Puhkuste ootamatu tagajärg – töösuhte lõpetamine

Puhkuste ootamatu tagajärg – töösuhte lõpetamine
LEADELL Pilv Advokaadibüroo vandeadvokaat Epp Lumiste

Puhkuse kasutamisega võib kaasneda ootamatuid tagajärgi nii tööandjale kui ka töötajale. Kas ja millist osa mängib töötaja puhkusel viibimine töösuhte lõpetamisel?

Töösuhete üldreegli järgi tuleb töötajale võimaldada puhkust, mistõttu lepivad pooled töölepingut sõlmides kokku ka töötaja põhipuhkuse kestuse. Peale põhipuhkuse on töötajal seaduse kohaselt õigus kasutada ka n-ö palgata puhkust ja õppepuhkust.

Alustame õppepuhkusest, mille kasutamine võttis ühe töötaja jaoks ootamatu pöörde katseaja mitteläbimise pärast. Ajakirjanduses kajastatud andmete põhjal lõpetas tööandja töötajaga töösuhte, sest töötaja viibis õppepuhkusel. Õppepuhkuse kasutamine on aga töötajale seadusega tagatud õigus, mille täpsema regulatsiooni näeb ette täiskasvanute koolituse seadus.

Puhkuste ajakava koostamine

Kõik töötajad ja tööandjad on teadlikud, et tööandjal on kohustus koostada iga kalendriaasta kohta puhkuste ajakava, kuhu märgitakse töötajate puhkuste (sh õppepuhkuste) aeg. Ajakava koostamine võimaldab tööandjal tööd paremini planeerida ning selgitada välja töötajate asendamise vajadus. Seega on tööandjal mõistlik koostada töötajate puhkuste ajagraafik esimesel võimalusel, et tagada tõrgeteta toimiv töökorraldus.

Kui mõnda puhkust (sh õppepuhkust) ei ole puhkuste ajakavasse märgitud, on töötajal õigus graafikuvälisele puhkusele, teatades sellest tööandjale 14 kalendripäeva ette. Kui töötaja on tööandjat puhkusele jäämisest nõuetekohaselt teavitanud, ei saa tööandja puhkuse kasutamiseks takistusi teha. Töötaja puhkusel viibimine ei saa olla aluseks ka töölepingu erakorralisele ülesütlemisele, isegi kui puhkust kasutatakse tööandjale kõige kiiremal ja majanduslikult kasumlikumal ajal.

Kui töötaja kasutab talle seadusega tagatud õigust viibida õppepuhkusel, siis on äärmiselt küsitav töösuhte lõpetamine katseaja eesmärkide mittetäitmise ettekäändel. Katseaja eesmärk on hinnata, kas töötaja tervis, teadmised, oskused, võimed ja isikuomadused vastavad tasemele, mida nõutakse töö tegemisel. Seega ei saa õppepuhkuse kasutamine olla õiguspäraseks katseajal töölepingu ülesütlemise aluseks. Kui töötajal tekib kahtlus, et tööandja on töösuhte öelnud üles vääral alusel, siis on töötajal õigus pöörduda oma õiguste kaitseks töövaidluskomisjoni, millega võib kaasneda ajamahukas vaidlus.

Töösuhte lõpetamisel on tähtis puhkuste vormistamine

Töösuhte lõpetamisel on oluline roll ka korrektselt vormistatud puhkuse katkestamisel. Üldlevinud on arusaam, et haiguslehel viibimine lükkab puhkuse edasi. Puhkuse ajal haiguslehel viibimine ja puhkuse õige vormistamine mõjutab oluliselt töösuhte õiguspärast lõpetamist.

Töölepingu seaduse kohaselt on töötajal puhkuse ajal haigestumise korral õigus puhkus katkestada, edasi lükata või enneaegselt lõpetada. Kuid mis saab siis, kui töötaja ei katkesta haiguslehe kestuseks puhkust? Seadusandja selgituste kohaselt ei teki sel juhul töötajal õigust töövõimetushüvitisele (nn haigusrahale). Ometi erinevad siinkohal töövaidluskomisjoni seisukohad seadusandja juhistest.

Nimelt tuvastas töövaidluskomisjon 2016. aasta lõpus, et tööandjal puudus õigus lõpetada töösuhe töötaja haiguslehel viibimise tõttu, sest töötaja viibis samal ajal ka korralisel puhkusel. Otsuse teeb vastuoluliseks asjaolu, et töötaja esitas tööandjale haiguslehe ning talle maksti ajutist töövõimetushüvitist.

Viidatud otsuses omistas töövaidluskomisjon määrava tähtsuse just tõsiasjale, et töötaja ei teavitanud tööandjat puhkuse katkestamisest. Kuigi töövaidluskomisjoni otsus võib olla õiguslikult vaieldav, kutsub see nii tööandjaid kui ka töötajaid üles täiendavale tähelepanelikkusele puhkuste korrektsel vormistamisel. 

Osale arutelus

  • Epp Lumiste, vandeadvokaat, LEADELL Pilv Advokaadibüroo
    Elin Uusväli, advokaat, LEADELL Pilv Advokaadibüroo

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad