Iga teine töövõtja on valmis töötama konkureerivas ettevõttes

Henry Auväärt
CV Keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt

Tööportaali CV Keskus.ee uuringud näitavad, et tööandjatel on üha raskem meelitada tööjõudu üksnes palganumbriga ja hoida töötajaid lojaalsena. Eestlased on valmis töökohti vahetama ja tööjõuturg on praegusel ajal erakordselt aktiivne – aastas vahetab ametit keskmiselt iga neljas töötaja.

Enim on valmis ametit vahetama eelkõige noorema põlvkonna esindajad, kes ei püsi ametikohal üle kolme aasta. Väiksem kui 10% palgatõus ei ole aga enam piisav, et mõjuda tööturul tõmbetegurina, aga kiire palgatõusuga ei jaksa tööandjad sammu pidada. Isegi kui vajalik töötaja on tööturult üles leitud ja teda on õnnestunud ka palgata ning välja koolitada, on iga teine töötaja valmis minema sama palganumbriga konkureerivasse ettevõttesse. Miks?

Iga teine töötaja on palgatõusu eeldamata valmis võtma vastu sama töö, mida ta teeb iga päev, konkureerivas ettevõttes, mille maine on tööturul parem kui praegusel tööandjal.

Veelgi enam, 67,9% töövõtjatest kaaluksid töökoha vahetamist, kui sõber soovitaks paremat tööandjat. Samas on kõigest 62,9% töövõtjatest valmis soovitama oma tööandjat sõbrale. Seega on soovitustel Eesti tööturul, kus aasta-aastalt jääb töötajaid vähemaks, suur tähtsus. Missugust tööandjat aga julgevad töötajad oma sõbrale soovitada?

Värske CV Keskuse uuring näitas, et tööandjale hea kuvandi loomine ei ole pelgalt n-ö rikaste ettevõtete mängumaa ja seda ei tohiks seostada üksnes rahaliste hüvedega. Töötajate rahulolu saavutamisel peavad töövõtjad tähtsaimaks hoopiski töötajate väärtustamist, karjäärivõimalusi, head läbisaamist kolleegidega, tagasiside andmist ning ausust ja läbipaistvust. Koguni 95,1% töötajatest, kes tunnevad, et tööandja väärtustab neid, julgevad töökohta soovitada ka sõbrale.

Ettevõtetes, mille töötajad tundsid, et neid väärtustatakse, töötab praegu aga kõigest 58,8% töövõtjatest. See selgitab asjaolu, miks on eestlased valmis paremat töökohta aktiivselt otsima. Töötajate silmis tegelevad tööandjad praegusel ajal huvitava ja väljakutseid pakkuva töö leidmise, keskkonnasõbraliku ettevõtluse, töötingimuste ning töö ja eraelu tasakaalu parandamisega, millel on küll tööandja soovitamisel suur tähtsus, kuid tööandjad eeldavad ka, et töövõtja langetab otsuseid ratsionaalselt. Palju suurem osa on tööturul aga tööandja võimekusel töötajaid inimlikult kõnetada, et kõik töötajad on ettevõtte eesmärkide nimel hädavajalikud.

Erakordset aktiivsust tööturul kinnitab ka fakt, et 71,2% eestlastest on valmis riskima ja vastu võtma töö hoopiski kehva palgaga idufirmas, lootes, et äri võiks õnnestuda. Kiirelt leviv idufirmakultuur on kasvatanud lõhe tegeliku tööjõuvajaduse ja noorte ootuste vahel, mis muudab üha raskemaks töötajate leidmise paljudele populaarsed olnud ametitele ning tingib praeguste ametite ümberkujundamise. Noor põlvkond on ettevõtlikum kui kunagi varem ja tööandjatel muutub üha keerukamaks meelitada neid kõigest palganumbriga – töövõtjad eeldavad, et neil on võimalus ettevõtte käekäigu teemal kaasa rääkida. Seega tasub noorte meelitamiseks leida võimalusi ettevõttes arenemiseks.

Mainitud CV Keskuse uuringutes osales 5615 töövõtjatüle Eesti eri vanuserühmadest ja ametialadelt.

Osale arutelus

  • Henry Auväärt, CV Keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad