Uut siseriikliku pöördmaksustamise arvetel

Tõnis Elling
Likvideeritakse seni valitsenud segadus siseriikliku pöördmaksustamise arvetega

2017. aasta jaanuarist jõustus siseriikliku pöördmaksustamise kohustus metallitoodetele, mille täpsemad kaubakoodid on toodud KMS § 41¹ lg 2 p 5. Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht Tõnis Elling kirjutab, et seni valitsenud segadus siseriikliku pöördmaksustamise arvetega likvideeritakse nüüd.

Pöördmaksustamist rakendatakse maksupettuste vastase meetmena, mis aitab pettusi vähendada nendes valdkondades, kus maksupettuse korraldamiseks kasutatakse puhverettevõtteid. Puhverettevõtted on reaalset majandustegevust mitte omavad ettevõtted, mis luuakse peamiselt käibemaksupettuse tegemise eesmärgil. Kuna metallisektoris kasutati puhverettevõtteid teistest sektoritest tunduvalt rohkem, siis ettevõtjatele võrdsete konkurentsitingimuste tagamiseks täiendati 1. jaanuarist 2017. a käibemaksuseadust selles osas.

Kaubakoodide rohkus ja KMS ebatäpne regulatsioon põhjustas palju segadust. Maksumaksjad ei teadnud, kuidas tehingut deklareerida, kui üheaegselt müüakse erinevaid kaupu ja ainult osad nendest kuuluvad pöördmaksustamisele? Kuidas väljastada arveid, kui lisaks pöördmaksustamisele kuuluvale kaubale, osutatakse ka mõnda teenust tavakorra alusel? Samuti tekkis küsimus, kuidas toimida, kui tehingud toimuvad jaekaubanduses? Maksuhaldur avaldas oma kodulehel selgitused, kuid KMS tekst vajas siiski täiendamist. Nüüd on muudatused vastu võetud ja need jõustuvad 2018. aasta esimesel jaanuaril.

Uue redaktsiooni kohaselt arvatakse pöördmaksustatavate metallitoodete hulgast välja metalltooted koodiga 721691 ning ventlilatsiooni-, aspiratsiooni-, suitsu-, ja vihmaveetorud. Selle muudatusettepaneku tegid ettevõtjad ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit. Kuna nende toodete osas ei ole maksuhalduri ja ettevõtjate andmetel täheldatud ka varem maksupettuseid, siis halduskoormuse vähendamise eesmärgil arvatakse need tooted pöördmaksustatavate toodete hulgast välja. Halduskoormus nende toote osas on tingitud sellest, et kehtiva korra kohaselt maksustatakse ventilatsiooni- ja katusetooted üldkorra või erikorra järgi, sõltuvalt toote omadustest ja selle kasutusviisist (st kas müüakse seda eraldi või projekttootena).

Kehtiv KMS sõnastus nõuab, et pöördmaksustamisele kuuluvad kaubad ja pöördmaksustamisele mittekuuluvad kaubad tuleb kajastada eraldi arvetel. Õigemini seda ei olnud seaduses täpsustatud. Eraldi arvete esitamine oli vajalik selleks, et kui arve väljastamise ajaks ei ole käive täies ulatuses toimunud, võib tekkida probleeme käibemaksuarvestuses, kuna raha osalisel laekumisel ei ole teada, kas käivet tuleb maksustada üld- või erikorra kohaselt.

Edaspidi lubatakse pöördmaksustamisele kuuluvad kaubad ja pöördmaksustamisele mittekuuluvad kaubad kajastada ühel arvel, eraldi ridadena. Pöördmaksustamisele kuuluva kauba kajastamise rea taha tuleb teha märge „pöördmaksustamine“.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Leinonen OÜ nõustamisüksuse juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Uudised

Tööriistad