukohustuslane osutab Eesti maksukohustuslasele kuuluvas laevas juuksuriteenust eraisikutele. Laev väljub Tallinnast Helsinkisse.

Vastused:

3. Igasugune kinnisajsga seotud teenus maksustatakse alati kinnisasja asukoha riigis. Konkreetse maja projekteerimist loetakse ehitamise ettevalmistamiseks, mis on kinnisasjaga seotud käive. Seega Tartusse kavandatava maja projekti tegemine maksutatakse Eestis. KMS § 10 lg 2 p 1.

1. Toitlusteenus maksutatakse alati toitlustuse reaalse toimumise kohas. Kui aga toitlustuskoht juhtub liikuma, siis maksustatakse toitlustusteenus selles riigis, kust transpordivahend liikuma hakkab (laev, lennuk, rong). Ehk, siis antud näite puhul Inglismaal. Eestile vastavas olukorras reguleerib seda KMS § 10 lg 2 p 5. 

5. Rahvusvahelisel reisil osutatav reisiks vajalik teenus maksustakse 0% maksumääraga KMS § 15 lg 4 p 2 alusel. Küll aga ei loeta juuksuriteenust reisiks vajalikuks, seega seda teenust tuleb maksustada põhireegli kohaselt. Kui teenust osutatakse äriühingu poolt lõpptarbijale (B2C), siis maksustatakse teenus teenuse osutaja järgi. Antud näite puhul maksutatakse juuksuriteenus Eesti 20% käibemaksuga.

2. Kultuuri-, kunsti-, spordi-, haridus-, teadus- või meelelahutusürituse või messi või näituse sissepääsu teenust ja sissepääsuteenusega seotud kõrvalteenuse osutamist maksustatakse alati selles liikmesriigis, kus see üritus reaalselt toimub. Riidehoiu teenust saab lugeda sissepääsuteenusega seotud kõrvalteenuseks. Sarnase olukorra puhul Eestis, reguleeriks seda olukorda KMS § 10 lg 2 p 2¹.

4. Majutusteenus on kinnisasjaga seotud teenus ja maksustatakse alati kinnisasja asukoha järgi. Kui hotell asub Vilniuses, siis on see Leedu käive. Eesti seaduses on see KMS § 10 lg 4 p 1.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Leinonen OÜ juhtiv maksunõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Valdkonna tööpakkumised

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad