Milliste kõrgkoolide haridus tagab kõrgema palga?

Henry Auväärt
CV Keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt

CV Keskus.ee palgaanalüüsist selgub, et konkurentsitult kõrgeim palgaootus on Eesti Infotehnoloogia Kolledži lõpetanuil, järgnevad Estonian Business Schooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tehnikakõrgkooli vilistlased.

6500 töövõtja palgaootuste analüüsist selgus, et kõrgeimat, ligi 2100 euro suurust brutopalka ootavad töövõtjad, kes on lõpetanud Eesti Infotehnoloogia Kolledži. Keskmisest kõrgema, enam kui 1500-eurose palgaootusega on ka Estonian Business Schooli, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Tehnikakõrgkooli lõpetanud. Palgastatistika pärineb viimase viie aasta jooksul kõrghariduse omandanud inimeste palgaootustest.

Kahjuks avastavad noored tihtipeale alles tööturule sisenedes, et koolist saadud paber ei tagagi loodetud konkurentsieelist ja läbimõtlematult langetatud valik või reklaamiohvriks langemine ei ole lihtsustanud karjäärivalikuid, rääkimata unistuste palgast. Kõrge palgaootus peegeldab aga enesekindlust tööturul – töövõtjad, kes omandavad koolist teadmised ja oskused, mille järele on tööturul ka reaalne vajadus, julgevad küsida keskmisest tunduvalt kõrgemat palka.

Kõrgem haridustase suurendab töövõtja palgaootusi.

Võrreldes bakalaureusekraadiga kergitab magistrikraad töötajate palgasoovi 23%. Kõrgeimat palka küsivad Estonian Business Schooli magistrandid, vähem kui kahe protsendipunktilise erinevusega järgnevad neile Tallinna Tehnikaülikooli magistrikraadiga vilistlased. Doktorikraad kergitab palgaootust võrreldes bakalaureusekraadiga 49% ja kõrgeimat palka küsivad Eesti ülikoolide võrdluses Tartu Ülikoolis doktorikraadi omandanud töövõtjad.

Valdkondade arvestuses juhivad palgaootuste edetabelit kõrgharitud infotehnoloogia ja inseneriteaduste spetsialistid. Nimetatud valdkondades on tööturul tunda ka tugevat tööjõupuudust ja palgasurvet.

Ei tohi unustada, et tehnoloogia areng muudab tänapäeval töökohti ühest põlvkonnast kiiremini ja seega on kasvamas vajadus ümberõppe järele. Niisugune areng tähendab ka seda, et ülikoolist saadud paber võib aeguda tunduvalt kiiremini kui varem. Aeg, mil inimesed töötasid terve elu ühel ametikohal, hakkab mööduma – uuringute andmetel kaovad järgmise paari aastakümnega ligikaudu pooled praegused ametikohad. Hea uudis on aga see, et väidetavalt ei suurene seetõttu tööpuudus, vaid tekivad uued, praeguseks veel teadmata ametikohad. Kõrgkoolidele tähendab see omakorda vajadust olla tööturul toimuvaga pidevalt kursis ja pakkuda haridust, mis tagaks oskused ja teadmised, mida ootavad Eesti tööandjad.

Osale arutelus

  • Henry Auväärt, CV Keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PRYSMIAN GROUP BALTICS AS otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Prysmian Group Baltics AS

01. august 2018

Uudised

Tööriistad