Rahuliku elu postulaadid

Ilona Nurmela
Koolitaja Ilona Nurmela annab häid nippe, kuidas säilitada rahu igas olukorras

Raamatupidajad on analüütilised, detailsust armastavad inimesed, kes hindavad kõrgelt, kui maandatakse riske, eelarvete puhul pannakse kirja eeldused ning vaidlustes argumenteeritakse objektiivselt.

Mis kõige olulisem – analüütilistele inimestele meeldib, kui neile selgitatakse, kuidas mingi järelduseni jõuti, st avatakse mõtteprotsessi ideest eelduste, lahendusvariantide, otsuste ja järeldusteni välja. Detailselt.

Olete kunagi olnud olukorras, kus otsisite eelarve koostamisel ennastsalgavalt, oma vaba aja arvel Exceli megatapeedis tekkinud viga? Ja – hurraa! – leidsitegi, kuid vastutasuks saite ülemuselt või vastutavalt juhilt heal juhul ükskõikse õlakehituse ja halvemal juhul sõimata. Kihvatab ja tahaks reageerides osutada, et see ei olnud teie tegemata töö.

Millal te viimati oma ülemusega palgaläbirääkimisi pidasite? Siis, kui tööle tulite? Kas vahepeal on teid „edutatud”, st kohustusi juurde antud, kuid raha ja muid hüvesid mitte? Ja ülemus astub ligi järjekordse ületunnitöö palvega …

Või olete pidanud korduvalt selgitama eelarvet koostavatele juhtidele, miks midagi EI saa/tohi/peaks eelarvefailis tegema ning saate vastuseks väiteid stiilis „ma peidan niikuinii vajalikud summad ära, nii et sa arugi ei saa”?

Õhus on konfliktihõngu ning teie analüütilise ja ratsionaalse inimesena eelistaksite seitsme maa ja mere taha pageda ning keskenduda hea meelega oma tööle, aga võta näpust. Lahendamata olukorrad kipuvad korduma seni, kuni te midagi ette võtate.

Näpunäiteid eneseületamiseks
1. Kui teie olukorda ei lahenda, siis miks te arvate, et tuleb keegi hea onu ja teeb seda teie eest? Kel janu, sel jalad või kelle king pigistab, see peabki uue tee leidma.
2. Kui eelistate ikkagi pea liiva alla peita või inimesi vältida, siis küsige endalt – kui kaua läheb aega, enne kui keegi teilt vastust nõudma tuleb ja kui suurde stressi te siis sellest satute? Olete kindel, et tahate olla pahas tujus reageerimismasin nii tööl kui ka kodus?
3. Kui lahendate olukorra, siis probleeme võib tekkida, aga
a) te oskate kogemuse põhjal neile paremini läheneda ja
b) mida rohkem kogemust, seda rahulikumalt ja ratsionaalsemalt.
Ehk siis – kas tahate rahulikumat elu tööl? Kui jah, siis lugege edasi.

Rahuliku elu postulaadid raamatupidajatele
Nii läbirääkimistes, töövaidlustes kui ka eelarve aruteludes võiks arvesse võtta järgnevaid nõuandeid.
1. Proovige vaadelda igat konflikti/vaidlust/väitlust kui võimalust koostööks – ehk küsige endalt: mis on see, mida ma selle olukorra kohta ei tea ja kuidas seda teada saada ning milline positiivne taotlus võis olla inimesel, kes minu arvates näiliselt negatiivselt käitub? (Näiteks läbematuse taga võib olla positiivne taotlus lahendada kõigile keeruline olukord kiiresti.)
2. Kui teil on plaanis pidada eelarve- või palgaläbirääkimist või lahendada vaidlust, siis parim viis ennetada ebameeldivaid üllatusi on ette valmistada.
  a. Detailne situatsioonikirjeldus koos kuupäevade, summade, väljatrükkide ja vajadusel audiofailidega.
  b. Mis on teie soovitud tulemus – kinnitatud eelarve, uus konkreetne palganumber, vaidluse lahenemise viis.
  c. Mida teete, kui soovitud tulemust ei saavuta – annate juhtidele instruktsioonid vähendada osakondade eelarveid 10% võrra vms, plaanite pakkuda sama palga eest vähendada koormust või kaubelda juurde puhkusepäevi või paindlikku töögraafikut või otsite uut tööd?
  d. Miks te tahate just seda, mida te tahate ja kas see on ka objektiivse mõõdupuuga põhjendatav (teie tasemele vastava spetsialisti palk, tarnijate tõstetud hindade tõttu suurenevad kulud vm)?
  e. Mida teine pool võiks tahta ja mis võiks olla alternatiiv, kui ta oma tahtmist ei saa?
  f. Millised võiks olla teie mõlema ühised huvid ja lahendused?
  g. Mil moel teine pool eelistatult soovib infot saada – ühele A4-le mahtuva lühikokkuvõtte või hoopis pildina, Exceli tabelina vm moel?
  h. Kuidas te arutelu tulemust soovite vormistada – kirjaliku otsusena, e-kirja kinnitusena, jätta suuliseks kokkuleppeks?
3.    Esitage täpsustavaid küsimusi.
  a. Kas te võiksite palun selgitada, kuidas te selle numbrini jõudsite, st mis peab juhtuma (eeldused), et nt käibe number selline tuleks vms?
  b. Mis objektiivsel kriteeriumil (turuhind, valdkonna tava, kohtulahend) see arusaam põhineb?
  c. Millest see number koosneb, st kust ja mis hinnaga ostetavale asjale on konkreetselt plaanis kulutada?
4. Kasutage argumenteerimisel ka ise objektiivseid kriteeriume.
5. Leppige, et teist kiiremini liikuvatel juhtidel on vahetevahel vaja ligikaudseid summasid ja kui teile 10–20 miljonit eurot on ebapiisav täpsusaste, siis neile võib see olla täitsa hea. Kui tahate ikkagi päris täpset vastust anda, kuid vajate selleks rohkem aega, siis leppige kokku, et praegu julgete ligikaudsena välja käia summade vahe (nt 10–15), kuid täpse summa arvutate välja ja annate teada näiteks homme.
6. Kui teile ei meeldi, kui isiklikuks minnakse, siis ärge ise ka minge. Kasutage Gandhi kuulsat vägivallatut kommunikatsiooniskeemi:
  a. Kirjelda situatsiooni, st käitumist ja fakte, mitte isiksuseomadusi – nt kui vigadele eelarvefailis osutatakse kui minu tegemata tööle, siis …
  b. Kuidas te end tunnete – nt siis ma tunnen ebamugavust/häiritust/viha/vm, sest …
  c. Milline teie oluline väärtus on häiritud – nt mu õiglustunne kannatab ning …
  d. Palve, kuidas teiega edaspidi teisiti käituda – nt kas saame kokku leppida, et arutades eelarvefaile ja sealt vigu leides läheneme konstruktiivselt ja kuna meil on organisatsioonikultuuris lubatud vigu teha (kuidas me muidu õpiksime), siis me ei näita näpuga, kes mida tegi, vaid keskendume sellele, kes kuidas aitab, et viga parandada.
7. Õppige ise paremini teisi kuulama – proovige kasutada kõrvu ja suud olemasolevas proportsioonis (2 : 1), aga kui te ei oska selliseid aktiivse kuulamise tehnikaid nagu kordus, ümbersõnastamine, fookuse muutmine ning kõigest sellest lugemine ei aita, sest olete asjade läbiharjutamise poolt, siis otsige endale ja/või oma meeskonnale aktiivse kuulamise praktiliste harjutustega koolitus.
8. Kui ärritute kellegi peale, siis reageerimise asemel … tehke vastupidi – kui tahate pahandada, andestage, kui tahate minema joosta, kuulake edasi, sest te ei tea kunagi, mida teine inimene on läbi elanud, keda armastanud või keda kaotanud, mis kõik on juhtunud, et teie ees olev inimene on saanud just selliseks nagu ta on. Havailaste iidne Ho’oponopono praktika on hea sellepärast, et seda saab teha ka mõttes – mõeldes konkreetsele inimesele, korrake nii palju kordi kui soovite: vabanda, anna mulle andeks, ma armastan sind, aitäh.
9. Ärge unustage õigesti hingata – kõhuga, st sissehingamisel laske kõht vabaks, väljahingamisel (pikem kui sissehingamine) tõmmake kõht sisse (tehke nii 2 minutit, et maha rahuneda). Kui pulbitsete vihast või on muidu raske, siis hingake välja läbi suu. Kui vastupidi, energiat on niigi vähe, hingake välja läbi nina.
10. Kui konflikti ikkagi ei õnnestu  lahendada, võtke appi erapooletu isik, keda usaldate – töökonfliktide puhul nt personalijuht, kes oskab kuulata ja teab, et iga konfliktiolukord on tegelikult võimalus säilitada ettevõttele väärtuslikke töötajaid või siis erapooletu pädev lepitaja.

Proovige rakendada mõnda soovitust lähima 72 tunni jooksul. Muidu unustate ja midagi ei muutugi. Oma emotsioonide haldamine nagu ka töö eest väärilise tasu küsimine on ikkagi meie endi teha.

Osale arutelus

  • Ilona Nurmela, koolitaja ja nõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad