Ekspert annab nõu

Anni Raigna
Tööinspektsiooni töösuhete osakonna nõustamistalituse juhataja Anni Raigna

Tööõigusega seotud küsimustele vastab tööinspektsiooni töösuhete osakonna nõustamistalituse juhataja Anni Raigna.

Kui oleme tööandjana esitanud töövaidluskomisjonile avalduse töölepingu ülesütlemise tühisuse tuvastamiseks, kas siis töötajal on õigus lihtsalt töölt lahkuda ülesütlemisavalduses märgitud tähtaja saabumisel? 

Lepingu lõppemise avalduse kehtivuse eelduseks on selle jõudmine teise lepinguosaliseni. Tahteavaldus on kätte saadud, kui see on tahteavalduse saajale isiklikult teatavaks tehtud. Seega, kui tööandja sai ülesütlemisavalduse kätte, kehtib avaldus sellest hetkest. 

Seadusliku aluseta või seaduse nõuetele mittekohane töölepingu ülesütlemine ei ole automaatselt tühine, vaid selle tühisuse välja selgitamiseks tuleb pöörduda töövaidluskomisjoni või kohtu poole. Kui töötaja või tööandja leiab, et teine osaline on töölepingu üles öelnud õigusvastaselt, tuleb tal tühisus maksma panna ja nõuda töövaidlusorganis ülesütlemise tühisuse tuvastamist. Seega, kuni töövaidlusorgan ei ole ülesütlemise tühisust tuvastanud, on ülesütlemine kehtiv ja tööleping lõppeb ülesütlemisavalduses märgitud kuupäeval. 

Kui kohus või töövaidluskomisjon tuvastab, et ülesütlemine on seadusest tuleneva aluseta või ei ole kooskõlas seaduse nõuetega, on tegu tühise ülesütlemisega ning leping ei ole ülesütlemisega lõppenud. Vastuolu korral hea usu põhimõttega on töövaidlusorganil võimalik töölepingu ülesütlemine tühistada ning leping ei ole ülesütlemisega lõppenud. Nimetatud juhtudel lõpetab töövaidlusorgan töölepingu ühe poole taotlusel alates ajast, kui see oleks lõppenud ülesütlemise kehtivuse korral.

Tahame uuendada prillide hüvitamise korda ettevõttes. Sooviksime, et prillide maksumus hüvitatakse töötajale, kes tööülesannete täitmisel töötab vähemalt poole oma tööajast kuvariga ning kelle nägemisteravus töötervishoiu- või silmaarsti tõendi kohaselt on töö tõttu vähenenud. Töötajal on hüvitist õigus saada üks kord kolme aasta jooksul. Kas selline kord on seadusega kooskõlas?

Nõuded kuvariga töötamisele, sh prillide või muude nägemisteravust korrigeerivate abivahendite hüvitamisele on toodud valitsuse 15.11.2000 määruses nr 362 „Kuvariga töötamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuded” (edaspidi määrus).

Soovite, et prillide või muude nägemisteravust korrigeerivate abivahendite maksumus hüvitatakse töötajale, kui tema nägemisteravus on töö tõttu vähenenud. Nimetatud põhimõte ei ole kooskõlas eespool toodud määruse sätetega, sest määruses ei ole ette nähtud tööandja kohustust hüvitada prillide maksumus ainult siis, kui töötaja nägemisteravus on töö tõttu vähenenud. Prillide maksumuse hüvitamine ei olene töösuhte pikkusest. Nägemisteravuse vähenemine määruse mõistes ei eelda võrdlust mingi ajaga, millest alates nägemine on halvenenud. Siin on mõeldud olukorda, kus töötaja nägemisteravus ei võimalda tal teha tööd ning selleks on vaja abivahendeid. Seetõttu on töötajal (ka uuel või katseajal oleval töötajal) õigus saada hüvitist prillide maksumusele.

Selleks, et tööandjal tekiks kuvariga töötamiseks prillide või muude nägemisteravust korrigeerivate abivahendite hüvitamise kohustus, peab olema täidetud kaks tingimust – töötaja on läbinud tervisekontrolli töötervishoiuarsti juures ning töötaja nägemisteravus on vähenenud.

Tööandja peab töötajale, kes vähemalt poole oma tööajast töötab kuvariga, korraldama tervisekontrolli, mis hõlmab ka silmade ja nägemise kontrolli, võttes arvesse töötervishoiuarsti või silmaarsti määratud tähtaega konkreetsele töötajale, kuid mitte harvem kui üks kord kolme aasta jooksul, või töötaja nõudmisel kuvariga töötamisel tekkinud nägemishäirete korral. Kui tervisekontrollis selgub, et töötaja nägemisteravus on vähenenud, peab tööandja hankima arsti tõendi alusel töötajale kuvariga tööks ettenähtud prillid või muud nägemisteravust korrigeerivad abivahendid või kokkuleppel töötajaga hüvitama nende maksumuse. Prillide maksumuse perioodilise hüvitamise kohustust tööandjal ei ole, st tööandja ei pea töötajale iga kolme aasta tagant uute prillide maksumust hüvitama. Kohustus hüvitamiseks tekib siis, kui tervisekontrollis selgub, et nägemisteravus on vähenenud. 

Kuigi korrakindlaid tervisekontrolle tehakse töötervishoiuarsti näidatud ajavahemiku järel, tuleb töötajale tema nõudmisel korraldada tervisekontroll kuvariga töötamisel tekkinud nägemishäirete või vaevuste korral. Kui töötaja soovib näiteks aasta pärast tervisekontrollis käimist pöörduda silmaarsti poole, sest tema nägemisteravus on vähenenud, peab tööandja töötaja uuesti tervisekontrolli saatma. Kui sellises tervisekontrollis tuvastatakse töötajal nägemisteravuse vähenemine, peab tööandja hüvitama prillide maksumuse.

Osale arutelus

  • Anni Raigna, Tööinspektsiooni töösuhete osakonna nõustamistalituse juhataja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad