Küsimused ja vastused

Küsimused ja vastused
Rohtla Law Office tööõiguse jurist Thea Rohtla

Lugejate küsimustele vastab Rohtla Law Office tööõiguse jurist Thea Rohtla.

Kui töötaja töötasu on lepingu järgi näiteks 500 eurot ja ta töötab peale selle ka tükitöötasu alusel – mis tähendab, et summa muutub iga päev –, siis milline on tema riigipühade tasu arvestamise baasalus?

Töölepingu seaduse (TLS) § 45 lg 2 kohaselt maksab tööandja riigipühadele langeva tööaja eest kahekordset töötasu. Töötasu on aga TLS-i § 5 lg 1 p 5 kohaselt töö eest makstav tasu, milles pooled on kokku leppinud – see hõlmab kogu raha, mille töötaja on välja teeninud, sh ka tükitöö alusel arvestatud tasu (eeldan, et tükitöötasu saamise aluseks pole mingi muu leping, vaid tema töötasu arvutataksegi kombineeritult ajatöötasu + tükitasu). Seega ei ole alust lähtuda ainult töölepingus sätestatud põhipalgast, vaid aluseks on kogu selle kuu eest töötajale arvestatud töötasu, millest leiate konkreetse kuu tunnitasu.

Soovime töötajale peale põhipalga tasuda ka boonust. Boonuse tahame arvestada viimase kuue kuu müügitulemuse põhjal selliselt, et kuue kuu pärast vaatame numbrid üle ja määrame järgmiseks kuueks kuuks uue fikseeritud boonuse jne. Küsimus on selles, et soovime boonuse määrata juhatuse otsusega, mitte töölepingu lisana ? kas see on juriidiliselt korrektne?

TLS-i § 5 kohaselt tuleb töötajat lepingu sõlmimisel teavitada muu hulgas töö eest makstavast tasust, sh majandustulemustelt ja tehingutelt makstavast tasust. Seega peaks tavaliselt ka boonuse maksmise tingimused olema töölepingus sätestatud. Samas ei ole keelatud töölepingusse panna viidet selle kohta, et boonuseid makstakse juhatuse otsuse kohaselt. Siis saate näiteks esmases juhatuse otsuses selgitada, kuidas boonuseid arvestatakse ja millise aja kohta kord kehtib. Seda otsust tuleb seejärel töötajatele tutvustada, et nad oleksid teadlikud, et kuue kuu möödudes vaadatakse numbrid üle ja boonuse suurust võidakse muuta.

Tööandjal on selline lisatasu maksmise kord, mille alusel makstakse töötajatele tasu nende tehtud müügitehingute pealt (TLS-i § 31). Seejuures on pooled töölepingus kokku leppinud, et tööandja võib tulemusliku töö eest maksta tulemustasu, aga tulemustasu arvestamise kord ei ole kokku lepitud töölepingus, vaid selle on kehtestanud tööandja vastava tulemustasu arvestamise korras.
Kas ja missugusel tingimusel on tööandjal õigus määrata, et töötaja lahkumise korral enne arvestuskuu kuutulemuste selgumist (arvestuskuule järgneva kuu 10. kuupäev) ei arvestata ega maksta lahkunud töötajale tehingutelt makstavat tasu (TLS-i § 31)?

Töötasustamise, nagu ka kõikide muude tingimuste puhul, peavad pooled järgima eelkõige töölepingus kokkulepitut. Samas ei saa töösuhtes mööda ka võlaõigusseaduse §-st 25, millega on ette nähtud tava ja praktika kohaldamise kohustuslikkus. Ehk kuigi teie töölepingus puudub tulemustasu arvutamise korra kirjeldus, on see olemas eraldi dokumendina. Kohtupraktikas käsitletakse sellist olukorda aga kui töötajaga kokku lepitud palgatingimuste osa. Kui teie töölepingus ei olnud selle sõlmimise ajal kirjas klauslit, mis lubanuks teatud tingimuste esinemisel (töösuhte lõpp) tasu müügitehingute pealt tasu, saab tööandja tavaliselt korda muuta samamoodi nagu iga muudki töölepingu kokkulepet: poolte kokkuleppel. Erand võib olla siis, kui vastav kord on kehtestatud teatud perioodiks ja uue perioodi alates ongi ette nähtud võimalus korra muutmiseks.

Mis puutub soovitud tingimusse, siis minu arvates peab töötaja saama tulemustasu, mille ta oli oma tööga välja teeninud. Näiteks kui tulemustasu makstakse septembri näitajate eest, siis juhul, kui töötaja lahkub töölt 5. oktoobril, on tal igal juhul õigus tulemustasule. Kuivõrd sellisel viisil arvutatava töötasu korral kohalduvad ka VÕS-is agendilepingu kohta käivad sätted (§ 679-682), siis on võimalik kokku leppida sellise tasu väljamaksmise aja osas teisiti kui tavaline töölepingus sätestatud töötasu maksmise aeg.

Vaata ka Tallinna Ringkonnakohtu kohtulahendit 2-10-22812, eriti punkti 12 SIIT.

Osale arutelus

  • Thea Rohtla, Rohtla Law Office tööõiguse jurist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad