Vormi- ja tööohutusriietusega seotud kulutuste maksustamine

Vormi- ja tööohutusriietusega seotud kulutuste mak
Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat Verner Silm

Järjest rohkem näeb tööandja töötajatele sise-eeskirjades ette, et ettevõtte mainekujunduse ja ühtsuse loomise puhul on vajalik vormiriietus või kindel riietus, mida töötaja on kohustatud tööajal kandma.

Kas sellisel juhul on tööandjal õigus soetada töötajale vormiriietus või kindel riietus ettevõtluse eesmärgil ja mitte maksta erisoodustust nimetatud kulult?

Kaitsevahendid ja tööohutus
Töölepingu seaduse § 28 lõike 2 punktist 6 järgi on tööandjal kohustus tagada töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavad töötingimused, mille tõttu ka peab tööandja tagama vastava riietuse. Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 lõike 1 punkti 11 kohaselt on tööandaja kohustatud oma kulul andma töötajale isikukaitsevahendid, tööriietuse ning puhastus- ja pesemisvahendid, kui töö laad seda nõuab, ning korraldama töötajale isikukaitsevahendi kasutamise väljaõppe. Tööohutusriietuse puhul on tegemist tavapärase ettevõtte kuluga ja nimetatud olukorras ei peaks erisoodustust tasuma.

Ühelt poolt on tööandjal kohustus tagada töötajale tööohutusnõudeid täitva riietuse, aga seadusega ei sätestata otsesõnu, mida tuleks teha olukorras, kui töötajale ei ole ette nähtud vastavat riietust, kuid nähakse ette vormiriietus või kindel ettenähtud riietus.

Vormiriietus
Vormiriietuse all tuleb mõista riietust, mille tööandja on kõigile oma töötajatele soetanud ja millega käimine tööajal on kohustuslik kehtiva siseeeskirja järgi. Tegemist on ühesugusest riidest ja ühtse tegumoega riietusega, mida kannavad sama tegevusala töötajad. Lähtudes tulumaksuseaduse § 48 lõikest 4 peab erisoodustuse rakendamise korral saama isik kaupa või rahaliselt hinnatavat soodustust. Nimetatud olukorras ei ole töötaja seda saanud ja lähtudes sellest ei peaks ka tööandja erisoodustust kohaldama. Vormiriietuse parimaks näiteks on kindlasti pangalaekurid, kes kannavad alati ühesugusest riidest ja ühtse tegumoega riietust.

Vormiriietus võiks vastata järgmistele tingimustele, et vältida vaidlusi Maksu- ja Tolliametiga:
1) vormiriietuse kandmise kohustus on kehtiva tööandja sise-eeskirjaga kehtestatud;
2) vormiriietus on ühesugusest riidest ja ühtse tegumoega riietus;
3) vormiriietus on kohustuslik kõikidele samal tegevusalal töötavatele töötajatele.

Erisoodustus
Samas ei saa pidada vormiriietuse soetamiseks olukorda, kui tööandja annab vabad käed tööandja vahendite eest riietuse soetamiseks. Seda eriti olukorras, kui seda ei nõua seadus; seda ei kehtesta sise-eeskiri ja töötajatel puudub ühesugusest riidest ning ühtse tegumoega riietuse tellimise võimalus.

Kui tööandja näeb ette võimaluse äriühingu arvelt soetada endale riietus, mis ei ole:
a) tööriietus töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohaselt;
b) kindlaks määratud vormiriietus ühesugusest riidest ja ühtse tegumoega, siis sellisel juhul on tööandja kohustatud tasuma erisoodustust töötajale antud rahaliselt hinnatavalt soodustuselt. Proportsiooni määramist nimetatud juhul ei ole paika pandud ja seda peab iga tööandja ise arvestama, kui suures osas hindab ta riietuse kasutamist  ettevõtlusetarbeks ja kui suures osastöötajale antud hüvena.

Kokkuvõtteks
Tööandja on kohustatud tagama oma töötajatele kaitsevahendid ja tööohutusriietuse töölepingu seaduse ning töötervishoiu ja tööohutuse seaduse kohaselt. Samuti on tööandjal õigus kehtestada ühtne vormiriietus samal tegevusalal töötavatele töötajatele ja kõigile nõuetele vastates ei peaks sellele erisoodustust kohaldama.

Osale arutelus

  • Alice Salumets, Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat
    Verner Silm, Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad