Kodus töötamisega kaasnevad varjatud ohud

Elin Uusväli
LEADELL Pilv Advokaadibüroo vandeadvokaat Elin Uusväli

Koos ühiskonnas toimuvate muutuste ja infotehnoloogiliste lahenduste arenguga muutuvad ka traditsioonilised töösuhted, sh töötaja nõudmised tööandjale. Üha rohkem töötajaid eelistab töökoha valikul ennekõike paindlikkust ja võimalust vajaduse korral tööd kodus teha.

Nutiseadmete arengut arvestades ei ole kontoris töötamine enam hädavajalik. Kuigi kodus töötamine võib olla ahvatlev, ei tasu jätta tähelepanuta erinevaid maksuriske, mis kaasnevad kodus töötamisega.

Alles 26. oktoobril 2016 analüüsis riigikohus kodukontoriga seotud maksuaspekte ja seda pigem tööandja perspektiivist kui töötaja omast. Siiski näitab eelnev, et kodus töötamine on muutumas üha rohkem aktuaalseks ja et sellega seotud maksuriskidest peab olema teadlik.

Mis on kaugtöö ja kuidas selles kokku leppida?
Töölepingu seaduse § 6 lg 4 järgi võivad tööandja ja töötaja leppida kokku kaugtöö tegemises, st töötaja täidab töökohustusi väljaspool tööandja ettevõtet, näiteks töötaja elukohas. Seadusandja on niisiis selgitanud, et kaugtöö tegemine eeldab kirjalikku kokkulepet. Samas kokkuleppe tingimuste ja selle üldsisu kohta töölepingu seadus täiendavaid juhiseid ei anna.

Kõigepealt tuleks kokkuleppes reguleerida, kas tööandja hüvitab kodukontoriga seotud kulud. Näiteks kui töötaja kasutab ühte konkreetset tuba kodukontorina, saaks kokkuleppes sätestada toa rendi suuruse, mille tööandja hüvitab. Samuti tuleks kokkuleppes reguleerida, kes tasub toa kasutamisega seotud korrapärased kulud ja millises ulatuses tasub tööandja töötaja sideteenuse kulud (telefon, internet vms).

Ära ei saa ka unustada, et tööandjal lasub kohustus tagada töötaja ohutus töö tegemise ajal, mis hõlmab ka kohustust tagada kodukontoris töötamise ajal töötaja töötervishoid ja -ohutus. See võib omakorda tingida vajaduse, et kaugtöö tegemise kokkuleppes tuleb sätestada täiendavalt tööandja õigus siseneda töö tegemise kohta.

Millised maksuriskid kaasnevad töötajale?
Esimene töötajale kaasnev maksurisk on seotud tööpinnana kasutusse antud toa kasutamisest saadud tuluga. Kui töötaja ja tööandja lepivad kokku, et tööandja tasub töötajale renti toa kodukontorina kasutamise eest, peab tööandja rendisummast kinni pidama tulumaksu. Seega peab töötaja arvestama, et kokkuleppe alusel lõpuks ülekantud summa on tegelikult tulumaksumäära võrra väiksem.

Teiseks tuleb arvestada, et juhul kui tööandja kasutab osaliselt töötaja eluruumi ka kaugtöö tegemise kohana, siis võib töötaja kaotada õiguse küsida tagasi eluaseme intresse. Tulumaksuseaduse § 25 järgi on füüsilisel isikul õigus oma tulust maha arvata endale eluasemeks elamu või korteri soetamiseks võetud laenu või liisingu intress. Kui aga elamut või korterit kasutatakse ka ettevõtluse eesmärgil (st töökohana) võib tekkida küsimus, kas laenuintresse saab ikka täies ulatuses maha arvata.

Kolmandaks tuleb tähelepanu juhtida, et kui töötaja asub eluaset võõrandama ja seda on kasutatud osaliselt ka kodukontorina, ei pruugi kogu eluaseme võõrandamine olla maksuvaba. Tulumaksuseaduse § 15 lg 5 p 1 järgi ei maksustata tulumaksuga kinnisasja võõrandamisest saadud kasu, kui füüsiline isik kasutas eluruumi kuni võõrandamiseni oma elukohana. Kui eluruumi aga kasutati ka ettevõtluse otstarbel, sh kodukontori pidamiseks, võib elukoha võõrandamisest saadud tulu osutuda vähemalt osaliselt tulumaksuga maksustatavaks.

Töötajal tasub hoolega kaaluda kodukontoris töötamisega kaasnevaid plusse ja miinuseid
Kokkuvõtteks vajab rõhutamist, et enne kaugtöö tegemise kokkuleppe sõlmimist tasuks töötajal hoolega kaaluda kodukontoris töötamisega kaasnevaid riske ja veenduda, et kodust töötamise mugavused kaaluvad üles sellega seotud võimalikud maksuriskid. Kui tööandja ja töötaja on aga juba kaugtöös kokku leppinud, tuleb arvestada, et selline töösuhe on suuremas osas seadusandluses reguleerimata ning jäetud valdavalt tööandja ja töötaja omavahelise kokkuleppe küsimuseks. Seetõttu tuleks võimalike vaidluste ja ebameeldivuste vältimiseks reguleerida täpselt kodukontoris töötamisega seotud tingimused (sh kodukontoris töötamisega kaasnevate kulude jaotumine ja kas tööandja hüvitab need).

Osale arutelus

  • Elin Uusväli, LEADELL Pilv Advokaadibüroo vandeadvokaat
    Epp Lumiste, LEADELL Pilv Advokaadibüroo vandeadvokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad