Asendamine puhkuste ajal

Anne Nurmi
Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat Anne Nurmi

Parim aeg puhkamiseks on kindlasti suvi, mistõttu just siis tuleb arvestada tavapärasest väiksema arvu töötajatega. Seepärast on õige aeg vaadata üle asendusgraafi ku ja asendustasuga seotu.

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) kohaselt kohustub tööandja andma töötajale puhkust ja maksma puhkusetasu. Töötajal on õigus põhipuhkusele igal aastal vähemalt 28 tööpäeva TLSi § 55 lõike 1 kohaselt. Töötaja ja tööandja võivad kokku leppida, et töötaja põhipuhkus on pikem kui 28 tööpäeva. Põhipuhkuse aja määrab tööandja, arvestades töötajate soove, mis on mõistlikult ühitatavad ettevõtte huvidega. Puhkuste ajakava on õigus muuta ainult tööandja ja töötaja kokkuleppel.

Töötajal on õigus saada TLS-i § 29 lõikes 8 sätestatud korras arvatud puhkusetasu ehk vabariigi valitsuse määruse alusel arvutatud keskmist töötasu. Kui töötajale maksti keskmise töötasu arvutamise vajaduse tekke kuule eelnenud kuue kalendrikuu eest ainult muutumatu suurusega töötasu, siis puhkusetasu maksmiseks keskmist töötasu ei arvutata ja töötajale makstakse muutumatu suurusega töötasu.Ehk põhipuhkuse andmine ja puhku setasu maksmine on seaduse ja määruse alusel reguleeritud ning siinkohal kaheti mõistetavusi ei ole. Sama ei saa öelda asendusgraafiku ja asendustasude maksmise kohta – kui töötaja läheb puhkusele, siis eelduse kohaselt peab keegi tema töö üle võtma.

Lisanduvad töökohustused

Puhkuste ajal asendajate leidmine ja asendusgraafiku koostamine on tööandja probleem. Tööandja eesmärk on puhkuste ajal võimalikult väikeste lisakuludega läbi saada. Üks võimalus on palgata puhkuste ajal asendustöötajaid, kuid see eeldab lisakulude tegemist nii töötasudes kui ka väljaõppes. Seega langeb enamasti lisanduv töökoormus teiste töötajate kanda. Lisanduva töökoormusega kaasnevad ka lisatööülesanded, mis aga tähendab, et kui täpselt samal ametipositsioonil samades ülesannetes isikut ei ole võtta, tuleb ajutiselt lisada töötajale tööülesandeid. Tööülesanded peavad sisalduma töölepingus vastavalt TLS-i § 5 lg 1 p-le 3. TLS-i § 12 kohaselt saab tööandja ainult kokkuleppel töötajaga töölepingut muuta (seega muuta tööülesannete kirjeldust). Lisanduvad tööülesanded peab kokku leppima kindlasti kirjalikult, sest nendega kaasneb vastutus ja seega samuti võimalik töötaja vastutus tööandja ees.

Töötajal on õigus saada kokkuleppe alusel asendamise eest tasu, lisanduvate töökohustuste või pikenenud tööaja tõttu. Kui ettevõttes töötavad samal ametipositsioonil ja samade ülesannetega isikud, siis lisanduva töökoormuse puhul tuleb arvesse võtta ületunnitöö. Tööandja ja töötaja võivad kokku leppida, et töötaja kohustub tegema tööd üle kokkulepitud tööaja (ületunnitöö). Summeeritud tööaja arvestuse korral on ületunnitöö kokkulepitud tööaega ületav töö arvestusperioodi lõpul. Tööandja hüvitab ületunnitöö vaba ajaga ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses, kui ei ole kokku lepitud ületunnitöö hüvitamist rahas. Ainult kokkuleppe korral on töötajal õigus saada hüvitist ületunnitöö eest rahas. Ületunnitöö hüvitamisel rahas maksab tööandja töötajale 1,5-kordset töötasu.

Keerulisem on olukord siis, kui töötajale lisanduvad kokkuleppe alusel tööülesanded, mille puhul on vastutus suurem ja tegevus intensiivsem, lisaks võimalikule ületunnitöö tekkimisele. Sellest tulenevalt peab olema ka töötasu erinev. Vältimaks tulevikus vaidluste tekkimist töötasu suuruse üle on soovituslik ajutine töötasu suuruse muudatus viia sisse töölepingusse. Märkida tuleb ajavahemik, kehtivus, ülesanded ja töötasu suurus.

Enne suvepuhkusi tuleb asendusgraafiku täitmisel pöörata rohkem tähelepanu töölepingu seaduse sätetele, eriti ületunnitöö, täiendavate tööülesannete ja töötaja vastutuse osas.

Osale arutelus

  • Anne Nurmi, Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat
    Verner Silm, Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad