Kaetava väärtuse meelespea

Johan Nestor
Vara väärtuse testi käigus leitakse vara kaetav väärtus

Paljude ettevõtete jaoks lõppes 2017. aastaga ka järjekordne majandusaasta ning sellega seonduvalt on asjakohane meelde tuletada, et tulenevalt Raamatupidamise Toimkonna juhendi (edaspidi RTJ) 5 (Materiaalsed ja immateriaalsed põhivarad) punktile 54 peab ettevõtte juhtkond kriitiliselt hindama, kas on märke, mis võiksid viidata varade väärtuse langusele.

Sellisteks märkideks võivad muuhulgas olla järgmised asjaolud:

- vara turuväärtus on langenud oluliselt kiiremini, kui võiks eeldada, lähtudes aja möödumisest või vara normaalkasutusest;
- üldine majanduskeskkond ja turusituatsioon on halvenenud, mistõttu on tõenäoline, et varast genereeritav rahavoog/tulu väheneb;
- turu intressimäärad on tõusnud, mistõttu varade kasutusväärtuse arvutamisel kasutatav diskontomäär on tõusnud ja vara kasutusväärtus langenud;
- ettevõtte netovara väärtus on suurem ettevõtte turuväärtusest;
- varade füüsiline seisund on järsult halvenenud;
- varast või varade grupist saadavad tulud on väiksemad planeeritust;
- ettevõte kavatseb lõpetada mõningaid tegevusvaldkondi või sulgeda mõningaid osakondi või müüa varasid planeeritust varem.

Kui esineb mõni eelloetletud märkidest, tuleb läbi viia vara väärtuse test, mille käigus leitakse vara kaetav väärtus. Kaetav väärtus on RTJ 5 punkti 56 kohaselt võrdne kõrgemaga vara õiglasest väärtusest (miinus müügikulutused) või kasutusväärtusest. Seejuures eksisteerib vara allahindluse vajadus juhul, kui nii vara õiglane väärtus (miinus müügikulutused) kui ka vara kasutusväärtus on väiksemad bilansilisest maksumusest.

Vara õiglane väärtus on summa, mille eest on võimalik vahetada vara teadlike, huvitatud ja sõltumatute osapoolte vahelises tehingus. RTJ 5 punkt 57 alusel tuleb vara õiglase väärtuse hindamisel lähtuda järgnevatest õiglase väärtuse indikatsioonidest:

- siduvas müügilepingus kokku lepitud vara müügihind;
- siduva müügilepingu puudumisel vara turuväärtus aktiivsel turul;
- siduva müügilepingu ja aktiivse turu puudumisel vara eeldatav müügihind sõltumatute osapoolte vahelises tehingus, võttes arvesse hiljutisi sarnaseid tehinguid samas tööstusharus.

Tihti esineb aga juhtumeid, kus ükski ülaltoodud õiglase väärtuse indikatsioonidest pole usaldusväärselt hinnatavad, mistõttu RTJ 5 punkti 58 kohaselt loetakse vara kaetavaks väärtuseks sellisel juhul tema kasutusväärtust.

RTJ 5 punktile 59 viidates koostatakse vara kasutusväärtuse hindamiseks realistlik projektsioon antud varaga seotud rahavoogude kohta järgmistel perioodidel ning arvutatakse nende rahavoogude nüüdisväärtus.

Vara kasutusväärtuse leidmiseks kasutatava tulevaste rahavoogude prognoosi näol on tegu juhtkonna hinnanguga, milles võb sisalduda liigsest optimismist tingitud oht näidata ettevõtte tulevasi rahavoogusid ja seega varade väärtust suuremana, kui see tegelikult on. RTJ 5 punkti 60 kohaselt tuleb rahavoo projektsioonide koostamisel muuhulgas veenduda, et neis ei esineks põhjendamatuid vastuolusid ettevõtte ja vastava tööstusharu seniste tulemustega, mistõttu peab koostatud prognoos olema alati faktiliselt põhjendatav.

Konservatiivsuse printsiibist lähtudes tasub aga alati varade hindamisel konsulteerida sõltumatute ekspertidega, kes omavad asjakohast kompetentsi ja kogemust.

Osale arutelus

  • Johan Nestor, BDO Eesti ärirahanduse nõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad