Kuidas mõjutavad palgaarvestust piirmäära ületavad päevarahad

Jane Orul
BDO Eesti raamatupidaja Jane Orul

Alates 2016. aasta jaanuarist tõusis välislähetuse makstava päevaraha maksuvaba piirmäär 50 euroni päevas esimese 15 lähetuspäeva kohta (maksimaalselt 15 päeva kuus); alates 16. päevast on maksuvabaks määraks varasemalt kehtinud 32 eurot päevas.

Lisaks maksuvaba piirmäära tõusule muutus aga ka töötajale makstud piirmäära ületava osa käsitlemine raamatupidamis- ja palgaarvestuses.

Varasemalt käsitleti piirmäära ületavaid päevarahasid erisoodustusena, mis deklareeriti TSD lisal 4. 2016. aasta algusest see aga muutus. Nüüd käsitletakse üle piirmäära hüvitatud osa palgatuluna ning see maksustatakse kõigi palgamaksudega ja deklareeritakse TSD lisal 1 põhipalga väljamakse koodiga (10, 11). Tähele tasub panna, et üle piirmäära makstud tasu on netotasu, millele lisanduvad nii tööandja kui töötaja maksud ja maksed.

Kuna vastavat tasu käsitletakse palgatuluna, siis võib tekkida küsimus, kas see osaleb ka keskmise töötasu arvestusel. Nii tööinspektsiooni kui ka sotsiaalministeeriumi seisukoht on, et ei – sinna üle piirmäära makstud tasu ei kuulu. Maksuõiguslikult käsitletakse seda kui palgatulu, kuid palgatulu tulumaksuseaduse tähenduses erineb töötasu mõistest, mis on aluseks keskmise töötasu arvestamisel. Palgatulu mõiste on laiem, hõlmates lisaks töötasule ka kõikvõimalikke muid töö- või teenistussuhtes, sh võlaõigusliku lepingu alusel makstavaid tasusid ja hüvitisi. Töötasuks töölepingu seaduse tähenduses loetakse aga töö eest makstavat tasu, milles on kokku lepitud. Piirmäära ületava summa puhul on tegu välisriigis viibimise eest igapäevakulude katteks makstava hüvitise, mitte aga tööülesannete täitmise eest makstava töötasuga (töötasu makstakse lähetuse aja eest nagunii).

Piirmäära ületav päevaraha deklareeritakse TSD-l küll sarnaselt tavapärase töötasuga ja sama väljamakse liigiga, kuid keskmiste arvestusest jäävad need välja (kui just tööandja ja töötaja pole kokku leppinud teisiti).

Osale arutelus

  • Jane Orul, BDO Eesti raamatupidaja
    Liina Tiivoja, BDO Eesti raamatupidaja

Toetajad:

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad