Lisatasude mõju tulumaksukohustusele

Verner Silm
Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat Verner Silm

Palju on räägitud ja kirjutatud järgmisel aastal jõustuvast tulumaksumuudatusest. Valitsus on võtnud sihiks toetada madalapalgalisi, tõstes tulumaksuvaba tulu määra 6000 euroni aastas.

Vastavalt tulumaksu seaduse § 23 lõikele 2 tuleb arvestada, et kui tulu on suurem kui 14 400 eurot, arvutatakse maksuvaba tulu summa järgmise valemi kohaselt: 6000 – 6000 / 10 800 × (tulu summa – 14 400). Seejuures ei või maksuvaba tulu olla väiksem kui null.

Tähelepanuta on siinkohal jäänud madalapalgaliste lisateenimisvõimalused. Statistikaameti hinnangul on tarbijahinnaindeks võrreldes eelmise aastaga (oktoober 2016) muutunud 3,8%. See paneb inimesed sundseisu: peab rohkem töötama, et suurendada oma sissetulekut.
 
Pahatihti unustatakse ära inimesed, kes töötavad tavalisest rohkem – teevad lisaks valveaegu, ületunnitööd, töötavad riigipühadel või lausa mitme tööandja juures. Kõigil eelnimetatutel tuleb järgmisel aastal olla ettevaatlik, et kevadel tuludeklaratsiooni täites imestusega ei avastataks lisanduvat maksukohustust. See artikkel on suunatud isikutele, kes peaksid järgmisel aastal tulumaksu kinnipidamise avalduse esitamisel tähelepanelikumad olema.

Summeeritud tööaeg
Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida, et töötaja kohustub tegema tööd üle kokkulepitud tööaja (ületunnitöö). Summeeritud tööaja arvestuse korral on ületunnitöö kokkulepitud tööaega ületav töö arvestusperioodi lõpul. Tööandja saab tööaega summeerida, st töötunnid võivad mingis ajaühikus ehk arvestusperioodis (näiteks kuus) jaotuda erinevalt. Summeerimise perioodiks võib olla poolte kokkulepitud kuni neljakuuline ajavahemik.Tööaeg kokku ei tohi ületada keskmiselt 48 tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta kuni nelja kuulise arvestusperioodi jooksul.

Kui tööandja ja töötaja on kokku leppinud ületunnitöö hüvitamise rahas, maksab tööandja ületunnitöö eest töötajale 1,5-kordset töötasu.

Kui esimese kahe perioodi jooksul töötaja ei ületa piiranguid ja arvestatakse täismahus maksuvabastust, siis kolmanda perioodi lõpus tuleb olla väga ettevaatlik. Vaata näidet, kuidas kolmas periood toob järgneval aastal kaasa tulumaksukohustuse.

Kolmanda perioodi lõppedes
saab töötaja lisatasu 1440 eurot, mis lööb kogu perioodi arvestuse segamini, ja ligikaudu 160 eurot tulumaksu tuleb juurde maksta. Tegemist on küll lihtsustatud näitega, kus töötaja teeb ületunde ainult viimasel perioodil ja talle ka selle eest tasutakse, kuid see näitab hästi, et puhtalt ületundide eest saadav tasu viib maksukohustuse suurenemiseni.

Müügiboonused ja preemiad
Kui töötajal on lepingust tulenev õigus saada osa tööandja kasumist või käibest või muust majandustulemusest, eeldatakse, et töötaja osa arvestamisel võetakse aluseks tööandja vastava aasta kinnitatud majandusaasta aruanne. Kui majandustulemustelt saadavat tasu makstakse töötajale pärast majandusaasta aruande kinnitamist, siis tehakse seda eelduslikult järgneval kalendriaastal (eeldusel, et majandusaasta on 01.01–31.12). Samas tuleb siinkohal arvestada, et tulemustasusid ei maksta ainult majandusaasta aruande kinnitamise järel, vaid ka perioodi lõppemisel.

Sama loogika kehtib ka müügiboonuste ja preemiate puhul. Kui neid makstakse töötajale aasta lõpus, siis võib arvestades boonuse või preemia suurust töötajat ees oodata üllatus, et kuigi töötasu ei ületanud aasta jooksul n-ö ülemmäära, siis tuleb lisatasu tõttu tulumaksu riigile tagasi maksta. Maksuameti soovitus on siinkohal olla konservatiivne ja paluda tööandjal iga kuu maksuvabastust rakendada väiksemas summas kui töötasu võimaldab, et jätta ruumi preemia jaoks.

Kui majandustulemustelt makstavad tasud on eelnevalt kokku lepitud, siis jõulupreemia on töötajate jaoks alati meeldiv üllatus. Siinkohal tuleb arvestada, et jõulupreemia nagu iga teine töötajale makstav tasu kuulub deklareerimisele ja tänu sellele kuulub ka tulumaksuarvestusse. Töötaja peaks meeles pidama, et kui tulumaksuvabastust on rakendatud maksimaalselt, siis jõulupreemiat saades võib tekkida kohustus riigile tagasimakse teha.

Parem on raha alati tagasi saada, kui seda pärast juurde maksta, kuid tasub ka arvesse võtta, et boonuste ja preemiate väljamaksmist ei pruugi toimuda ja lisaraha on igakuiselt vaja. Samas kui maksate aasta jooksul tulumaksu rohkem, siis saate tuludeklaratsiooniga enammakstud tulumaksu tagasi.

Koondamine
Erakorralise hüvitise alla kuulub ka koondamishüvitis, mille suurust reguleerib nii töölepingu seadus kui ka tööleping. Tööandja võib töölepingu erakorraliselt üles öelda, kui töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või töö ümberkorraldamise tõttu või muul töö lõppemise juhul (koondamine). Töölepingu seaduse järgi on miinimumhüvitis töö lepingu ülesütlemisel koondamise tõttu töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses. Kui töötasu on suurem kui 1200 eurot kuus, viib hüvitis automaatselt tulumaksuarvestuse paigast ja töötajal tekib lisanduv maksu kohustus. Tegemist on hüvitisega, mida enamik töötajad ette ei näe ja tänu sellele ka oma maksuarvestuses ei arvesta. Seega ei kuulu see tasu kindlasti igaühe maksuarvestusse.

Lisatasud toovad kaasa maksukoormuse
tõusu ja on raske täna ette näha, kui palju ülejärgmisel aastal maksuvõlglasi juurde tekib, kuid selliste muutuvate tasude korral võib neid olla tuhandeid.

Osale arutelus

  • Verner Silm, Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad