Enamik töötajaid on kollektiivis märganud läbipõlemise tunnuseid

Henry Auväärt
CV Keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt

CV Keskus.ee korraldatud küsitlus läbipõlemise teemal näitas, et 80 protsenti peaaegu 2400 vastanuist on täheldanud endal, ülemustel või kolleegidel ületöötamise märke.

43 protsenti vastanutest märkis, et on ise üle töötanud, 30 protsenti on märganud kolleegide seas läbipõlemist ja seitse protsenti on täheldanud, et nende ülemus on läbipõlemise piiril. Kõigest viiendik küsitletuist tunnistas, et on suutnud vältida suuremat tööstressi.

Läbipõlemine saab alguse suurenenud töökoormusest
Arvestades kasvava tööjõupuudusega võib lähiaastatel tugevneda tööandjate surve lisatööle, kuna töökäte puudumisel tehakse ettevõtetes ümberkorraldusi. On väga tõenäoline, et need ümberkorraldused kasvatavad ka olemasolevate töötajate töökoormust.

Tööjõupuuduses on lihtne unustada, et töökoormuse tõstmine ei suurenda üks ühele tehtava töö väärtust. Ületöötamine ei ole lahendus tööjõukriisile, sest töötajate viljakus ei püsi päevast päeva rohkem töötades ühel tasemel, vaid hakkab tasapisi kahanema.

Töökoormuse kasvu kinnitas ka sügisel töövõtjate seas korraldatud tööajauuring, mis näitas, et iga teine Eesti töötaja teeb ületunde ja neist omakorda pooled ei saa ületundide eest lisatasu.

Ületunnitööle on kõige avatumad noored, alla 29-aastased töövõtjad, kellest 48,6% teeb ületunde, mis on mõnevõrra ka ootuspärane. Noored küsivad aga lisatöö eest väga julgelt ka lisatasu – tervelt 67,1% kuni 29-aastastest töötajatest väitsid, et nende tehtud ületunnid on tasustatud.

OECD (Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon) andmetel tegid eestlased 2015. aastal keskmiselt 1852 tundi tööd. Seda on paar protsenti vähem kui meie lõunanaabritel (Lätis – 1903, Leedus – 1860), kuid enam kui kakssada tundi rohkem kui põhjanaabritel (Soomes – 1646, Rootsis – 1612).

Mis sektorites on läbipõlemist enim märgata?
Enim on üle töötanud assisteerimis- (49,1%), infotehnoloogia- (47,6%), ehituse ja kinnisvara- (47,1%) ning tervishoiusektori töötajad (45,7%). Kõige stressivabam töökeskkond on küsitluse tulemusel finantssektori töötajatel – 26,1% vastajatest väitsid, et nende kollektiiv on suutnud suuremat stressi vältida.

Ülemuste seas on läbipõlemist märganud aga enim mehaanika- ja tehnika (21,1%) ning infotehnoloogia sektori (19%) töötajad.

Vanuserühmade kaupa oli stressitase ühtlaselt kõrge. Väikese erinevusega võime välja tuua nooremad kui 30-aastased, kus oli läbipõlemist mõne protsendi võrra vähem märgata.

Läheneva tööjõukriisi leevendamiseks peavad Eesti ettevõtted kasutama oma tähtsaimat vara – töötajat – võimalikult efektiivselt. Tehtava töö väärtust ei saa suurendada töötunde lisades ja töökoormust suurendades, vaid otsides lahendusi, mis kasvataks tootlikkust – olgu selleks siis tööaja ümberkorraldamine või töötingimuste muutmine. Võtmesõnaks on siinkohal tööandja võimekus lla paindlik ja mõistev – kui ettevõttes on loodud võimalus tööajal eraasjadega tegeleda, kuid juht kardab sellest tingituna igapäevaselt kontrolli kaotada, tõuseb mõlemal poolel stressitase.

Osale arutelus

  • Henry Auväärt, CV Keskuse Baltikumi kommunikatsioonijuht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad