Muudatused õigusaktides

Tiia Raudmägi
Tiia Raudmägi annab ülevaate viimastest õigusaktide muudatustest

Alljärgnevalt käsitleme viimaseid õigusaktide muudatusi.

SEADUSED

Riigihangete seaduse olulisemad muudatused
Uus riigihangete seadus, jõustub 01.09.2017 (osaliselt 01.01.2018, 18.10.2018, 01.01.2019).
Seaduse eesmärk on suurendada riigihangete elluviimise paindlikkust ja vähendada hankemenetluse kulusid. Üle on võetud kolm vastavat Euroopa Liidu direktiivi.
Tõstetud on riigihangete piirmäärasid, mis võimaldab senisest ulatuslikumalt kasutada lihthankeid. Uued piirmäärad on lihthankes asjade või teenuste hankelepingu korral 30 000 eurot ja ehitustööde hankel 60 000 eurot ning riigihanke piirmäärad vastavalt 60 000 eurot ja 150 000 eurot.
Uus seadus soodustab väikeste ja keskmiste ettevõtjate juurdepääsu hangetele, sel eesmärgil on piiratud hankija õigust nõuda konkursil osalemiseks suurt majanduskäivet ning kohustatakse hankijat täiendavalt põhjendama, miks ta ei soovi suurt hanget jagada väiksemateks.
Ette on nähtud uus hankemenetluse liik – innovatsioonipartnerlus, mida saab kasutada turul puuduva innovaatilise toote, teenuse või ehitustöö arendamiseks ja soetamiseks.
Uue seaduse alusel on väikesemahulised (10 protsenti asjade ja teenuste või 15 protsenti ehitustööde hankelepingu algsest maksumusest) muudatused hankelepingus tulevikus lubatud täiendava põhjendamiskohustuseta.

Riigi Teatajas avaldati 06.07.2017 tulumaksuseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus, mis jõustus juba 01.08.2017 (osaliselt 01.01.2018).
Seadusega kehtestatakse äriühingu regulaarsetele kasumijaotistele madalam tulumaksumäär 14%. Regulaarse kasumijaotisena käsitatakse summat, mis on väiksem või võrdne äriühingu eelneva kolme aasta keskmise Eestis maksustamisele kuulunud jaotatud kasumiga. Nimetatud summat ületavad kasumijaotised maksustatakse jätkuvalt 20% maksumääraga.
Töötaja majutamise kulude katmine on tööandja jaoks maksuvaba, kui majutamise vajadus lähtub tööandja ettevõtlusest, kulud mahuvad seadusega kehtestatavate piirmäärade sisse (kuni 200 eurot kuus majutamise korral Tallinnas või Tartus ja kuni 100 eurot muudel juhtudel), töötaja elukoht asub vähemalt 50 km kaugusel töökohast ja töötaja ei oma lähemal asuvat eluasemena kasutatavat kinnisvara. Samuti on muudetud töötaja elu- ja töökoha vahelise transpordi maksustamise reegleid.
Muutuvad ka osalusoptsioonide maksustamise reeglid. Osalusoptsiooni realiseerimine äriühingu kogu osaluse võõrandamise ning töötaja töövõime kaotuse või töötaja surma korral on maksuvaba osas, mis on nimetatud sündmuse hetkeks töötaja poolt proportsionaalselt optsiooni tähtajale välja teenitud.

Riigi Teatajas on 07.07.2017 avaldatud ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seadus, mis jõustub 01.01.2018
Seaduse eesmärk on soodustada mikroettevõtlust ning lihtsustada füüsilise isiku poolt teenuse osutamisel ja kauba müümisel tekkiva maksukohustuse täitmist. Maksumaksjal tuleb selleks avada krediidiasutuses ettevõtluskonto.

Õppetoetuste ja õppelaenu seaduse ning töövõimetoetuse seaduse muutmise seadus (avaldatud RT I 03.07.2017), jõustub 01.01.2018
Selle muudatuse eesmärk on leevendada riigipoolse õppelaenu kustutamisega raske puudega laste vanemate majanduslikku olukorda. Muudetakse õppelaenude kustutamise menetlust nende isikute osas, kellel on tuvastatud puuduv töövõime või kelle lapsel on tuvastatud raske või sügav puue.

Kogumispensionide seaduse ja investeerimisfondide seaduse muutmise seadus (avaldatud RT I 02.07.2017), jõustus 13.07.2017 (osaliselt 01.01.2018 ja 21.05.2018)
Seadusega muudeti kogumispensionide, st nii II kui ka III samba väljamaksete tegemise regulatsiooni ja laiendati pensionile minevatele II sambaga liitunud inimestele pakutavate pensionilepingute valikut. Fondipensioni kõrvale valikusse lisandub tähtajaline pensionileping, kus pensioni suurus investeerimistulemustest igakuiselt enam ei sõltu.

Töösuhetes on oluline muudatus, et alates 01.01.2018 jõustub töövaidluse lahendamise seadus (avaldatud RT I 04.07.2017) ja selle seaduse jõustumisel kaotab kehtivuse individuaalse töövaidluse lahendamise seadus.
Seadus reguleerib töövaidluskomisjonide moodustamist ja töökorda ning töövaidluse lahendamise korda. Uue seadusega laiendatakse töövaidluskomisjoni pädevust, andes töövaidluskomisjonile õiguse lahendada ka kollektiivlepingu täitmisest tulenevaid vaidlusi. Seadust ei kohaldata tööõnnetusest või kutsehaigusest tingitud tervisekahjustuse, kehavigastuse või surma põhjustamisega tekitatud kahju hüvitamise vaidluse lahendamisele.
Töövaidluskomisjonile on loodud alternatiivsed vaidluse lahendamise võimalused: kirjalik menetlus ja lepitusmenetlus. Töövaidluskomisjoni juhataja võib ainuisikuliselt omal algatusel menetleda rahalise nõude avaldust kirjalikus menetluses, kui nõuete kogusumma ei ületa 6400 eurot. Kaotatud on avalduse rahaline ülemmäär.
Uus seadus võimaldab lahendada töövaidluskomisjonis vaidlust ka kompromissiga, mille töövaidluskomisjoni juhataja kinnitab määrusega. Täpsustatud on lisaks muid menetlusnorme.

MÄÄRUSED

Raamatupidamise valdkonda puudutavatest määrustest on muudetud rahandusministri 10. septembri 2014. a määrust nr 30 „Kassalise teenindamise eeskiri” ja vastavad muudatused on avaldatud RT I, 15.07.2017.
Muudatused puudutavad riigiasutusi ja riigieelarve seaduse § 67 lõikes 1 nimetatud juriidilisi isikuid.

IURING õigusbüroo pakub abi igapäevases õigusnõustamises eelkõige väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele, kellel ei ole oma juristi. Oleme oma püsiklientidele n-ö juriidiline osakond väljaspool ettevõtet ilma püsikuludeta.
Meie õigusbüroo tegevusvaldkonnad:
•    lepingud ja läbirääkimised (sh pikaajaline kogemus IT-alaste lepingutega);
•    tööõigus ja võlaõigus;
•    äriõigus (äriregistriga seotud toimingud, aktsionäride otsused ja lepingud, pankrotiga seotud teemad);
•    kinnisvaraõigus ja kindlustusõigus;
•    riigihanked.

Lisainfot leiate meie kodulehelt www.iuring.ee

Osale arutelus

  • Tiia Raudmägi, IURING õigusbüroo jurist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Valdkonna tööpakkumised

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Stoneridge is looking for an ACCOUNTANT

Stoneridge Electronics AS

11. märts 2018

Tamro Eesti otsib RAAMATUPIDAJAT

Tamro Baltics OÜ

05. märts 2018

Uudised

Tööriistad