Töötaja majutamine ja käibemaks

Töötaja majutamine ja käibemaks
Töötaja majutusele tehtud kuludelt ei saa sisendkäibemaksu maha arvata

Töötajate majutusele tehtud kulutustelt ei saa sisendkäibemaksu maha arvata isegi siis, kui see on ettevõtlusega seotud kulutus, kirjutab Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling.

Alates 2017. aasta juulist kehtib tulumaksuseaduse (TuMS) uus redaktsioon, mille alusel ei loeta erisoodustuseks tööandja ettevõtlusega seotud kulutusi töölepingu alusel töötava töötaja majutamiseks, kui on täidetud mõlemad alljärgnevad tingimused:

1) töötaja elukoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel töökohast ja töötaja omandis ei ole töökohale lähemal asuvat eluasemena kasutatavat kinnisvara ning need tingimused on täidetud kogu majutamise perioodil;

2)kulutused majutatava töötaja kohta on kuni 200 eurot kalendrikuus majutamise korral Tallinnas või Tartus ja kuni 100 eurot muudel juhtudel.

Ekslikult on maksumaksjad arvanud, et kui tegemist on ettevõtlusega seotud kulutusega ja sellelt tulu- ja sotsiaalmaksu kohustust ei teki, siis saab selliselt kulutuselt ka sisendkäibemaksu maha arvata, kui on olemas ettevõtja nimele väljastatud, kõigile nõuetele vastav arve. Käibemaksuseaduse (KMS) §-s 30 on sõnaselgelt sätestatud sisendkäibemaksu mahaarvamise keeld, kui kulutused on tehtud oma töötajate toitlustamiseks või majutamiseks, välja arvatud töölähetuse puhul. Töölähetuse korral saab tööandja töötaja ööbimise kulutustelt sisendkäibemaksu siiski maha arvata.

Ilmset on segaduse põhjustanud asjaolu, et teise sarnase TuMS muudatuse puhul, mis puudutab töötajate transporti töölt koju ja tagasi, tohib ka sisendkäibemaksu maha arvata, sest selle jaoks on KMS-is tehtud otsene viide TuMS-le. Nimelt KMS § 30 lg 41 alusel käsitatakse sõiduauto ettevõtluses kasutamisena ka töötajate transporti elu- ja töökoha vahel TuMS § 48 lõikes 51 sätestatud tingimustel.

TuMS § 48 lõikes 51 alusel ei loeta erisoodustuseks kulutusi töötajate transpordiks elukoha ja töökoha vahel, kui ühistransporti kasutades ei ole võimalik seda teekonda läbida mõistliku aja- või rahakuluga või kui puudega töötajal ei ole võimalik kasutada ühistransporti või ühistranspordi kasutamine põhjustab liikumis- ja töövõime olulist langust. Samuti ei loeta erisoodustuseks tööandja ettevõtlusega seotud kulutusi töölepingu alusel töötava töötaja transpordiks elu- ja töökoha vahel, kui töötaja elukoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel töökohast või kui tööandja korraldab transporti sõidukiga, millel on vähemalt kaheksa istekohta, või bussiga liiklusseaduse tähenduses.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Standard ERP on integreeritud äritarkvara keskmistele ja suurtele ettevõtetele.

Standard ERP ühendab endas traditsioonilise ettevõtte ressursiplaneerimise (ERP) ja kliendihalduse (CRM) kõrval laialdasel hulgal erilahendusi lähtuvalt ettevõtte spetsiifikast ning vajadustest.

Valdkonna tööpakkumised

KAITSELIIDU PEASTAAP otsib VANEMRAAMATUPIDAJA

Eesti Kaitseväe Värbamiskeskus

02. mai 2018

Tamro Eesti otsib RAAMATUPIDAJAT

Tamro Baltics OÜ

01. mai 2018

IuteCredit Europe otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Executive Lab Seach OÜ

03. mai 2018

Uudised

Tööriistad