Valveaeg – aeg iseendale või tööandjale?

Alice Salumets
Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Alice Salumets

Mitte iga tööandja ja töötaja ei puutu oma tavapärases tegevuses kokku valveajaga. Samas esineb valdkondi, kus valveaeg on ajalooliselt olnud töökorralduse igapäevane osa, näiteks meditsiin, päästetööd ja lennundus.

Valveaeg on aktuaalne ka infotehnoloogia valdkonnas – eriti nende töötajate puhul, kes peavad tagama riist- ja tarkvara ööpäevaringse toimimise. Töölepingu seaduse kohaselt on valveaeg aeg, mil töötaja ei pea täitma tööülesandeid, kuid on kohustatud olema tööandjale kättesaadav tööülesannete täitmiseks väljaspool töötaja tööaega. Valveaega on võimalik rakendada töötaja ja tööandja kokkuleppel.

Valveajal peab töötaja olema igal hetkel valmis asuma täitma tööülesandeid, mis omakorda võib seada piiranguid töötaja tegevusele. Kindlasti peab töötaja arvestama sellega, et valveajal peab ta viibima asukohas, kust tal on võimalik mõistliku aja jooksul asuda tööülesandeid täitma. Samuti peab töötaja jälgima, et ta valveajal ei tarbiks alkoholi.

Valveaja tasu
Töölepingu seaduse kohaselt peab tööandja valveaja eest tasuma töötajale tasu, mis ei või olla väiksem kui 1/10 kokkulepitud töötasust. Näiteks kui töötaja tunnitasu on 20 eurot, peab tööandja maksma valveaja eest kaks eurot. Tegemist on minimaalse tasumääraga, kuid kokkuleppel võib valveaja eest maksta ka kõrgemat tasu.

Valveaeg ei kuulu töö- ega puhkeaja hulka. Juhul kui töötaja asub valveajal täitma tööülesandeid, loetakse tööülesannete täitmise aeg juba tööajaks. Tööaja eest tuleb töötajale maksta töötasu ja mitte valveaja tasu.

Näiteks töötajale on ette nähtud valveaeg kella 17–20. Tööandja kutsub töötaja valveajal tööle ning töötaja jõuab töökohale kell 18 ja täidab oma tööülesandeid kuni kella 20-ni.
Töötajale makstakse järgmiselt:
• kella 17–18 valveaja tasu (mitte vähem kui 1/10 kokkulepitud töötasust);
• kella 18–20 töötasu.

Tööandja peab valveaja rakendamisel tagama töötajale nõutava igapäevase ja iganädalase puhkeaja. Igapäevane puhkeaeg on vaba aeg tööpäeva lõpust järgmise tööpäeva alguseni. Töötajale peab olema tagatud iga 24-tunnise ajavahemiku jooksul vähemalt 11 tundi järjestikku puhkeaega. Iga seitsmepäevase ajavahemiku jooksul tuleb töötajale tagada 48 tundi järjestikust puhkeaega (iganädalane puhkeaeg). Tegemist on üldise reegliga, eriseadused võivad näha ette erinevaid reegleid: näiteks meretöö seadus näeb ette, et kui laevapere liige on valveajal töötanud, võimaldab kapten laevapere liikmele lisapuhkeaega valveajal kulunud ajaga võrdses ulatuses.

Vastus pealkirjas toodud küsimusele on – valveaeg ei ole töötaja aeg, vaid aeg tööandjale.

Osale arutelus

  • Alice Salumets, Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad