Mida teha, et e-arved toimima saaksid

Mida teha, et e-arved toimima saaksid
Masinloetavatele e-arvetele üleminek vähendab oluliselt inimtöötundide

Aasta tagasi toimusid riigikogu majanduskomisjonis tulised vaidlused e-arvetele ülemineku teemal. Riik soovis raamatupidamise seadusega nõuda erasektorilt e-arvete esitamist alates 1. jaanuarist 2017.

Ühel pool lauda olid e-arvete saatmist nõudvad ministeeriumi ametnikud, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit (ITL) ja eesootavast kohustusest uusi kliente võitvad e-arve operaatorid. Teisel pool lauda istusid Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA), Eesti Maksumaksjate Liit ja Envoice, kes väitsid, et erasektorile ei saa kohustust kehtestada seni, kuni ettevõtjale kaasneb avalikule sektorile e-arve saatmisega kulu. E-arve saatmise hind oli toona operaatorite kontrolli all ja vaba konkurentsi takistas e-arvete rändlusvõrgu suletus. Kaalukauss langes majanduskomisjonis ettevõtjate kasuks ja kohustus saata 1. jaanuarist 2017 avalikule sektorile e-arveid jäi raamatupidamise seadusest välja.

Majanduskomisjoni liikmete julgus ametnikele vastu astuda tekitas ametkondades palju paksu verd. Järgnenud arengud ja e-arvete rändlusturu avamine võivad aidata erasektoril omavahelises ja ka riigiga arveldamises vabatahtlikult, ilma seadusandja sunnita e-arvetele üle minna. Selleks on vaja ainult turuosaliste head tahet kaheosalise plaani elluviimisel. Oluline on märkida, et e-arvetele üleminekul on Eesti Põhjalast maha jäänud, regiooni liidriks on tõusnud Norra. Aga inimtöötundide kulutamine ostuarvete andmesisestuseks ei sobi hästi kokku kõrge tööviljakuse ja tunnipalgaga riigiks saamise sooviga.

Järgnevalt kirjeldan vajalikke samme e-arvetele ülemineku teostamiseks kogu riigis.

Esiteks peaksid raamatupidamistarkvarad aktiveerima e-arvete rändluse kõigile tarkvara kasutajatele. Majanduskomisjonis peetud lahingute järel avas riik e-arvete rändlusturu e-arveldaja platvormil ja iga raamatupidamistarkvara saab sõlmida e-arvete saatmiseks ja vastuvõtmiseks kokkuleppe e-arveldajaga. E-arveldaja pakutav e-arvete rändlusteenus maksab ettevõttele 50 senti kuus – sellise hinnaga sai eelmisel aastal saata operaatori võrgust vaid ühe e-arve! Poliitilise otsusega on e-arvetele ülemineku kiirendamiseks võimalik ka see madal kuutasu kaotada. Väike juriidiline pidur on küll juhatuse liikmelt nõutav e-arvete aktiveerimise kinnitus äriregistris, kuid piisava arvu meeldetuletuste peale saab selle kinnituse tarkvara kasutajalt kätte. Riigil on võimalik ka seda regulatsiooni ülemineku lihtsustamiseks leevendada.

Teise sammuna peaksid majandustarkvarad edaspidi müügiarve koostamisel automaatselt äriregistrist arve saaja registrikoodi alusel kontrollima tema e-arvete vastuvõtu võimekust. Selline võimalus tekkis 1. veebruaril 2017. Varem vahetasid operaatorid e-arveid vastuvõtvate ettevõtete andmeid omavahel Exceli failiga. Juhul kui juhatuse liige on oma kinnituse andnud äriregistris, saab ostjale müügiarve saata masinloetava e-arvena otse raamatupidamistarkvarasse.

Milline on aga selle masinloetavatele e-arvetele ülemineku laiem tähendus ja tähtsus Eesti jaoks? Kutsekoja koostatud arvestusala 2016. aasta raporti kohaselt on Eestis arvestuslalal hõivatud 22 600 inimest. See on 3,4% tööga hõivatud elanikkonnast. Masinloetavatele e-arvetele üleminek nii era- kui ka avalikus sektoris võimaldab tõhusama töökorralduse saavutamisel vabastada tuhandeid töökäsi, mida Eesti majandus praegu hädasti vajab.

Osale arutelus

  • Ivar Veskioja, Envoice OÜ juhatuse liige

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Valdkonna tööpakkumised

Trendsetter Europe otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Trendsetter Europe OÜ

03. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

M-Partner HR otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. aprill 2018

Uudised

Tööriistad