Pensioniealine töötaja tööl

Jane Orul
BDO Eesti raamatupidaja Jane Orul

Paljud töötajad jätkavad töötamist ka siis, kui jõuavad pensioniikka ja hakkavad riigilt pensioni saama. Järgmiseks vaatame, millal jõuab isik vanaduspensioniikka ja millega tuleks arvestada tööandjal nende isikute töötasude maksustamisel.

Sel aastal on õigus vanaduspensionile isikutel, kes on saanud 63-aastaseks. Alates 2017. aastast hakkab pensioniiga 3 kuu võrra tõusma iga sünniaastaga ja aastaks 2026 on uus vanaduspensioniiga 65 aastat. Sellele lisaks saab isik jääda ennetähtaegsele vanaduspensionile maksimaalselt 3 aastat enne vanaduspensioniiga – seda juhul, kui ta ei tööta.

Tulumaksuvaba miinimum
Sarnaselt teiste isikutega on pensionäridel õigus üldisele maksuvabale tulule 2040 eurot aastas ehk 170 eurot kuus. Lisaks sellele on pensionäridele ette nähtud täiendav maksuvaba tulu 2700 eurot aastas ehk 225 eurot kuus. Kokku on pensionäride maksuvaba tulu suurus 4740 eurot aastas ehk 395 eurot kuus. Täiendavat maksuvaba tulu kasutab ainult sotsiaalkindlustusamet ja seda tööandja kasutada ei saa. Tööandja saab kasutada üldist maksuvaba tulu juhul, kui töötaja on esitanud talle vastava avalduse. Samas tuleb tähele panna, et ka üldise maksuvaba tulu asjus võib töötaja esitada avalduse hoopis sotsiaalkindlustusametile. Ehk juhul, kui töötaja jõuab pensioniikka, võib tulla kasuks üle uurida, kas üldine maksuvaba tulu jäi ikka tööandjale, et vältida olukorda, kus töötajal tuleks tuludeklaratsiooniga tulumaksu juurde maksta, kuna ta esitas avalduse ekslikult nii tööandjale kui ka sotsiaalkindlustusametile.

Töötuskindlustusmakse
Vanaduspensioniikka jõudnud isikute ja samuti ennetähtaegset pensioni saavate isikute töötasult ei pea tööandja kinni kindlustatu töötuskindlustusmakset (1,6%). Seda seetõttu, et vastavad isikud ei saa end ka töötuna arvele võtta ega töötuskindlustushüvitist taotleda. Kui ennetähtaegset pensioni saav isik naaseb tööle, siis lõpetatakse talle ennetähtaegse pensioni maksmine ja isik saab töötasu (millelt töötuskindlustusmakset kinni ei peeta). Töö kaotamisel ta end enam töötuks võtta ei saa, vaid talle jätkatakse ennetähtaegse vanaduspensioni maksmist. Töötuskindlustusmakse kinnipidamise kohustus lõpeb töötaja vanaduspensioniikka jõudmise või ennetähtaegse vanaduspensioni määramise kuu viimasel kuupäeval. Seega kui töötaja saab 63-aastaseks näiteks septembris 2016, siis lõpetatakse töötuskindlustusmakse kinnipidamine alates 2016. aasta oktoobrist tehtavatelt väljamaksetelt.

Küll aga tasub tähele panna seda, et tööandja peab siiski jätkama nende töötajate palgalt ja muudelt tasudelt tööandja töötuskindlustusmakse (0,8%) maksmist, kuna koondamise korral on ka neil vastava staaži korral õigus töötukassa pakutavale koondamishüvitisele.

Deklareerimine
TSD-vormil deklareeritakse vanaduspensioniealiste ja ennetähtaegset vanaduspensioni saavate isikute tasud tavapäraste koodidega (nt palgatulu kood 10) ning TSD-l kontrollitakse ja arvestatakse inimeste isikukoodi ning väljamakse liigi järgi õiged töötuskindlustusmaksed automaatselt.

NB! Töötuskindlustusmakse kinnipidamise kohustusest ei ole vabastatud mõnda muud liiki pensioni saavad isikud (nt töövõimetuspensionärid, soodustingimustel pensionärid: laste, tervist kahjustava töö vms tõttu). Nende tasudelt peetakse töötuskindlustusmakse kinni tavapärases korras! Neil on ka võimalus end töötuna arvele võtta ja taotleda töötuskindlustushüvitist.

Kogumispension
Kui inimene jõuab vanaduspensioniikka ja ta on teinud töötamise ajal sissemakseid kohustusliku kogumispensioni fondi, siis tekib tal õigus hakata saama sealt väljamakseid. Soodustingimustel vanaduspension, ennetähtaegne vanaduspension ja muud pensioniliigid väljamaksete saamise õigust kaasa ei too. Samas ei tähenda töötaja vanaduspensionile jäämine automaatselt tööandjale seda, et kogumispensioni maksete kinnipidamise võib katkestada, kuna see toimub alles pärast seda, kui töötaja teeb avalduse väljamaksete saamiseks. Samas võib töötav pensionär otsustada ka maksete jätkamise kasuks ja nii kaua peab ka tööandja tema tasudelt kogumispensioni makset kinni.

Kui töötaja teeb avalduse väljamaksete saamiseks, siis lõpeb tööandjal kohustus tema kogumispensioni makset kinni pidada avalduse esitamise ja väljamaksete saamise aasta 31.12 seisuga. Ehk kui näiteks töötaja teeb avalduse väljamaksete saamiseks 2016. aasta septembris, siis kuni 31.12.2016 väljamaksetelt peab tööandja veel tema tasudelt kogumispensioni makse kinni ja alles 2017 aasta algusest lõpetab kinnipidamiste tegemise. Seda, kas vanaduspensioniealine töötaja on esitanud avalduse väljamaksete saamiseks ja mis hetkest täpselt maksete kinnipidamine lõpeb, on kõige lihtsam kontrollida pensionikeskuse kodulehel, sisestades töötaja isikukoodi: www.pensionikeskus.ee.

Sotsiaalmaksu minimaalse kohustuse lõppemine
Riiklikku pensioni saava töötaja tasudelt arvestatakse sotsiaalmaksu tavapärases korras ja kõigilt sotsiaalmaksuga maksustatavatelt tasudelt. Küll aga juhul, kui töötaja tasu jääb alla sotsiaalmaksu minimaalse kuumäära (2016. aastal 390 eurot), ei pea tööandja arvestama enam töötava pensionäri eest sotsiaalmaksu selle kuumäära alusel, vaid riiklikku pensioni saava töötaja eest arvestatakse sotsiaalmaksu alati tegelikult väljamakstud tasult. Seega loob see soodsama võimaluse palgata näiteks osalise ajaga tööle just pensionärist töötaja.

Osale arutelus

  • Jane Orul, BDO Eesti raamatupidaja
    Liina Tiivoja, BDO Eesti raamatupidaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad