Mais tasuti 550 miljonit eurot makse

Mais tasuti 550 miljonit eurot makse
Tänavu mais tasuti 2,1 protsenti rohkem makse kui mullu samal ajal

Mais kogus maksu- ja tolliamet 549,9 miljonit eurot makse, mis on 2,1 protsenti rohkem kui möödunud aasta samal kuul. Viie kuu kokkuvõttes on maksutulu mullu sama ajaga võrreldes 3,5 protsenti suurem ja riigieelarvega aastaks planeeritust on täidetud 38,2 protsenti.

Käibemaksu tasuti mais 184,8 miljonit eurot ning seda oli 9,7 protsenti enam kui möödunud aasta samal kuul. Maksustatavad käibed kasvasid peamistes tegevusvaldkondades võrreldes eelmise aastaga 8,9 protsenti. Käibemaksu tasumine on viimase kolme kuuga kasvanud enim mootorsõidukite müügis (10,3 protsenti) ning kinnisvaraalases tegevuses (45,8 protsenti). Kinnisvaras tuleneb kasv eelkõige korteriomandite ja kinnisasjade ostu-müügitehingute mahu suurenemisest, sealjuures on kasvanud ka uute korterite esmatehingute osakaal. Mootorsõidukite müügi kasvu toetab endiselt aktiivne turg.

Aktsiisitulu oli mais 87,5 miljonit eurot, mida on 7,9 protsenti rohkem kui eelmise aasta samal kuul. Kütuseaktsiisi tasuti 23,9 protsenti ja alkoholiaktsiisi 35,4 protsenti rohkem võrreldes eelmise aastaga. Veebruaris toimunud kütuseaktsiisi tõusu eel kogutud varud on valdavalt tarbitud ning tavapärane deklareerimise tase on taastumas.

Alkoholiaktsiisi tulu on kasvatanud õlle ja kuni 6-protsendilise etanoolisisaldusega kääritatud jookide varumine enne aktsiisimäärade tõusu juulis. Õlle ja lahja kääritatud joogi aktsiisimäärasid tõstetakse kange ja lahja alkoholi aktsiisimäärade erinevuse vähendamiseks. Lahjasid alkohoolseid jooke seostatakse enam noorte alkoholitarbimisega ja uute tarbijagruppide tekkimisega ning seetõttu ei tohi alkohol võrrelduna sissetulekutega odavamaks muutuda.Tubakaaktsiisi maikuu tulu oli ootuspärane.

Füüsilise isiku tulumaksu tulu oli mais 8,6 miljonit eurot ehk 26,1 miljonit eurot vähem kui mullu samal kuul, kuna seda vähendas madalapalgaliste tulumaksutagastus. Madalapalgalistele inimestele tagastati mais tulumaksu 29 miljonit eurot, mis jäi oodatule ligikaudu viiendiku võrra alla. Riigieelarves planeeritust kujunesid väiksemaks ka eluasemelaenu intresside mahaarvamised. Seevastu koolituskulude ning lastega seotud mahaarvamised olid oodatust mõnevõrra suuremad.

Mai lõpuks oli valitsussektori eelarve puudujääk 0,22 protsenti SKPst ehk 50 miljonit eurot. Valitsussektori puudujääk tulenes nii keskvalitsuse kui ka sotsiaalkindlustusfondide eelarve puudujäägist. Keskvalitsuse eelarve puudujääk ulatus viie kuuga 113 miljoni euroni ja sotsiaalkindlustusfondidel 13 miljoni euroni. Puudujääk on aasta esimeses pooles tavapärane ja seotud muuhulgas tulumaksutagastustega. Kohalike omavalitsuste koondeelarve oli mai lõpuks 76 miljoni euroga ülejäägis. Võrreldes möödunud aasta viie esimese kuuga oli sel aastal puudujääk 59 miljoni võrra suurem tingituna nii madalapalgaliste tulumaksutagastusest kui ka suurenenud investeerimismahtudest.

Tänavu aastast alates on riigieelarve tekkepõhine, mistõttu anname ülevaate tekkepõhisest maksutasumistest, mis ei ole otseselt võrreldav varasemate aastate kassapõhiste laekumisandmetega.

Allikas: Rahandusministeerium

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Uudised

Tööriistad