Olla või mitte olla ehk kas esitada avaldus?

Verner Silm
Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat Verner Silm

Eelmise aasta kindlasti suurim uudis tulumaksu teemal oli, et aastast 2018 arvatakse maksumaksja ühekordse kirjaliku avalduse alusel enne kinnipeetava
tulumaksu arvutamist maha igas kalendrikuus maksuvaba tulu 500 eurot.

Tegemist ei ole kauges tulevikus kehtima hakkava maksumuudatusega, vaid juba järgmise aasta algusest kõikide palga-ja muu tulu saajate reaalsusega.Eelduse kohaselt ei pääse ka maksu-ja tolliamet sel teemal küsimustele vastamisest.

Tulumaksu kinnipidamine

Seaduse sõnastus võib veel muutuda enne selle kehtima hakkamist 1.jaanuaril 2018, kuid on kindel, et tulumaksuvaba miinimumi suurus ja arvestamise meetodid muutuvad. Seega võib tekkida uue tulumaksusüsteemi kehtestamisel väljamakse saajatel ja maksjatel küsimusi, kui suures ulatuses tuleks kasutada igakuist maksuvaba tulu 500 eurot või jätta maksuvaba tulu arvestamine igas kalendrikuus ära.

Vana süsteem

Praegu kehtiva süsteemi suurim võlu seisneb selle lihtsuses. Residendist füüsilisele isikule tehtud väljamaksetest (TuMS § 41) arvatakse maksumaksja ühekordse kirjaliku avalduse alusel enne kinnipeetava tulumaksu arvutamist maha igas kalendrikuus 1/12 maksuvaba tulu (aastal 2017 on see 2160 eurot aastas). Töötaja esitas oma tööandjale ühekordse avalduse ja ei pidanud rohkem mõtlema tulumaksuvaba miinimumi peale. Kõik tasu saajad olid seaduse ees võrdsed, olenemata nende sissetuleku suurusest.

Uus süsteem 

2018. aasta jaanuar on kindlasti põnev aeg, kui tasu saajad hakkavad võrdlema oma sissetuleku muutust. Osa inimeste kättesaadav tulu suureneb ja teistel väheneb. Mis tegelikult muutub? Uue redaktsiooni kohaselt residendist füüsilisele isikule tehtud väljamaksetest arvatakse maksumaksja ühekordse kirjaliku avalduse alusel enne kinnipeetava tulumaksu arvutamist maha igas kalendrikuus maksuvaba tulu 500 eurot, mida vähendatakse ühe euro võrra (kuid mitte enam kui nullini) 1200 eurot ületava väljamakse iga lisanduva 1,80 euro kohta. Artikli autor tuletab meelde, et nimetatud sõnastust võidakse muuta enne selle kehtima hakkamist astmeliselt lineaarseks, nagu uus eelnõu seda nimetab. Samas võib kindel olla, et muudatus tuleb ja ka vastavates summades, olenemata selle sõnastuse või raamatupidamisliku tähenduse muutumisest (süsteemid ja palgaarvestuse programmid).

Seega saab igaüks lihtsa matemaatilise arvutuse alusel selgeks teha, kui palju tema tulu suureneb või väheneb (kas tänase meetodi või eelnõu alusel). Kehtima jääb siiski avalduse esitamise võimalus ainult ühele kinnipidajale – kui väljamakse saaja saab maksustatavat tulu mitmelt tulumaksu kinnipidajalt, võib lubatud mahaarvamise teha ainult üks, maksumaksja valitud tulumaksu kinnipidaja.

Maksumaksja võib oma avalduses ette näha väiksema summa mahaarvamise. Nii eelnõu kui ka praegu seaduses kirjas (01.01.2018) oleva sõnastuse kohaselt ei ole võimalik eelmise kuu kasutamata osa kasutada järgmises kuus, vaid seda tuleb teha tuludeklaratsiooni esitades. Siinkohal tekibki eelduse kohaselt uue süsteemi kõige suurem probleem. Mis juhtub väljamakse saajaga, kes saab tulemustasu või kelle sissetulek kasvab aasta jooksul hüppeliselt?

Selleks, et vältida aastal 2018 tuludeklaratsioonil võlasumma esinemist, tuleks tõsiselt kaaluda, kas tulumaksuvaba miinimumi arvestamisel on väljamakse saaja jaoks tõsine väärtus või on selle summa tagasiküsimine järgmisel aastal väljamakse saajale valutum. Ühe võimalusena näeb töö autor ette kindlasti uue avalduse esitamist väljamakse tegijale – mitte enam siis tulumaksuvaba miinimumi arvestamiseks, vaid mittearvestamiseks. Sel juhul peab tööandja kinni kogu väljamakselt tulumaksu ja keegi ei pea kaks korda mõtlema, kas raamatupidamissüsteemis tuleb muudatusi teha või kas järgmisel aastal tuludeklaratsiooni lugedes tuleb valmistuda halvaks üllatuseks, kuna peab maksukohustust täitma.

Osale arutelus

  • Verner Silm, Rödl & Partner Advokaadibüroo advokaat

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad