Muudatused erisoodustustes

Tõnis Elling
Töötaja majutuskulud ja transport töö- kodu- töö ei lole varsti erisoodustus

Töötajate majutuskulude katmine pole enam teatud tingimustel erisoodustus. Millised need tingimused on, selgitab Leinoneni nõustamisüksuse juht Tõnis Elling.

Riigikogus on esimese lugemise läbinud tulumaksuseaduse, käibemaksuseaduse ja liiklusseaduse muutmise seaduse eelnõu, milles soovitakse leevendada ettevõtjate maksukohustust juhul, kui ettevõtjal ei ole võimalik kvalifitseeritud tööjõudu oma asukoha lähedusest leida ja soovitakse töötajaid transportida kaugemalt või katta nende majutuskulusid seoses igapäevase töösuhtega.

Loomulikult ei ole täna veel teada, kas ja millisel kujul see muudatus Riigikogus vastu võetakse, aga tundub, et selle muudatuse osas võib tänane valitsuskoalitsioon isegi kokkuleppele jõuda. Selline muudatus ei tohiks vastumeelt olla ka IRLi uuele juhile.

Muudatuse kohaselt plaanitakse tulumaksuseadust täiendada osas, mida ei loeta edaspidi erisoodustuseks. Üks osa muudatustest puudutab töötaja majutuskulude katmist ja teine osa tema transporti kodunt tööle ja tagasi.

Erisoodustuseks ei loeta tööandja ettevõtlusega seotud kulutusi töölepingu alusel töötava töötaja majutamiseks, kui on täidetud alljärgnevad tingimused:
1) töötaja elukoht asub vähemalt 50 kilomeetri kaugusel töökohast ja töötaja omandis ei ole töökohale lähemal asuvat eluasemena kasutatavat kinnisvara ning need tingimused on täidetud kogu majutamise perioodil;
2) kulutused majutatava töötaja kohta on kuni 200 eurot kalendrikuus majutamise korral Tallinnas või Tartus ja kuni 100 eurot muudel juhtudel.

Seaduse seletuskirja kohaselt kehtivad piirmäärad majutamise asukoha järgi, mitte töö tegemise koha alusel. Vastasel juhul ei teeniks piirmäär oma eesmärki. Näiteks olukorras, kus töötaja elukoht asub Võrus, töökoht Rae vallas ja töötaja majutatakse Tallinnas, kehtib 200 euro suurune kuumäär. Piirmäär on seotud ühe isikuga ja neid saab summeerida. Näiteks võib tööandja maksuvabalt majutada nt neli töötajat Tallinnas neljatoalisse korterisse, mille kulu on 800 eurot kuus.

Lisaks ei tohi töötaja maksusoodustuse kasutamiseks omada eluasemena kasutatavat kinnisvara 50 km töökohast. Antud tingimus on rangem kui vaid elukoha puudumine töökoha lähedal. Eluaseme all on peetud silmas koduna kasutatavat kinnisvara (korterit või elamut). Põhjendatuks ei saa pidada olukorda, kus töötajale kuulub eluase töökoha juures, kuid tööandja teeb maksuvabalt kulutuse töötaja majutamiseks.

Usun, et see muudatusettepanek on üks väheseid ettapanekuid, mis tegelikult ka ettevõtja olukord võib paremaks teha. Ei ole kellelgi uudiseks, et paljudes piirkondades on tööjõupuudus palju suurem kui tööpuudus. Ettevõtjad rajavad hea meelega äärealadele töökohti, aga sinna kvalifitseeritud tööjõu leidmine on suhteliselt keeruline, kui mitte öelda võimatu.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Leinoneni nõustamisüksuse juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad