Vabad töökohad ja palgad Balti riikides ning Põhjamaades

Taavi Alas
RP kaasautor Taavi Alas

Eesti finantssektori keskmine palk suurenes teises kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga rohkem kui saja euro võrra ning ka tööpakkumiste ja vabade töökohtade arv on aastaga suurenenud.

Eesti, Läti ja Põhjamaade finantssektori tööturul toimuva kohta võib öelda, et tööotsijatele on tänavu avanenud rohkem võimalusi leida tööd ja saada ka suuremat palka. Statistikaameti II kvartali statistikast selgus, et Eesti ettevõtetes, asutustes ja organisatsioonides oli suve esimesel poolel ligi 9500 vaba ametikohta. Viimati ületas vabade ametikohtade arv 9000 piiri 2008. aastal. Vabade ametikohtade arv suurenes eelmise kvartaliga võrreldes 15 protsenti ja 2015. aasta II kvartaliga võrreldes 13 protsenti.

Vakantsid ja palgad finantsalal ning kindlustuses Eurostati tabelis vabadest töökohtadest finantssektoris on näha, et kõige rohkem on vakantse Suurbritannias, Hollandis, Leedus, Slovakkias ja Iirimaal  ning kõige vähem Hispaanias ja Portugalis, kus on aastaid olnud töökohtade nappus ja üsna kõrge töötuse tase (vt. tabel 1).

Eurostati tabelis on näha, et peaaegu kõigis loetelus olevates riikides on aastaga vabade töökohtade määr kasvanud, mis peaks tööotsijatele olema meelepärane teave.

Eraldi tabelites on toodud Eesti, Läti, Soome ja Norra üldine vakantsete töökohtade arv ning neile võrdluseks ka finantssektor, riigihaldus ja haridusvaldkond (vt. tabelid 2–5).

Nendest tabelitest on näha, et Eestis ja eriti Lätis kasvas eelmisel aastal vakantsete kohtade arv võrreldes 2014. aastaga. Norras, kuhu ilmselt paljud tööle lähevad, vabade töökohtade arv seevastu aastaga vähenes. Soomes see arv kasvas, aga riigi suurust arvestades on see võrreldes Eesti ja Lätiga üsna väike kasv.

Finantssektori palgad Eestis, Lätis ja Leedus jäävad küll Soome ja Norra omadele alla, aga on oma riikides üsna suured (vt. tabelid 6, 7).

Nagu Eestis nii on ka Lätis ja Leedus finantstöötajate palgad peaaegu kaks korda suuremad riigi keskmisest ja enamikust teiste valdkondade keskmistest palkadest.

Eestis on meeste-naiste palkade vahe üks Euroopa suurimaid, aga finantsvaldkonnas on see keskmisest palju väiksem.

Uusimas statistikas on parim meeste-naiste palkade võrdlus finantssektoris Norras, kus naiste palgad on kõigis töötajate rühmades (finantssektori juhid, spetsialistid ja abipersonal) küll meeste omast väiksemad, aga madalama taseme töötajate rühmas on naiste palk väiksem kõigest 6 protsenti. Suurem vahe on tippjuhtide puhul: mehed teenivad Norras märkimisväärselt (ligikaudu viiendiku) rohkem kui naised, kes töötavad sama sektori juhtivatel kohtadel.

Osale arutelus

  • Taavi Alas, RP kaasautor

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad