Uued meetodid ümbrikupalkade vastu võitlemiseks

Uued meetodid ümbrikupalkade vastu võitlemiseks
Tööjõumaksude avalikustamine on ümbrikupalkade vastu võitlemise oluline meede

Kaubandus-tööstuskoja läbiviidud küsitluse järgi peavad üle 70 protsendi vastanud ettevõtjatest tasutud tööjõumaksude avalikustamist vajalikuks vahendiks ümbrikupalkade vastu võitlemisel ning pea 60 protsenti vastanutest on valmis oma tehingupartnerit vahetama, kui teisel poolel on ümbrikupalga tasumise kahtlus.

Aprillis kaubandus-tööstuskoja liikmete seas läbiviidud küsitlusele vastanutest 53 protsenti arvasid, et kui ettevõtjad ise loobuksid ümbrikupalga kahtlusega tehingupartneritest, siis oleks sellel suur või väga suur mõju konkurentsitingimuste paranemisele. Viiendiku ettevõtjate hinnangul oleks selle mõju väike või olematu.

„Üha rohkem on näha, et ka ettevõtjad tegutsevad selle nimel, et saavutada turul aus konkurents,“ ütles kaubandus-tööstuskoja peadirektor Mait Palts. „Paljud tõid küsitluses välja, et riigipoolne kontroll võiks olla veelgi tõhusam, kuid väga oluliseks peetakse ikkagi teavitustööd, ja seda nii ettevõtja kui töötaja suunal,“ lisas ta. „Võttes arvesse, et peagi on oodata mitmeid maksumuudatusi, mis muudavad ettevõtluskeskkonna keerulisemaks, siis on tänuväärne, et ettevõtjad soovivad ise riigi ja ettevõtjate esindusorganisatsioonidega koostööd teha ja astutakse jõuliseid samme ettevõtluse läbipaistvamaks muutmise nimel,“ kinnitas Palts.

Uuringust selgus, et ettevõtjate hinnangul aitab ümbrikupalga probleemi oluliselt leevendada lihtsam maksusüsteem, väiksem maksukoormus ja riigihangete seaduse muutmine.

Vastajate hinnangul hakkab lähitulevikus ümbrikupalku mõjutama andmete avalikustamine MTA kodulehel,  erisoodustusmaksude süsteemi muutmine ja ettevõtjate initsiatiiv. Ohuks on kindlasti uued maksud ja maksumuudatused.

Ümbrikupalga maksmist peavad probleemiks ka paljud turvaettevõtete liidu liikmed. „Seadusevastaselt käituvate ettevõtete vastu saavad võidelda eelkõige ettevõtjad ise, tehes koostööd omavahel ja riigiga,“ ütles Eesti Turvaettevõtete Liidu tegevjuht Andre Lilleleht.

„Turvaettevõtete liit on alati valmis turvateenuse hankijaid nõustama ja aitama, et hankija saaks just sellise turvateenuse, mida tal päriselt vaja on ja teenusepakkuja, kelle taust on kontrollitud. Mitte kellelgi pole vaja turvateenust, mis ei vasta tegelikele vajadustele ja teenusepakkujat, kes pole jätkusuutlik,“ lisas Lilleleht.

Maksu- ja tolliameti peadirektori asetäitja Rivo Reitmanni sõnul vajab maksuhaldur tõhusaks kontrolliks ettevõtjate endi abi. „Kogemus näitab, et paremaid tulemusi konkurentsitingimuste parandamiseks saavutame siis, kui meil on sektori esindajatega tihe infovahetus ning nende poolehoid muudatusi ellu viia,“ ütles Reitmann. „Meie eesmärk on võimalikult palju toetada ettevõtjaid infoga, mis aitaks ettevõtluskeskkonda läbipaistvana hoida,“ rääkis peadirektori asetäitja.

Reitmann juhtis tähelepanu, et MTA hakkab suvisel perioodil pöörama rohkem tähelepanu töötajate  töötamise registris registreerimise kontrollile. Vaatluseid hakatakse läbi viima peamiselt majutust ja toitlustust (sh hooajatöölised), üld-  ja eramuehitust ning erinevad vabaajaüritusi ja meelelahutust (kontserdid, festivalid jne) pakkuvates ettevõtetes. Nendes sektorites liigub rohkelt sularaha ja paraku kaasneb sellega suur ümbrikupalga risk.

Alates aprillist avalikustab MTA kodulehel info ettevõtete poolt tasutud maksude kohta, sh deklareeritud käivete ja töötajate arvu kohta. Lisaks on võimalik e-maksuametis/e-tollis koostada maksuandmete tõendit, mille abil saab lihtsasti anda oma tehingupartnerile ülevaate ettevõtte andmetest tööjõu jm näitajate kohta.

Reitmanni sõnul soovib MTA, et ettevõtete riskid, mis nende analüütikast välja tulevad, oleks ka ettevõtetele endile teada. Andmete peegeldamine tekitab ettevõtjates kindlustunde oma tegevustes ja annab võimaluse enesekontrolliks. Et ettevõtjad saaksid teada, mida MTA nendest arvab ja korrigeerida oma tegevust, on lisaks aprillist avalikustatavatele andmetele tulekul uued teenused. Üheks uueks väljundiks saab olema ettevõtte maksukuulekuse koondhinnang, mis koosneb viiest hinnangust: maksekäitumine, aruandluskorrektsus, läbi viidud maksukontrollid ja toime pandud rikkumised, väärteod ning juhatuse liikme taust. Kasutajale kuvatakse ka hinnangu metoodika koos selgitustega.

Teiseks uuenduseks saab olema maksukontrolli sattumise tõenäosuse koondhinnang, mis koosneb samuti viiest hinnangust. Siin saab olema ka  tagasiside andmise võimalus.

Samuti tekib ettevõtetel võimalus enda kohta kogutud andmeid jagada ja avalikustada, tellida teavitusi, vaadata enda kohta statistikat, võrrelda ennast teiste oma sektori ettevõtetega ja teha avalike andmete koondpäringut (e-maksuametis ja ameti veebilehel).

Pilootrakendus käivitub juba juunis. Reitmann kutsus kõiki huvilisi testgrupis osalema, selleks tuleb oma soovist MTAle teada anda SIIN.

Osale arutelus

  • Külli Reino, kulli.reino@aripaev.ee

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad