Kaugtöö: töötervishoid ja kulude kandmine

Verner Silm
Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat Verner Silm

Kui veel mõni aasta tagasi vaadati kaugtöö tegemist kui võimalust tööpäeva natukene varem lõpetada ja kodus edasi töötada, siis praegu on tegemist alternatiiviga kontoris viibimiseks. Kaugtöö on töötajale hea võimalus kasutada kõige produktiivsemat viisi oma töö tegemiseks – kodus laua taga. Siiski ei tohi unustada, et töötamise puhul peavad nii tööandja kui ka töötaja pidama kinni seadusest tulenevatest tööohutuse ja teistest reeglitest.

Ametlikust töökohast eemal olemine ja töö tegemine ei ole automaatselt kaugtöö. Siinkohal tuleb täpsuse mõttes vaadata üle töölepingu seadus. Kui tööandja ja töötaja lepivad kokku, et töötaja teeb tööd, mida tavapäraselt tehakse tööandja ettevõttes, väljaspool töö tegemise kohta, sealhulgas töötaja elukohas (kaugtöö), peab tööandja lisaks töölepingu seaduse §-s 5 nimetatule teatama töötajale, et töökohustusi täidetakse kaugtööna. Seega on vaja mõlema poole nõusolekut selleks, et töötaja teeks tööd kaugtööna. Samuti tuleb arvestada, et kaugtöö tegemine ei võta tööandjalt kohustust järgida kõiki töölepingu seaduses ja teistes seadustes välja toodud kohustuslikke nõudeid, siia alla kuulub ka töövahendite hankimine ja kulude kandmine.

Töövahendid

Ilmselge on, et tööandaja peab tagama töötajale töö tegemiseks töövahendid. Töövahendite hankimise, paigaldamise ja hoolduse eest vastutab üldjuhul tööandja. Seega ei ole ei maksuameti ega ka muude ametkondade jaoks probleemne ilmselgete töövahendite (nagu arvuti, töölaud, tool, valgustid) hankimine. Selleks, et vältida hilisemaid vaidlusi maksuametiga, tuleks lähtuda mõistlikkuse põhimõttest ehk sellest, mida töötajal töötegemiseks reaalselt vaja on. Kui tööandja soovib kanda kulusid suuremas osas kui ainult kõige lihtsamad töövahendid, siis tuleb arvestada proportsiooni arvutamisega. Kuna universaalset proportsiooni ei ole võimalik enamikul juhtudel leida, siis tuleks arvestada, et töötaja peaks vähemalt 50% ulatuses katma ise kulutused näiteks kardinatele, vaipadele ja muudele sisustuselementidele. Proportsioon, mida tööandja ettevõtte kuludest kannab, peaks olema lepinguliselt paika pandud, et töötaja ega tööandja ei avastaks ennast hiljem ebamugavast olukorrast. Loomulikult peab arvestama, et kui töötaja kasutab tööandja vahendeid, siis peab töötaja neid kasutama ja hoidma vastavalt tööandja kehtestatud reeglitele.

Pooled võivad muidugi kokku leppida, et tööülesanded täidetakse töötajale kuuluvate töövahenditega, sellisel juhul tuleb kokku leppida ka töötajale kuuluvate töövahendite kulude hüvitamine.

Kaugtöö tegemine ei tohi töötajale kaasa tuua tööga seotud sissetuleku vähenemist – kommunaal- või muude kuludega. Siinkohal tuleb arvestada, et tööandja võib katta ainult töötegemisega seotud kulusid, et tegemist ei oleks ettevõtlusega mitteseotud kuludega. Tööandja ja töötaja peavad täpselt kokku leppima, millises ulatuses tööandaja töötaja kodukontori kulud katab. Tuleb järjekordselt lähtuda mõistlikkuse põhimõttest (ilmselgelt liiga suurte kulude katmine toob kaasa maksukohustuse). Kui võimalik, siis peaks välja arvutama, kui suures ulatuses on töötajal mingid konkreetsed kulud kaugtöö tõttu suurenenud. Kui seda ei ole võimalik teha, siis tuleks panna paika konservatiivsed piirid. Tuleb olla ettevaatlik, kuna erinevatest kohtulahenditest käib läbi üks ja sama probleem – tööandja ei suuda põhjendada, mis täpselt võeti aluseks proportsiooni arvutamisel või kui suurt pinda töötaja tegelikult töö tegemiseks kasutab. Näitena saab kasutada küttekulude arve osalist hüvitamist töötajale, kui töötaja kodus on tõmmatud selge piir, kus täpselt tehakse tööd. Kui töötaja kasutab töö tegemiseks maksimaalselt 20% kogupinnast, siis tööandja võib katta maksimaalselt 20% küttekuludest, selle piiri ületamine võib hilisema vaidluse korral tuua kaasa maksukohustuse.

Seega peaks kulude hüvitamisel ja töövahendite hankimisel lähtuma peamiselt töö eesmärgist ja reaalsetest tekkinud kuludest ning kulude kandmisel tuleks olla pigem konservatiivne.

Töötervishoid ja tööohutus

Kaugtöö puhul võivad nii tööandajal kui ka töötajal ununeda töötervishoiu ja tööohutusega seotud probleemid ja reeglid. Töölepingu seadusest tuleneb tööandja kohustus tagada töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavad töötingimused. Tööandja kohustused ei muutu, kui kasutatakse kaugtöö võimalust. Tööandja kohustuseks on töötajale selgeks teha kõik töötervishoiu ja tööohutusega seotud eeskirjad ning tagada nende järgmine. Töötaja peab täitma kõiki reegleid samamoodi nagu ta viibiks ametlikus töötegemise kohas. Tehnika, mis töötaja kasutusse antakse, peab vastama reeglitele ja töötaja peab seda kasutama neile vastavalt. Samuti peab töötaja meeles pidama, et tööandajal on seadusest tulenev kohustus tagada töötervishoiu ja tööohutuse reeglite täitmine, see eeldab ka kontrolli töötegemise kohas. Tööandaja peab töötajale andma mõistliku etteteatamistähtaja kontrolli läbiviimiseks ja loomulikult peab töötaja kontrolli läbiviimse ajaga nõus olema.

Seega peavad nii tööandja kui ka töötaja järgima kaugtöö võimaluse kasutamisel samu reegleid kui töö tegemisel tööandja juures. Kulude katmisel ja töövahendite hankimisel peaks tööandja olema konservatiivne – katma ei peaks kulusid ega hankima vahendeid, mida töötajal tegelikult töö tegemiseks vaja ei ole.

Osale arutelus

  • Verner Silm, Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad