Millal tuleb leida sotsiaalmaksu proportsioon

Liina Tiivoja
BDO Eesti raamatupidaja Liina Tiivoja

Varasemates numbrites oleme kirjutanud sotsiaalmaksust üldiselt: millal makstakse, millal mitte ja kuidas arvestada. Samuti on juttu tulnud vanaduspensionäride sotsiaalmaksu tasumise erisustest. Nüüd vaatame üle, millistel juhtudel ja kuidas tuleks arvestada sotsiaalmaksu proportsionaalselt.

Sotsiaalmaksu maksmise kuumäär on 2016. aastal 390 eurot ja sellest tulenevalt tööandja minimaalne sotsiaalmaksu kohustus 128,70 eurot (33%) kuus.

Esmalt peab teadma, millistel juhtudel üldse võib tekkida sotsiaalmaksu miinimumkohustus proportsiooni alusel (sotsiaalmaksuseadus, edaspidi SMS, § 2 lõige 3):
- töötaja puhul, kes on keeldunud töö tegemisest (TLS §19);
- töötaja või teenistuja puhul, kes on asunud tööle sellel kuul;
- töötaja või teenistuja puhul, kes on lahkunud töölt sellel kuul;
- ametniku puhul, kelle avaliku võimu teostamise õigus on peatunud avaliku teenistuse seaduse § 83 alusel.

Sotsiaalmaksu miinimumkohustust proportsiooni alusel ei teki, kui töötaja või teenistuja on poolte kokkuleppel antaval tasustamata puhkusel – see aeg loetakse töötatud päevade arvu hulka proportsiooni arvestamisel.

Eriti tuleks tähele panna, et sotsiaalmaksu kuumääralt tasumise kohustus tekib ainult töölepinguga töötavate töötajate puhul. Võlaõigusseaduse alusel ning juriidiliste isikute ja juhtimis- või kontrollorgani liikmetele makstava tasuga isikutele makstakse alati sotsiaalmaksu tegelikult väljamakstud tasult.

Sotsiaalmaksuseaduse § 2 lõike 4 järgi makstakse töötajale või teenistujale sotsiaalmaksu kuu eest (sotsiaalmaksu miinimumkohustust pole):
- töötaja või teenistuja puhul, kellele on töölepingu seaduse § 43 lõike 4 alusel kehtestatud lühendatud tööaeg sellel kuul;
- töötaja või teenistuja puhul, kes kasvatab vanema või eestkostjana alla kolmeaastast last või kolme või enamat alla 19-aastast last;
- töötaja või teenistuja puhul, keda on nimetatud ravikindlustuse seaduse § 5 lõike punktis 5 (õpilased, üliõpilased);
- kuni 12 kuu jooksul tööle asumist töötaja või teenistuja puhul, kes 12 kuu jooksul enne tööle asumist on olnud tööturuteenuste ja -toetuste seaduse § 6 alusel töötuna arvel vähemalt kuus kuud;
- töötaja või teenistuja puhul, kes saab riiklikku pensioni.

Madalapalgalise, osalist tööaega kasutava töötaja eest, kes ei kuulu eelnimetatud isikute hulka, peab tööandja maksma sotsiaalmaksu 128,70 eurot kuus, kui osalise tööaja tõttu jääb töötaja tasu alla 390 euro kuus.

Parema ülevaate saamiseks on toodud paar näidet, kuidas proportsiooni arvestamine täpsemalt toimub.

Osale arutelus

  • Jane Orul, BDO Eesti raamatupidaja
    Liina Tiivoja, BDO Eesti raamatupidaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad