Muudatused rahvusvahelistes finantsaruandluse standardites

PwC Balti riikide juhtivpartner Ago Vilu
Ago Vilu rääkis konverentsil muudatustest IFRSis

PwC Balti riikide juhtivpartner Ago Vilu rääkis eile PwC Eesti konverentsil Raamatupidamine ja maksud aastal 2018 rahvusvaheliste finantsaruandluse standardite (IFRS) olulisematest muudatustest ja nende rakendamise ajagraafikust.

Kehtivates standardites ja tõlgendustes on Ago Vilu sõnutsi 2017. aastal ainult väiksemaid muudatusi: nimelt tuleb IAS 7 lisades avalikustada finantskohustuste muutuste tabel (algsaldo, muutused, lõppsaldo). „Sarnane reegel kehtis seni materiaalse põhivara puhul, ent alates sellest aastast saab seda kasutada ka finantskohustuste kohta,“ selgitas Vilu.

2018. aastal jõustub uus tõlgendus, mis ei too samuti tõenäoliselt suuri muutusi.
„IFRIC 22 ehk Tehingud ja ettemaksed välisvaluutas muudetakse nii, et
välisvaluutas tehtud ettemaksed kajastatakse makse tegemise kursiga
ning neid ei hinnata hiljem bilansis ümber. Tulu ja kulu kajastatakse samas summas nagu oli kajastatud ettemaks. Oluline on tähele panna, et see säte ei ole veel ELi poolt jõustatud,“ rääkis Ago Vilu.

2019. aastal peaks muutuma IFRIC 23, Maksuriskide kajastamine (pole veel EL poolt jõustatud). Vilu kinnitas, et kuigi ka see ei tohiks kaasa tuua suuri muudatusi, võib muudatuste teine punkt olla üllatav: „Esimene muudatus on see, et võimaliku maksuriski suhtes tuleb moodustada eraldis, kui selle realiseerumine on tõenäoline ehk kui realiseerumise tõenäosus on rohkem kui 50%. Teine punkt on aga see, et kui hindame maksuriske, peame eeldama, et maksuamet teab juba kõike, mis toimub. Teisisõnu tuleb avastamise tõenäosus hinnangust välistada.“

Uued standardid, mis jõustuvad 2017-2021

2017. aastal ei jõustunud ühtegi uut standardit. Vilu täiendas, et samas on võimalik 2017. aasta aruandes rakendada IFRS 9, 15 ja 16 ennetähtaegselt.

2018. aastal jõustuvad kaks uut standardit: IFRS 9, Finantsinstrumendid ning IFRS 15, Tulu kajastamine. Ago Vilu toonitas, et 2017.a. aruandes tuleks avalikustada IFRS 9 ja 15 rakendamise mõju.

2019. aastal jõustub üks uus standard, IFRS 16, Rendiarvestus.

Järgmine uus standard tuleb alles 2021. aastal ja puudutab kindlustust (IFRS 17 Kindlustuslepingud). „Kui IFRS 9, 15 ja 16 on rakendatud, saame peaaegu 5 aastaks rahu,“ lõpetas Ago Vilu ülevaate.

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad