Valmimas on uus isikuandmete kaitse seadus

Valmimas on uus isikuandmete kaitse seadus
Edaspidi peavad ettevõtjad lähtuma peamiselt ELi andmekaitse üldmäärusest

Justiitsministeerium on ette valmistanud isikuandmete kaitse seaduse eelnõu, mis suuremas osas reguleerib õiguskaitseaasutusi ning avaliku võimu kandjaid. Eelnõu puudutab ettevõtjaid nende sätete osas, mis ELi andmekaitse üldmääruses on riigi otsustada jäetud.

Mis on muudatuse eesmärk?

Kui hetkel sisaldab isikuandmete kaitse seadus kõiki reegleid seoses isikuandmete kaitsega, siis edaspidi sisalduvad seal vaid väike osa reeglitest. Alates 2018. aasta 25. maist peavad ettevõtjad lähtuma peamiselt ELi andmekaitse üldmäärusest.  

Eelnõuga jäetakse isikuandmete kaitse seadusest välja need reeglid, mis edaspidi sisalduvad ELi andmekaitse üldmääruses. Seega uus seadus viiakse kooskõlla ELi andmekaitse üldmäärusega 2016/679  ning direktiiviga nr 2016/680. Eelnõuga luuakse üldised reeglid isikuandmete töötlemise olukordade osas, mille osas on Eestil üldmäärusest tulenev kaalutusõigus.

Keda mõjutab?

Eelõu mõjutab peamiselt  ettevõtjaid, kellel siiani oli delikaatsete isikuandmete spetsialisti määramiskohustus.  Lisaks mõjutab eelnõu ettevõtjaid, kes tegutsevad ajakirjanduse, kunsti, kirjanduse ning infühiskonna teenuste valdkonnas.

Mis on olulisemad muudatused?

- Varasemalt isikuandmete kaitse eest vastutava isiku määramise kohustuse asemel tuleb sisuliselt määrata andmekaitsespetsialist.

- Eelnõus on toodud asjakohased meetmed, mida ka ettevõtjatel tuleb eriliiki isikuandmete töötlemisele kohaldada. Nendeks on tehnilised ja korralduslikud meetmed, mis tagavad ülmäärusele vastava töötlemise; meetmed, mis võimaldavad hiljem kontrollida ja kindlaks teha, kas isikuandmed on lisatud, muudetud, kustutatud või muul viisil töödeldud ja kes seda on teinud; andmekaitseametniku määramine; isikuandmete pseudonüümimine;  isikuandmete krüptimine ning konkreetsete juhiste kehtestamine isikuandmete edastamisele ja töötlemisele.

- Eelnõus on sätestatud ka teatud erandid isikuandmete töötlemiseks. Näiteks ajakirjanduses võib isikuandmeid töödelda ja avalikustada ilma andmesubjekti nõusolekuta, kui selleks on ülekaalukas avalik huvi ning see on kooskõlas ajakirjanduseetika põhimõtetega. Samuti võib kunstilise ja kirjandusliku eneseväljenduse eesmärgil teha sama.

- Seoses infoühiskonna teenuste pakkumisega kehtestatakse vanusepiiriks 14 aastat, millest alates võib lapse isikuandmeid töödelda. Alla 14-aastase puhul on töötlemiseks vajalik lapse seadusliku esindaja nõusolek.

Millal muudatused jõustuvad?

Eelnõu plaanitakse jõustada 2018. aasta 25. maist.

Ettevõtjate arvamused ja ettepanekud uue isikuandmete kaitse seaduse eelnõu osas on oodatud hiljemalt 18. detsembriks  e-posti aadressile Liisu.Lehtsalu@koda.ee.

Ettevõtjatelt laekunud tagasiside põhjal koostatakse ja edastatakse justiitsministeeriumile kaubanduskoja seisukoht.

Tutvu lähemalt eelnõuga SIIN ja seletuskirjaga SIIN.

Allikas: Eesti Kaubandus- Tööstuskoda

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad