Noorte palgaootused ja hinnangud majanduslikule toimetulekule?

Noorte palgaootused ja hinnangud majanduslikule to
Palgainfo Agentuuri juht ja analüütik Kadri Seeder

Töötajate palgasoovi kujundab ühelt poolt vajadus saada oma töötasuga majanduslikult hakkama ehk katta esmatasandi vajadused nagu eluase, toit, riided, transport jne, et üldse tööl käia.

Olenevalt elukorraldusest on inimeste vajadused ja ootused elukvaliteedile erinevad. Teisalt on palk ka  tunnustus ja sellest saadav tarbimisväärtus kujundab inimese staatust ühiskonnas – kas on võimalik
igal aastal perega reisile minna, uut maja soetada või auto välja vahetada.

Palju on räägitud noorte ebareaalsetest palgaootustest. Palgainfo Agentuuri uuringute tulemused näitavad, et juba mingit kogemust tööturul omavate noorte palgaootus jääb alla järgmiste vanusegruppide – 25–44-aastaste töötajate – palgaootusele ja seda kõigis ametirühmades. Palgasurve indeks, mida iseloomustab saadava palga
ja unistuste palga vahe, on noorte puhul mõnevõrra kõrgem, mis tuleb sellest, et praegune palk on teiste
vanuserühmadega võrreldes sageli pisut madalam.

Uutel tööturule tulijatel on ilma kogemuseta keeruline oma palgaootust kujundada, sest infot väga palju ei leia. Ühelt poolt surub palgaootust üles vajadus majanduslikult toime tulla, teisalt on orientiiriks statistikaameti  avaldatav keskmine brutokuupalk, mille tõlgendamisel unustatakse teinekord ära, et tegemist ei ole põhipalga ega kättesaadava summaga.

Noorte hinnanguid oma toimetulekule teiste vanuserühmadega võrreldes on näha, et noored hindavad oma toimetulekut üsna sarnaselt, kuigi palgatase on pisut madalam. Kui teised vanuserühmad (25–64), kes hindasid oma toimetulekut keskmiselt, teenisid 882 eurot kätte (mediaan), siis oma toimetulekule sama  hinnangu andnud noored teenisid 680 eurot kätte (mediaan). Noored, kes hindasid oma toimetulekut heaks, teenisid 847 eurot kätte, teised hästi toimetulevad vanuserühmad 1268 eurot kätte. Sellised tulemused näitavad erinevusi ootustes elukvaliteedile ja tarbimisele, mis noorte puhul ei ole veel nii kõrged (joonis 1).

Joonis 1. Töötasuga toimetulek ja keskmine netotöötasu vanuserühmade lõikes
Joonis 1. Töötasuga toimetulek ja keskmine netotöötasu vanuserühmade lõikes

Milliseid töövorme ja organisatsioone noored eelistavad?

Töötajate uuringus osalejatelt küsiti, millises vormis nad sooviksid töötada, kui neil oleks võimalik valida. Noorte ehk 16–24-aastaste seas on märksa rohkem neid, kes sooviksid olla ettevõtjad, võrreldes teiste  vanuserühmadega (joonis 2).

Joonis 2. Eelistatud töövorm vanuserühmade lõikes
Joonis 2. Eelistatud töövorm vanuserühmade lõikes

Organisatsiooni tüübi osas eelistas enamik uuringus osalenud noori töötada eraomanduses olevas äriühingus, vähem oli neid, kes eelistaksid töötada riigi või kohaliku omavalitsuse üksuses. Võrreldes teiste  vanuserühmadega oli noorte seas pisut rohkem mittetulundusühinguid või sihtasutusi töökohana eelistavaid vastajaid. Rohkem noori eelistas ka väiksema töötajate arvuga – alla 50 töötajaga – organisatsioone.

Nooremate vastajate seas on rohkem neid, kellele on oluline, et enamik meeskonnakaaslasi oleks nendega üheealised. Tõenäoliselt on töökoht noortele ka oluline suhtlemispaik ja uute tuttavate-sõprade leidmise koht, mistõttu eelistatakse omaealisi (joonis 3).

Joonis 3. Enamik meeskonnakaaslastest on minuga üheealised – olulisus
Joonis 3. Enamik meeskonnakaaslastest on minuga üheealised – olulisus

Suur osa noori on valmis välismaal töötama

Töötajate uuringus osalejatel paluti märkida, millistes riikides nad sooviksid töötada, kui neil oleks võimalik valida. Märkida sai mitu riiki. Kõigis vanuserühmades on kasvanud nende vastajate osatähtsus, kes eelistaksid töötada eelkõige välisriikides (joonis 4).

Joonis 4. Soovitud töö asukoht sügis 2016 vanuserühmade lõikes
Joonis 4. Soovitud töö asukoht sügis 2016 vanuserühmade lõikes

Üle 35-aastaste hulgas oli kolm aastat tagasi tehtud uuringuga võrreldes pisut rohkem neid, kes soovisid ainult
Eestis töötada. Alla 35-aastaste seas oli veidi vähem neid, kes soovisid ainult Eestis töötada.

Osale arutelus

  • Kadri Seeder, Palgainfo Agentuuri juht ja analüütik

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad