Teekasutustasu maksmise võimalused

Teekasutustasu maksmise võimalused
Teekasutustasu maksmise kohustus, sellest vabastus ja tasumise võimalused

Alates 1. jaanuarist 2018 kehtib Eesti avalikult kasutatavate teede võrgustikul kõikidele üle 3,5-tonnistele veoautodele teekasutustasu. Lisaks Eestis registreeritud veoautodele peavad teekasutustasu maksma ka välismaal registreeritud veoautod. Loe, kuidas ja kus saab teekasutustasu maksta.

Teekasutustasu tasumise kohustus ja sellest vabastus
Teekasutustasu annab õiguse sõita avalikult kasutataval teede võrgustikul kindla ajavahemiku jooksul. Teekasutustasust riigieelarvesse laekunud raha kasutatakse transporditaristu hoiuks.

Tasu tuleb maksta üle 3500-kilogrammise täismassiga veoauto ja selle haagise eest. Teekasutustasu tasumise kohustus on veoauto omanikul. Kui liiklusregistrisse on kantud veoauto vastutav kasutaja, lasub tasu maksmise kohustus vastutaval kasutajal. Juht ei tohi alustada sõitu, kui teekasutustasu on maksmata. Teekasutustasust on vabastatud:

Kaitseväe, Kaitseliidu, välisriigi relvajõudude, Politsei- ja Piirivalveameti ning päästeasutuse veoauto ja selle haagis;
rahvusvahelise abi osutaja veoauto ja selle haagis;
kohaliku omavalitsuse üksuse, mittetulundusühingu, sihtasutuse või ettevõtja veoauto ja selle haagis, mida kasutatakse peamiselt päästetööl;
vanasõiduk liiklusseaduse § 83 tähenduses.

Tasumise võimalused
Teekasutustasu tasumiseks tuleb sisestada teekasutustasu andmekogusse järgmised andmed:
1. veoauto registreerimisnumber;
2. veoauto registreerimise riik;
3. veoauto ja selle haagise täismasside summa;
4. veoauto heitgaasiklass;
5. veoauto ja selle haagise telgede summa;
6. periood, mille eest teekasutustasu tasutakse;
7. teekasutustasu kehtima hakkamise aeg.

Teekasutustasu saab tasuda teenustasuta järgmistes kohtades:
- Portaalis https://www.teetasu.ee teenustasuta 24 tundi päevas ja 7 päeva nädalas. Tasuda on võimalik SEB, Swedbanki, Danske, LHV ja Nordea pangalingi ning MasterCardi või VISA krediitkaardiga.
- Maanteeameti teenindusbüroodes. Tasuda on võimalik iseteeninduslikus kliendiarvutis pangalingiga või krediitkaardiga. Maksele ei lisandu teenustasu. Täpsema info Maanteeameti teenindusbüroode lahtiolekuaegade kohta leiab Maanteeameti kodulehelt.
- Narva, Luhamaa ja Koidula piiripunktide kassades 24 tundi päevas ja 7 päeva nädalas. Tasumine on võimalik sularahas ja deebet- ning krediitkaardiga, v.a American Express.
- Maksu- ja Tolliameti teenindusbüroodes. Tasuda on võimalik iseteeninduslikus kliendiarvutis või deebet- ning krediitkaardiga, v.a American Express. Täpsema info maksu- ja tolliameti teenindusbüroode lahtiolekuaegade kohta leiab Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

Lisaks saab teekasutustasu maksta:
- Collade Tolliagentuuri Luhamaa ja Koidula terminalides:
    * Luhamaa terminal asukohaga Lüta küla, Misso vald, Võrumaa.
    * Koidula terminal asukohaga Koidula küla, Värska vald, Põlvamaa.
- SMS-iga portaalis SMSvinjetes.lv
- AS VIRŠI-A tanklates

Tasu tagastamine
Teekasutustasu tasuma kohustatud isikul on võimalik taotleda Maanteeametilt teekasutustasu tagastamist kasutamata perioodi eest 90 või 365 päeva määra tasumise korral. Teekasutustasu tagastamist on võimalik taotleda kolme kuu jooksul alates veoauto ja selle haagise eest järgmistel juhtudel:
- veoauto on Eesti liiklusregistrist või sõiduki asukohamaa asjakohasest registrist kustutatud või ajutiselt kustutatud;
- veoauto registrikanne on peatatud;
- veoauto omaniku või vastutava kasutaja vahetumisel;
- veoautoga on täidetud riigikaitselise sundkoormise kohustust.

Tagastatava teekasutustasu summa arvutamiseks jagatakse kasutamata jäänud päevade arv tee kasutamise õiguse päevade arvuga ja korrutatakse tasutud teekasutustasu summaga. Tasu tagastamiseks või muutmiseks tuleb esitada Maanteeametile kirjalik taotlus. Taotluse saab esitada e-postiga aadressile teetasu@mnt.ee või saata postiga Maanteeamet, Teelise 4, 10916 Tallinn.

Regulatsioonid
Liiklusseaduse leiad SIIT.
Teekasutustasu andmekogu põhimääruse leiad SIIT.
Teekasutustasu ja teenustasu tasumise ning tagastamise korra leiad SIIT.

Allikas: Maanteeamet

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad