Kuidas mõjutavad palgaarvestust piirmäära ületavad päevarahad

Jane Orul
BDO Eesti raamatupidaja Jane Orul

Alates 2016. aasta jaanuarist tõusis välislähetuse makstava päevaraha maksuvaba piirmäär 50 euroni päevas esimese 15 lähetuspäeva kohta (maksimaalselt 15 päeva kuus); alates 16. päevast on maksuvabaks määraks varasemalt kehtinud 32 eurot päevas.

Lisaks maksuvaba piirmäära tõusule muutus aga ka töötajale makstud piirmäära ületava osa käsitlemine raamatupidamis- ja palgaarvestuses.

Varasemalt käsitleti piirmäära ületavaid päevarahasid erisoodustusena, mis deklareeriti TSD lisal 4. 2016. aasta algusest see aga muutus. Nüüd käsitletakse üle piirmäära hüvitatud osa palgatuluna ning see maksustatakse kõigi palgamaksudega ja deklareeritakse TSD lisal 1 põhipalga väljamakse koodiga (10, 11). Tähele tasub panna, et üle piirmäära makstud tasu on netotasu, millele lisanduvad nii tööandja kui töötaja maksud ja maksed.

Kuna vastavat tasu käsitletakse palgatuluna, siis võib tekkida küsimus, kas see osaleb ka keskmise töötasu arvestusel. Nii tööinspektsiooni kui ka sotsiaalministeeriumi seisukoht on, et ei – sinna üle piirmäära makstud tasu ei kuulu. Maksuõiguslikult käsitletakse seda kui palgatulu, kuid palgatulu tulumaksuseaduse tähenduses erineb töötasu mõistest, mis on aluseks keskmise töötasu arvestamisel. Palgatulu mõiste on laiem, hõlmates lisaks töötasule ka kõikvõimalikke muid töö- või teenistussuhtes, sh võlaõigusliku lepingu alusel makstavaid tasusid ja hüvitisi. Töötasuks töölepingu seaduse tähenduses loetakse aga töö eest makstavat tasu, milles on kokku lepitud. Piirmäära ületava summa puhul on tegu välisriigis viibimise eest igapäevakulude katteks makstava hüvitise, mitte aga tööülesannete täitmise eest makstava töötasuga (töötasu makstakse lähetuse aja eest nagunii).

Piirmäära ületav päevaraha deklareeritakse TSD-l küll sarnaselt tavapärase töötasuga ja sama väljamakse liigiga, kuid keskmiste arvestusest jäävad need välja (kui just tööandja ja töötaja pole kokku leppinud teisiti).

Osale arutelus

  • Jane Orul, BDO Eesti raamatupidaja
    Liina Tiivoja, BDO Eesti raamatupidaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad