Lugejad küsivad, asjatundjad vastavad

Lugejad küsivad, asjatundjad vastavad
Lugejate küsimustele vastavad MTA ja KPMG Baltics OÜ eksperdid

Raamatupidamise Praktiku lugejate küsimustele vastavad Maksu- ja Tolliameti ning KPMG Baltics OÜ eksperdid.

Kas tööandjal on võimalik maanteeameti e-teeninduses sõiduauto kasutusotstarvet vajaduse korral iga nädal muuta – näiteks paneb tööpäevadel linnukese, et tegu on tööautoga, aga nädalavahetusel eemaldab märke ja teeb erasõite? Kuidas sellisel juhul maksustatakse?

Vastab Maksu- ja tolliameti pressiesindaja UKU TAMPERE:

Maksustamine ei sõltu (ainuüksi) maanteeameti registrisse tehtud märkest, mistõttu on tegemist ennekõike informatiivse kandega. Oluline on see, kas töötajal on võimalus selle autoga teha erasõite või mitte. Kui töötajal on võimalus erasõite teha, siis tuleb tasuda ka maksukohustus. Ehk siis erisoodustuse maksustamine toimub ikkagi tulumaksuseaduse alusel ja lähtuvalt sellest, kuidas autot tegelikult kasutada võimaldatakse.

Kui annan oma auto ettevõttele kasutada, siis saab ettevõte tasuda kõik autokulud, kusjuures sellest kedagi teavitama ei pea. Kas see tähendab, et saab teha piiramatult isiklikke sõite, kuna auto on minu oma ja selle üle otsustan nüüd mina?

Vastab Maksu- ja tolliameti pressiesindaja UKU TAMPERE:

Mis puudutab eraisikute omandis olevaid autosid, siis esmajoones peab siin meeles pidama, et selle autoga seotud kulutusi ei ole kuidagi võimalik ettevõtte maksuarvestuses kajastada. Eraisikule võib tema isikliku sõiduauto kasutamise eest töösõitudeks maksta hüvitist sõitude kohta arvestuse pidamisel 0,30 eurot kilomeetri kohta, kuid mitte rohkem kui 335 eurot kalendrikuus iga hüvitist maksva tööandja kohta. Ehk siis isikliku autoga võib teha piiramatult isiklikke sõite, aga töösõitude kohta peab pidama arvestust ning autoga seotud kulusid ettevõte tasuda mitte kuidagi ei saa.

Kui eraisik annab oma sõiduauto ettevõttele rendile, siis võib tõepoolest ettevõte kanda autoga seotud kulud, kuid siis peab jällegi arvestama sellega, et siis kehtivad ka erakasutusele tööandja sõiduauto maksustamise reeglid. Sõiduauto ettevõttele rendile andmisega muutub see sisuliselt tööandja sõiduautoks, kuigi sõiduauto omanik on jätkuvalt eraisik.

Ettevõte alustas põhivara ehitamist enne käibemaksukohustuslasena registreerimist. Kas ettevõttel on võimalik tagasiulatuvalt enne registreerimist põhivara ehitamisele tehtud kulutustelt soetuse käibemaksu arvestada? Põhivara hakkab ettevõttele tekitama maksustatavat käivet.    

Vastavad KPMG Baltics OÜ eksperdid:

Käibemaksuseaduse (KMS) § 29 lõige 5 sätestab, et enne maksukohustuslasena registreerimist soetatud põhivara puhul on isikul õigus maksukohustuslasena registreerimisel selle põhivara edasisel kasutamisel arvata sisendkäibemaks maha arvestades põhivara tegelikku maksustatava käibe tarbeks kasutamise osatähtsust sisendkäibemaksu korrigeerimise perioodi jooksul, st korrigeerimisel lähtutakse KMS-i §-s 32 toodud korrast. Mittemaksukohustuslasena põhivara kasutamise perioodi käsitatakse perioodina, mil seda põhivara ei kasutatud maksustatava käibe tarbeks. KMS-i § 32 lõige 4 täpsustab, et sisendkäibemaksu korrigeeritakse ainult nende põhivara tarbeks soetatud kaupade ja saadud teenuste puhul, mis suurendavad põhivara raamatupidamislikku väärtust.

Muudel juhtudel on sisendkäibemaksu mahaarvamine lubatud, kui kaubad soetati võõrandamiseks muutmata kujul või võõrandatavate kaupade tootmiseks. Sisendkäibemaks arvatakse sellisel juhul maha sel perioodil, kui toimub vastava kauba võõrandamine, ja vastava kauba osas. Teenuste puhul on sisendkäibemaksu mahaarvamine lubatud sel juhul, kui neid teenuseid osutatakse maksustatava käibena edasi.

Kas MTÜ peab maksma erisoodustusmaksu toitlustamise ja toidu kuludelt? Näiteks spordiklubi oma liikmete või klubi töötajate toitlustuskulud. Millest see sõltub?

Vastavad KPMG Baltics OÜ eksperdid:

MTÜ-de puhul maksustatakse erisoodustusi samadel alustel nagu teistel juriidilistel isikutel. Tulumaksuseaduse § 48 lg 4 kohaselt on erisoodustus igasugune kaup, teenus, loonustasu või rahaliselt hinnatav soodustus, mida tööandja annab töötajale. Seega, kui tööandja (MTÜ) katab töötajate toitlustuskulud, käsitletakse seda kui erisoodustust.

MTÜ koostööpartnerite (sh liikmete) toitlustamise puhul on tegemist vastuvõtukuludega. Vastuvõtukulusid ei maksustata, kui MTÜ on lisatud tulumaksusoodustusega, mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja.

Kui MTÜ eelnevalt nimetatud nimekirjas ei ole, siis ei maksustata vastuvõtukuludega seotud väljamakseid 384 euro ulatuses kalendrikuus (tulumaksuseaduses nimetatakse maksuvabastuse piirmäärana 32 eurot kuus, kuid see on kumuleeruv).

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

SmartAccounts - lihtsaim ja kiireim raamatupidamistarkvara pilves

SmartAccounts on majandustarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja mugavus.

Valdkonna tööpakkumised

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad