Inventuuri eesmärk ja nõuanded

Laile Kaasik
Vandeaudiitor Laile Kaasik selgitab inventuuri eesmärke ja nõudeid

Inventuuri tegemise nõuded on kirjas raamatupidamise seaduses ja avaliku sektori finantsarvestuse ja -aruandluse juhendis. Raamatupidamise seisukohalt on inventuuri eesmärgiks tegelike ja raamatupidamises arvestatud varade ja kohustiste täpse vastavuse kindlakstegemine.

Raamatupidamise seaduse § 11 lg 1 ütleb üksnes seda, et raamatupidamise sise-eeskirjas tuleb reguleerida varade inventeerimist. Raamatupidamise aastaaruande koostamise üldpõhimõtted lisavad, et raamatupidamise aruannetes kajastatavad varad ja kohustised peavad vastama raamatupidamise seaduse § 3 defineeritud mõistetele ja ülevaade raamatupidamiskohustuslase varadest ja kohustistest bilansipäeva seisuga antakse raamatupidamiskohustuslase bilansis. Seega ei ole erasektori inventuuride läbiviimise kohta lahti kirjutatud ühtseid põhimõtteid, küll aga on need olemas avaliku sektori jaoks, ja miks mitte neid rakendada ka erasektori ettevõtetes.

Kuna iga ettevõte on varade ja kohustiste poolest erinev, siis on oluline dokumenteerida inventeerimise põhimõtted sisedokumentides.

Inventuuri eesmärk

Raamatupidamise seisukohalt on inventuuri eesmärk tegelike ja raamatupidamises arvestatud varade ja kohustiste täpse vastavuse kindlakstegemine.

Varude ja põhivara olemasolu hindamise aluseks on füüsiline inventuur, mille käigus mõõdetakse, kaalutakse ning loetakse varade objektid üle.

Varude kajastamise põhimõte nõuab, et iga aruandeperioodi lõpul tuleb varude nimekiri kriitiliselt üle vaadata, et identifitseerida varude objektid, mille neto realiseerimisväärtus võib olla langenud madalamale nende soetusmaksumusest. Seega on füüsilise inventuuri eesmärgiks lisaks koguse fikseerimisele hinnata kvaliteeti, kasutuskõlblikkust, kasutusiga jms.

Näiteks peaks varude inventuur aitama fikseerida üleliigsed ja kasutult seisvad varad, et need saaks arvestusest eemaldada ning alla hinnata.

Samuti ei tohi tähelepanuta jätta, et inventuuriga tuleb hinnata ka põhivarade väärtust. Materiaalse põhivara füüsilise inventuuri käigus hinnatakse järelejäänud eluea õigsust ning vara allahindamise vajadust. Seega on inventuurikomisjoni üks ülesanne hinnata ka põhivaraobjektide kasuliku eluea põhjendatust.

Aasta lõpu seisuga tuleb viia läbi nõuete ja kohustiste analüütiliste nimekirjade inventuur, mille käigus saadetakse kõigi oluliste saldode osas deebitoridele ja kreeditoridele saldokinnituskirjad (saldoteatised).

Enamik kohustisi tulenevad juriidilistest kokkulepetest (nn juriidilised kohustused). Teatud juhtudel võivad kohustised tuleneda ka ettevõtte eeldatavast äripraktikast ja soovist säilitada oma klientide, töötajate, võlausaldajate ja teiste äripartneritega häid ärisuhteid (nn faktilised kohustised). Ja kas selliseid kohustusi ka ettevõttes eksisteerib, peaks välja selgitama inventuur.

Vähemalt kord aastas ja aasta lõpus

Kust tuleb aja valik, et inventuure tehakse tavaliselt just aasta lõpus? Raamatupidamise seaduse § 15 lg 3 kohaselt raamatupidamise aastaaruande koostamise aluseks on raamatupidamisregistrites kirjendatud majandusaasta majandustehingud ja reguleerimiskanded. Aastaaruande koostamiseks inventeeritakse raamatupidamiskohustuslase varade ja kohustiste saldod, hinnatakse registrites kajastatud varade ja kohustiste väärtuse vastavust sätestatud arvestuspõhimõtetele.

Lisaks sätestab avaliku sektori finantsarvestuse ja -aruandluse juhend avaliku sektori kohta konkreetselt, et vähemalt kord aastas viiakse läbi kõigi oluliste varade ja kohustiste põhjalik inventuur (aastainventuur). Erinevalt erasektorist, mille kohta ei ole kirjas ajalist määratlust, on avaliku sektori jaoks selgelt sõnastatud, et aastainventuuri hajutamiseks korraldatakse neid kas aruandeaasta lõpus või kuni kaks kuud enne aastaaruande lõppu varagruppide kaupa.

Aastainventuuride hajutamisel tuleks meeles pidada, et mida kaugemale bilansipäevast inventuur nihkub, seda suurem on risk, et inventuuri läbiviimise ja bilansipäeva vahelisel perioodil läheb midagi valesti ja bilansis satuvad põhivarade reale vead.

Inventeerimise kvaliteet

Inventeerimise kvaliteet sõltub nii inventuuri korralikust ettevalmistusest kui ka inventuuri korrektsest läbiviimisest. Oluline roll on ettevõtte sisemistel regulatsioonidel, et kindlaks määrata kes, kus, millal ja kuidas inventuuride ettevalmistamise ja teostamisega tegeleb ja tulemuste eest vastutab.

Tihti ei tea inventuurikomisjonides osalejad, kuidas inventuuri läbi viia tuleb; millised on lugemise nõuded ja võimalused; kuidas vormistada lugemislehti jms. Enamasti ei ole teadmatuse põhjuseks mitte oskamatus, vaid ettevõte ei ole neid kas üldse või piisavalt informeerinud, kuidas inventuure asjakohaselt läbi viia. Muidugi võib siin olla ka võimalus, et ettevõttes ei olegi fikseeritud inventuuride läbiviimise protseduurireegleid ning muid vajalikke sisemisi regulatsioone.

Inventeerimise vajalikkus

Inventeerimine aitab veenduda varude, põhivarade ja paljude teiste varade olemasolus ning võrrelda varade kajastamist finantsarvestuse andmetega. Inventeerimine fikseerib varude üle- või puudujäägid ning annab võimaluse korrigeerida andmeid.

Inventeerimisega saab teha kindlaks, kas varude hoidmis-, säilitamis- ja kasutamistingimused on täidetud või mitte ning hinnata põhivarade järelejäänud eluea õigsust ning vara alla- või ümberhindamise vajadust.

Lisaks eespool toodule aitavad inventuurid tuvastada ka sisekontrolli puudusi ning võimalikke pettuseriske.

Vastavalt raamatupidamise seaduse § 25 lg 1 majandusaasta aruande heakskiitmisega kinnitab tegevjuhtkond majandusaasta aruandes esitatud andmete õigsust ja täielikkust ning raamatupidamise aastaaruanne kajastab asjakohast ja tõepäraselt esitatud informatsiooni raamatupidamiskohustuslase finantsseisundi ja -tulemuse ning rahavoo kohta. Eespool toodust lähtuvalt võtab tegevjuhtkond peale aastaaruande õigsuse eest vastutuse ka inventuuri kvaliteetse ja nõuetele vastava läbiviimise eest.

Seega võib väita, et inventuur on tõhusamaid kontrolliprotseduure ettevõtte sisekontrollis ning seetõttu on oluline suhtuda sellesse täie tõsidusega.

Osale arutelus

  • Laile Kaasik, vandeaudiitor

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad