Muudatused õigusaktides

Muudatused õigusaktides
Jurist Kersti Puuri käsitleb muudatusi õigusaktides

Suuri muudatusi ettevõtjaid ja raamatupidamist puudutavates õigusaktides 2017. aasta september ja oktoobri algus kaasa ei toonud. Tehtud muudatused on pigem suunatud kitsastele valdkondadele, kuid mõnele neist tasub siiski tähelepanu pöörata.

SEADUSED

Ühelt poolt Kanada ning teiselt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide vahelise laiaulatusliku majandus- ja kaubanduslepingu (CETA) ratifitseerimise seadus

Eesti ettevõtjate võimalused koostöös Kanadaga parenevad. 27.09.2017 võeti vastu ja 16.10.2017 jõustus seadus (RT II, 06.10.2017), millega ratifitseeritakse ühelt poolt Kanada ning teiselt poolt Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide vaheline laiaulatuslik majandus- ja kaubandusleping (CETA) (ELT L 11, 14.01.2017, lk 23–1079), millele Eesti Vabariik on alla kirjutanud 2016. aasta 28. oktoobril. Eelnimetatud majandus- ja kaubanduslepingu eesmärgiks on tugevdada Kanada ja Euroopa Liidu ning selle liikmesriikide vahelisi majandussuhteid, luues oma kaupadele ja teenustele turvaline turg kaubandus- ja investeerimistõkete vähendamise või kaotamise kaudu ja kehtestades selged, läbipaistvad, prognoositavad ja vastastikku kasulikud eeskirjad, et reguleerida oma kaubandust ja investeeringuid. Vastu võetud ratifitseerimise seadusega on Eesti Vabariik väljendanud enda tahet muuta eelnimetatud rahvusvaheline leping Eesti suhtes siduvaks. CETA-ga saavad Euroopa ettevõtjad võimaluse tegutseda samades konkurentsitingimustes nagu Kanada ettevõtjad, sealhulgas avaneb CETA-ga esmakordselt välispartneritele võimalus osaleda Kanada provintside ja kohalike omavalitsuste riigihangete turul. Samuti avanevad Euroopa, sealhulgas Eesti ettevõtjatele uued võimalused Kanada teenuste turul. Muudatused puudutavad muuhulgas energia-, finants-, telekommunikatsiooni- ja mereveoteenuste sektorit.

01.10.2017 jõustunud äriseadustiku muudatused

Riigi Teatajas avaldati 26.06.2017 Eesti väärtpaberite keskregistri seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus. Lisaks sellele ühinesid septembris Eesti, Läti ja Leedu väärtpaberite keskdepositooriumid ja uue ettevõtte nimi on Nasdaq CSD Societas Europaea (Nasdaq CSD). Eelnimetatud muudatuste tõttu toimusid muudatused ka äriseadustikus, millest osa jõustus juba 07.06.2017 ning teine osa 01.10.2017. Oktoobri alguses jõustunud muudatused on ennekõike seotud aktsiaseltside aktsiaraamatutega. Näiteks on seadust täiendatud võimalusega, et aktsiaseltsi aktsiaraamatut peab Eesti väärtpaberite registri pidaja asemel mõni muu depositoorium. Sellest tulenevalt on seadust täiendatud aktsiaraamatu pidaja vahetamist reguleerivate sätetega. Eeltoodust tulevalt on lisandunud kohustus märkida aktsiaseltsi asutamislepingusse muuhulgas ka aktsiaraamatu pidaja ärinimi, registrikood või muu registreerimisnumber ja aadress.

MÄÄRUSED

Muudatused rahandusministri 19. detsembri 2008. a määruses nr 51„Riiklike maksude maksuhalduri poolt hallatavate nõuete ja kohustuste arvestusse kandmise, tasumise ja tagastamise kord”

Rahandusministri 19.12.2008. a määruses nr 51„Riiklike maksude maksuhalduri poolt hallatavate nõuete ja kohustuste arvestusse kandmise, tasumise ja tagastamise kord” on tehtud muudatused (avaldatud RT I 29.09.2017), mis on seotud tollideklaratsiooni alusel arvestusse kantud maksusumma tasumise edasilükkamise võimalustega (määruse 5. peatükk). Tegemist on siiski üksnes sõnastusliku muudatusega, mille käigus on vähendatud Euroopa Liidu tolliseadustiku (Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 952/2013) sätete dubleerimist riigisiseses seaduses.

Maaeluministri määrus „Põllumajandus- ja maaeluministri määruste muutmine seoses toetatava tegevuse elluviimise tähtaja pikendamisega”

Põllumajandusvaldkonnas tegutsevatele ettevõtetele võib huvi pakkuda Riigi Teatajas 11.10.2017 avaldatud maaeluministri määrus „Põllumajandus- ja maaeluministri määruste muutmine seoses toetatava tegevuse elluviimise tähtaja pikendamisega”. Nimetatud määrus kehtestati Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse § 67 lõike 2 alusel ning sellega muudeti mitut varasemat põllumajandustoetustega seotud määrust ja pikendati toetuste aluseks olevate tegevuste elluviimise tähtaegasid.

Muudatused Vabariigi Valitsuse 3. jaanuari 2017. a määruses nr 1 „Ajateenija ja asendusteenistuja toetuse, reservväelasele õppekogunemisel osalemise aja eest makstava toetuse ning ajateenija ja asendusteenistuja lapse toetuse ulatus ja maksmise kord”

Riigi Teatajas avaldati 03.10.2017 Vabariigi Valitsuse 03.01. 2017. a määruse nr 1 „Ajateenija ja asendusteenistuja toetuse, reservväelasele õppekogunemisel osalemise aja eest makstava toetuse ning ajateenija ja asendusteenistuja lapse toetuse ulatus ja maksmise kord” väike muudatus, mis jõustub 01.01.2018. Pärast muudatuse jõustumist makstakse reservväelasele õppekogunemisel osalemise aja eest toetust 10 eurot senisest rohkem. Toetuse täpne summa oleneb reservväelase ametikoha põhiliigist (sõdur, allohvitser, ohvitser).

Osale arutelus

  • Kersti Puuri, IURING õigusbüroo jurist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad