Kuidas puhkuselt tulles tööstressi ja läbipõlemist vältida

Kaido Pajumaa
Tööelu tervislikus tasakaalus hoidmise nippe jagab Kaido Pajumaa

Kuidas veenduda, et tegemist pole lihtsa tööstressi, vaid hoopis täieliku läbipõlemisega? Mismoodi seda ära tunda, ravida ning teadlikult ennetada?

Paljudel meist on hommikuid, kus tunneme end väsinuna ja vajame meeletut tahtejõudu, et voodist üles tõusta ning õigel ajal tööle jõuda. Mõistmata, kas tegu on pideva tööstressiga või oleme täielikult läbi põlenud, sunnivad vähemalt pooled meist end siiski jalgadele ning välistest märkidest hoolimata oma elu samas tempos jätkama. Aru tuleb pähe alles siis, kui tervis ja vaimne heaolu juba ohusignaale saadavad ning me enam ühelgi teadlikul moel seda alla suruda ei saa. Kuidas me aga sellisesse seisu üldse jõuame ning mida teha, et oma tööelu tervislikus tasakaalus hoida, samal ajal arenedes ja isiklikke eesmärke täites?

Stressi ja läbipõlemise erinevus

Tegelikult ei tea keegi täpselt, kuidas stress järsku läbipõlemiseks muutub. Kõige parem on mõelda stressist ja läbipõlemisest järgmiselt:

Stress –> rohkem stressi –> veel rohkem stressi –> liiga palju stressi –> läbipõlemine

Tuleb välja, et stress on justkui läbipõlemise noorem vend, kes vaikselt kasvades lõpuks suurele vennale silmad ette teeb. Kui väike stressitase on olemas igal inimesel ja see on täiesti normaalne, siis läbipõlemine on psüühiline häire, kus inimene kaugeneb aina enam oma tegelikust olekust ning muutub iga päevaga apaatsemaks, laisemaks ja küünilisemaks. Kuigi stressis inimene tunneb, et tal on liigselt kohustusi, pingeid ja ülesandeid, ootab ta hambaid krigistades tulevikku – teades, et kui ta kõik ära teeb, on tal kergem olla. Läbipõlenud inimene tunneb end aga täiesti lootusetult – ta on tühi, motivatsioonipuuduses ning hoolimatu, nägemata tuleviku positiivset poolt. Ta on kaotanud huvi kõige vastu, mis talle minevikus põnevust on pakkunud, ning ta justkui vegeteerib päevast päeva, tuimastades oma tegelikke tundeid.

Kui stressis inimene suudab selgematel hetkedel mõista, et kannatab liigse ülekoormuse all, siis end läbi põletanud töötaja ei pruugigi taibata, mis tal tegelikult viga on. Mõistmatus ja kohese abi puudus süvendab probleemi veelgi, mistõttu võib välja areneda lausa sügav depressioon, rasvumine, unetus, alkoholism, autoimmuunhaigus jms. Selleks et vältida juba niigi raske seisundi kaugemale arenemist, tuleks peeglisse vaadates endale järgmised küsimused esitada:

  • Kas olen muutunud küüniliseks või kriitiliseks oma töö suhtes?
  • Kas pean end jõuliselt tagant suruma, et hommikul vastu igasugust tahtmist tööle minna?
  • Kas tööpäeva lõpu ootamine näib väljakannatamatu?
  • Kas olen muutunud kannatamatuks ja sarkastiliseks oma töökaaslaste, klientide ja juhtide suhtes?
  • Kas mul puudub vajalik energia, et tööülesanded tehtud saada, ning vähene huvi eesmärkide saavutamise vastu?
  • Kas olen oma töö ja organisatsiooni vastu täiesti ükskõikne?

Iseendaga peavad kõik tegelema

Tegelikult võiks eelnevad küsimused esitada endale igaüks, kes kasvõi natukene tööstressi all kannatab. Tõsiasi on see, et paljud inimesed jõuavad läbipõlemise faasi endale märkamatult. Neile justkui meeldib väga nende töö, nad teevad ja pingutavad, arenevad ja jõuavad ning ühel hetkel tabab neid mõistmatu madalseis, mille nad ületöötamise alla tembeldavad, uskumata, et asi võib tegelikult hullem olla. Läbipõlemine ei teki aga ainult oma töö liigse jumaldamise tõttu. Vähene kontroll oma graafiku, ülesannete ja töökoormuse üle; arusaamatud ootused ja tööeesmärgid; ebatervislik ja vaenulik töökeskkond; vähene huvi oma tegeliku tööpositsiooni vastu; monotoonne ja üksluine töö; halvad suhted oma otsese juhiga; vähene kolleegide toetus ning tasakaalu puudumine töö ja eraelu vahel, mängivad samuti tähtsat rolli stressi tekkimisel.

Kuidas sellist sasipundart ennetada või otsast harutama hakata?

Aastatepikkuse uurimistöö väitel tuleb stressi maandamiseks keskenduda kolmele elutähtsale aspektile: vaimsele heaolule, väärtustunde loomisele iseendas ning füüsilisele tervisele.

Tasakaalu puudumine juba ühes nimetatud aspektis väljendub tugevalt ka teistes aspektides, luues alati potentsiaalse stressikolde. Parim tegevus, millest alustada, kui stress on tööelu hõivanud, on kõikide stressikollete üles leidmine enda seest. See nõuab muidugi aega ja kannatlikkust, kuid annab võimaluse vaadata kõikidele teguritele ausalt otsa ning hakata neid algusest peale lahendama. Tuleb taas oma eesmärgid paika panna ning teha selgeks, mis meid tegelikult end väärtuslikuna tundma paneb.

Kas tunned end vajalikuna?

Depressioon on kerge tekkima neil, kes tunnevad end ebavajalikena. Igal inimesel peab olema nii vaimne kui ka materiaalne eesmärk, mida samm-sammult teostada. Eesmärk võib küll muutuda, kuid ilma ühegi fookuseta tekib seisak, mistõttu on väärtustunde loomine ka eraldi välja toodud aspekt. Kui töö sind mitte kuidagi end vajalikuna tundma ei pane, tuleb teha karmid otsused ning edasi liikuda.

Tähtis on aru saada, et kõik, mis meid välismaailmas ärritab, peitub meie endi sees, seega suurpuhastus peab algama meist endist.

Mis meid tegutsema paneb? Mis tegevusi teeme tõelise naudinguga? Kuhu oma vähese vaba aja kulutame? Mis või kes meid inspireerib? Kõik sellist laadi küsimused aitavad meil paremini mõista, kas oleme praegusel hetkel õiges kohas või mitte. Vaid üksiolemine, vaikus ja igapäevaelust väljalülitamine aitavad meil jõuda nende sügavate arusaamadeni.

Vaimse heaolu taastamine ei tähenda muidugi ainult avatud suhteid iseendaga, vaid ka end ümbritsevate inimestega. Koolitajana tean väga hästi, et enamik pingeid meeskondades ei tulene õelusest ja ignorantsusest, vaid kommunikatsiooni puudumisest. Seetõttu on vaja oma töökaaslaste ja juhiga maha istuda ning alustada teadlikku suhtlust, kus kõik võivad oma tunnetest rääkida. Nii uskumatu kui see ka ei näi, paneb igasugune haavatavuse ja inimlikkuse väljanäitamine kõikides osalistes protsessid käima ning vabastab suurest stressikoormast, mis on loodud just nimelt kontseptsioonile „keegi ei hooli minust ja mu tööst; mind ei ole siin kellelegi vaja”. Asjade läbirääkimine ja üksteisemõistmine parandab alati töötajate omavahelist ning töötaja ja juhi vahelist suhet. Iga vähegi mõistlik juht on tegelikult valmis head töötajat aitama – muudatusi võib teha näiteks töögraafikus, töökoormuses, ülesannetes, kohustustes või tähelepanus ja tunnustamises.

Liikumine, liikumine, liikumine

Tänapäeva ühiskonna maailmavaade on pannud paljud inimesed unustama füüsilise liikumise ja treeningu vajalikkuse ? igasuguse läbipõlemise ennetamiseks ja ravimiseks on kõige parem füüsiline treening. See võib olla lihtsalt pikk jalutuskäik koeraga, jõusaal, jooga, metsas jooksmine, rattasõit vms, igasugune liikumine aitab meelel rahuneda ning viia eemale töömuredest. Eriti on see vajalik neile, kes istuvad suurema osa päevast kontoris ning sõidavad tööle autoga. Igasugune füüsiline tegevus toodab ajus endorfiine – kemikaale, mis toimivad naturaalsete valuvaigistitena ning parandavad une kvaliteeti.

Liikumine ja treening mitte ainult ei loo võimalusi tööst puhkamiseks, vaid aitavad meil püstitada tööväliseid eesmärke, luua kontakte ning viia oma tähelepanu töövälistele tegevustele.

Öeldakse ju, et kõik siin elus peab olema tasakaalus, et inimene saaks oma eluga täielikult rahul olla, seetõttu tuleb pingutada ka oma hobide ning füüsilist arengut pakkuvate tegevuste nimel.  

Muidugi leidub kümneid viise, kuidas stressi ja läbipõlemist ravida või vältida, kuid töö iseendaga on siin alati esikohal. Seega loob aja maha võtmine ning oma tegelike tunnete ja soovide väljaselgitamine alati tervislike ja positiivsete muudatuste võimaluse.

Osale arutelus

  • Kaido Pajumaa, juhtide ja meeskondade koolitaja, Motivaator.ee

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad